4. novembrī Rīgas Vecajā Svētās Ģertrūdes baznīcā klausītāji piedzīvoja divu spilgtu mākslinieku - ērģelnieces Ilonas Birģeles un ģitārista Armanda Alkšņa albuma “Ģitāra un ērģeles. Dialogi” prezentācijas koncertu. Jaunajā albumā iekļauti latviešu komponistu radītie skaņdarbi ērģelēm un ģitārai, kas atspoguļo vairāku gadu garumā izveidojušos Ilonas Birģeles un Armanda Alkšņa sadarbības augļus.

Albums ar VKKF atbalstu izdots kompaktdiska formātā.

Ērģeļu un elektriskās ģitāras apvienojums duetā ir ne vien Latvijā, bet arī Eiropā nebijis un novatorisks izaicinājums, kas ļauj parādīt gan abu instrumentu varenību un spēku, gan intimitāti un maigumu, gan arī spēju veidot dialogu. 

Mūziķu sadarbība kopš 2017. gada ir guvusi ievērojamu atzinību gan klausītāju, gan pieredzējušu mūzikas speciālistu vidū. Divi radikāli atšķirīgi, tomēr savā spēkā un niansētībā līdzvērtīgi instrumenti – elektriskā ģitāra un ērģeles parāda, cik ļoti spēj papildināt viens otru gan monologā, gan ansamblī.

Komponists Uģis Prauliņš, novērtējot abu instrumentu skanējumu, saka: 

"Abiem instrumentiem piemīt grandiozs – katram sava laikmeta spēks un visdažādākās izteiksmes. 

Abu valodās ir pateikts milzum daudz patiesību par dzīvi tās visdažādākajās formās. Taču kopīgi šīs sfēras nebija satikušās." 

Ilona Birģele, Armands Alksnis "Dialogues".

Tā 2012. gadā komponists Uģis Prauliņš rada jaundarbu ģitārai un ērģelēm "Dialogi", veltot to saviem līdzgaitniekiem ērģelniecei Vitai Kalnciemai un ģitāristam Armandam Alksnim, kuri 2012. gada 2.maijā šo darbu pirmatskaņo Rīgas Domā. 2017. gadā, novērtējot abu instrumentu saskaņu un ideju pasauli, Armands Alksnis kopā ar ērģelnieci Ilonu Birģeli izveido duetu, uzsāk koncertdarbību Latvijas dievnamos un piedalās ērģeļmūzikas festivālos. 2017. gada rudenī Uģa Prauliņa skaņdarbs "Dialogi" tiek atskaņots 16. Liepājas Starptautiskajā ērģeļmūzikas festivālā.

Turpmāk tiek veidotas vairākas koncertprogrammas un duets piedalījies nozīmīgākajos ērģeļmūzikas festivālos.

Programmas "Dialogi" vēstījums ir mūzikā saņemt un dot katram no mums neredzamu garīgo spēku, gremdēties dievišķajā - neredzamajā klātbūtnē un caur to ikkatram klausītājam rast patiesu prieku, iedvesmu, cerību un mūzikā tērptu visaptverošu mīlestības  pieskārienu.

Izdots ģitārista Armanda Alkšņa un ērģelniece Ilonas Birģeles albums.

Ilona Birģele

Ilona Birģele ir starptautiski atzīta ērģelniece un vairāku projektu, tostarp Vēsturisko ērģeļu svētku "Latvija – ērģeļu zeme" dibinātāja un vadītāja, Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles galvenā ērģelniece. Māksliniece regulāri muzicē Rīgas Doma katedrālē un Latvijas novados, atskaņojot virkni solo programmu. Sadarbojoties ar Latvijā ievērojamiem koriem un solistiem, sniegusi koncertus Lietuvā, Igaunijā, Zviedrijā, Somijā, Čehijā, Holandē, Kazahstānā, Vācijā, Šveicē un Izraēlā un aktīvi piedalās starptautiskos ērģeļmūzikas konkursos un festivālos.

Ilona Birģele ir arī ērģeļu dueta "Riga Organum Duo" dalībniece un aģentūras "Impro Ceļojumi" sadarbības partnere – ērģeļu ekskursiju vadītāja Latvijas novados. Viņas ērģeļspēle iemūžināta vairākos mūzikas ierakstos: "Mūzika Dievnamam", Romualda Jermaka jubilejas koncertā "Vecrīgas gravīras" un komponistes Indras Rišes ērģeļmūzikas albumā "Trumpets of Angels".

Armands Alksnis

Rokmūzikas ģitārists un komponists Armands Alksnis ģitārspēli apguva pašmācības ceļā, un par pirmo nopietno viņa kolektīvu kļuva art/džezroka grupa "Arka" (1978). Līdz 1988. gadam bija populārās grupas "Credo" sastāvā. Vēlāk ģitārists pievienojās Uģa Prauliņa vadītajam ansamblim "Vecās mājas", ar kuru muzicēja līdz 1993. gadam. Sekoja sadarbība ar pianistu Helviju Stengrevicu un klasikas apdaru programma, instrumentālās mūzikas projekts "Satori" (1996 – 1998), kura priekšnesumi izskanējuši ārvalstu džeza festivālos. 1997. gadā Alksnis izdeva soloalbumu "Trīs vārdi", kur pats arī dziedāja, vienlaikus mūziķis uz laiku līdz 2009. gadam atkal pievienojās grupai "Credo". Alksnis ir sacerējis apmēram 100 dziesmas dažādiem izpildītājiem, galvenokārt ansamblim "Credo", ir tapušas arī solo un bērnudziesmas. Viņa komponista rokrakstam raksturīgā izteiksme ieturēta labākajās pasaules rokmūzikas tradīcijās, kur galvenā nozīme ir izteiksmīgai melodijai un artistiskam ģitāras solo. Paša ģitārspēle saucama par virtuozu, tehnisku, emocionālu, ne velti Alksnis atzīts par vienu no labākajiem šī instrumenta pārvaldītājiem Latvijā. Ieguvis elektriskās ģitārspēles maģistra grādu, Armands Alksnis ir pieprasīts ģitārspēles pedagogs. 2013. gadā tapa iespaidīgs autordarbs - roksāga "Senā Kursa", kas piedzīvojusi vairākus iestudējumus. Pēdējos gados mūziķis uzstājas kopā ar dēlu Andrievu Alksni kā ģitāristu duets, arī citos sastāvos, turpina piedalīties ierakstu sesijās un dažādos muzikālos projektos. Sadarbojies ar ērģelniecēm Vitu Kalnciemu un Ilonu Birģeli. Uzstājies Rīgas Doma katedrāles ērģeļmūzikas festivālos, kā arī Liepājas Starptautiskajā ērģeļmūzikas festivālā. Armandam Alksnim 2023. gadā ir piešķirts Latvijas Valsts apbalvojums - Triju Zvaigžņu ordenis. 

 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.