Līnis ir viena no garšīgākajām Latvijas zivīm. Dzirdēti pat tādi nosaukumi kā "karaliska zivs", kas izsaka daudz. Cept, grilēt, sautēt un kā tik vēl var pagatavot līni. Papildu stimuls apgūt līņu makšķerēšanu noteikti ir vēlme šo zivi nogaršot.
Līnis ir arī viena no skaistākajām mūsu saldūdens zivīm. Gluži vai – mūsu zelta zivtiņa. Zvīņas tam mazas, blīvas, bet ar cēlmetāla spīdumu. Mazas sarkanas acis, mazās ūsiņas mutes malā izskatās ļoti amizanti. Ļoti plata astes pamatne. Vēl viena raksturīga pazīme ir biezās gļotas, kas pārklāj visu zivs ķermeni. Šā iemesla dēļ nav viegli pacelt noķerto līni un noturēt to rokās.
Pieredzējuši makšķernieki uzskata, ka šīs zivis ir ne vien skaistas un garšīgas, tā ir arī iekārojama trofeja. Lielu interesi izraisa līņu izsekošana ūdenstilpē, lai tiktu pie kārotā loma. Nē, līnis nav īpaši piesardzīgs, nav īpaši izvēlīgs barības un ēsmas ziņā, tas arī ne pārāk pretojas, kad tiek vilkts ārā no ūdens. Taču interesanta ir līņa pēdu atrašana attiecīgajā ūdenskrātuvē, makšķerniekam jāatrod tā īstā atslēdziņa, ar kuru atšifrēt šo zivi, manuprāt, tas ir īpašs sasniegums.
Domāju, nevienam nav noslēpums, ka šīm zivīm tīk stāvoši ūdeņi – tie varētu būt dīķi, lielāki vai mazāki ezeri, vecupes, kā arī upju līči. Zivis jāmeklē vietās, kur ir daudz zemūdens veģetācijas un dūņu. Straujās upēs līņus neatrast. Ja arī tie sastopami upēs, tad tas noteikti ir mierīgākajās vietās, piekrastes zonā, tuvāk aļģēm. Var teikt, ka līņi, tāpat kā karūsas, ir divas "purvainākās" zivis.
Labākais līņu ķeršanas laiks
Kā siltumu mīloša zivs līnis ziemas laikā ielien dūņās un ir neaktīvs. Šo zivju aktivizācija sākas aprīļa vidū un ilgst līdz nopietnākam rudens aukstā laika sākumam (septembra vidum, bet ir daži gadi, kad pat oktobrī makšķernieku lomos piesakās līņi).
Gadā ir divi laika posmi, kad līņi ķeras īpaši aktīvi. Pirmais ir pavasaris. Zivis atmostas no ziemas miega un sāk pārvietoties pa rezervuāru, vēl pat pirms zaļie aļģu dzinumi ir parādījušies. Intensīvākā līņu barošanās sākas līdz ar zemūdens augu augšanas sākumu. Tas ir posms, kad sāk parādīties niedru un citu augu pirmie asni, zivis uzturas šādās vietās, līdz ar to tās ir ievērojami vieglāk atrast. Parasti šīs vietas ir seklas, te dziļums svārstās no viena līdz 2,5–3 m. Tā kā zivis klīst gar jauno niedru audzītēm, tās ir grūti nepamanīt. Vienkārši jāmet makšķeres dažādos attālumos, lai saprastu, kur iet "līņu ceļš", pašā veģetācijas malā vai nedaudz tālāk. Runājot par šīm takām – tas nav joks. Ļoti bieži zivis pārvietojas rindā – cita aiz citas. Ja kādu no zivīm izdodas noķert, var sagaidīt vēl vairākas.
Interesanti, ka līņus nevar saukt par klasiskām bara zivīm. Vasarā bieži vien līņi pārvietojas pāros, savukārt pavasaros zivis pulcējas lielākās grupās.
Kas attiecas uz labāko diennakts makšķerēšanas laiku, jāatzīst, ka līņi nav cīruļi. Jā, nereti tie izrāda interesi arī agrās rītausmas stundās, bet novērots, ka to aktivizācijas maksimums ir plkst. 7–9. Tātad, mērķējot uz līņiem, nav jāceļas pārāk agri. Pavasara un rudens kulminācijas periods var sekot visas dienas garumā.