Elektroenerģijas fiksētās komponentes tarifs mājsaimniecībām līdz gada beigām tiks kompensēts 60% apjomā – steidz ātri lemt jaunā valdība. Šim mērķim paredzēts finansējums vairāk nekā 30 miljonu eiro apjomā – aptuveni 18 miljoni eiro no valsts kapitālsabiedrības AS "Latvenergo" dividendēm, bet pārējā daļa – no valsts budžeta.

To paredz jaunās valdības pirmajā sēdē veiktie grozījumi Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā. Lai valsts atbalsts stātos spēkā, likuma izmaiņas vēl jāapstiprina Saeimai.

Dzēš ugunsgrēku īstermiņā

Sākotnēji maksas samazinājums tiks piemērots laikā no šī gada 1. septembra (tas atspoguļosies oktobra elektroenerģijas rēķinā) līdz šī gada beigām (būs iekļauts janvāra rēķinā). Vienlaikus noritēs darbs pie vidēja termiņa risinājuma sistēmas pakalpojumu tarifu pieauguma ierobežošanai, kas būtu piemērojams no 2024. gada. Valdības sēdē par iecerēto risinājumu tarifa samazināšanai šim gadam nebija konstruktīvu diskusiju, lēmums tika pieņemts ātri – nepilnu deviņu minūšu laikā. Taču jaunās valdības vadītājas Evikas Siliņas gandarījums par paveikto izpaudās teju vai slavas dziesmā: 

"Šis ir ļoti labs lēmums, kuru mēs esam solījuši kā politiķi saviem vēlētājiem, veidojot šo valdību. 

Varu visus apsveikt ar to, ka mēs par šo esam spējuši vienoties jau pirmajā valdības sēdē." Šobrīd joprojām atklāts paliek jautājums, kādus tarifus mājsaimniecības sagaidīs nākamajā gadā un vai iedzīvotājiem atkal būs nepieciešams valsts atbalsts. Preses konferencē pēc valdības sēdes, uz "LA" jautājumu, vai esošais tarifs ir pamatots, valdības vadītāja atzina, ka tas ir pārskatāms. "To varētu veidot daudz efektīvāk, esmu personīgi tikusies ar AS "Sadales tīkls" ("ST"), "Latvenergo", Klimata un enerģētikas ministrijas un Ekonomikas ministrijas pārstāvjiem, esam jau šo jautājumu sākuši risināt, tāpēc sagaidu uzlabojumus. Tas, ka tikai decembrī plānots pārskatīt šos jautājumus, manuprāt, nav pieņemami," teica E. Siliņa.

Vēl 200 tūkstoši varētu samazināt jaudu

Valdības vadītāja aicināja "Sadales tīklu" meklēt veidu, kā strādāt ar patērētājiem, skaidrojot viņiem, ka ir iespējams samazināt pieslēguma jaudu, tādējādi samazinot savus rēķinus. "Tas ir jādara pakalpojumu sniedzējam, izskaidrojot, ka to ir iespējams izdarīt bez maksas. 

Ne visur ir vajadzīgs trīs fāžu pieslēgums, ir individuāli jāvērtē, konsultējoties ar pakalpojumu sniedzēju," rezumēja E. Siliņa.

"ST" jauno tarifu, kas stājās spēkā šī gada 1. jūlijā, ietekme uz mājsaimniecībām ir atšķirīga. Tā ir atkarīga no pieslēguma parametriem un patēriņa, tostarp samaksu nosaka, vai ir vienas fāzes (1F) vai trīs fāžu (3F) pieslēgums, vai slodze ir 16A, 20A, 25A, 32A, 40A vai vairāk, kā arī no patērētajām kilovatstundām (kWh). Vienas fāzes pieslēgumi, kas pieredzējuši samērā mazu rēķinu pieaugumu, ir aptuveni 640 000 mājsaimniecību, pamatā dzīvokļos, bet trīs fāžu pieslēgums – aptuveni desmitajai daļai dzīvokļu (nedaudz vairāk kā 50 tūkstoši pieslēgumu) un 170 tūkstošiem individuālo māju. Pēc jauno tarifu ieviešanas vairāki desmiti tūkstoši mājsaimniecību jau ir samazinājušas elektroenerģijas pieslēguma jaudu. Savukārt Klimata un enerģētikas ministrs atzina, ka Latvijā vēl joprojām ir vairāk nekā 200 tūkstoši lietotāju, kuriem ir potenciāls samazināt pieslēguma jaudu un līdz ar to arī rēķinus par elektroenerģiju.

Evika Siliņa.

Pārskatīs decembrī

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) uzskata, ka elektroenerģijas sadales tarifu pieaugums, kas sabiedrībā radījis lielu rezonansi, ir pamatots. Turklāt iestādes ieskatā esot darīts viss iespējamais, lai sabalansētu pakalpojuma sniedzēju un sabiedrības intereses. Tiesa gan, tam nepiekrīt liela daļa iedzīvotāju, kuriem rēķini par elektroenerģiju kopš 1. jūlija ir būtiski pieauguši. Četras fiziskas personas ir iesniegušas prasības tiesā pret SPRK par jauno tarifu nepamatotību. 

Savukārt iniciatīvas portālā "ManaBalss.lv" par elektroenerģijas tarifu atcelšanu tika savākti vairāki desmiti tūkstoši parakstu. 

Pēc ekspremjera Krišjāņa Kariņa iniciatīvas, tika panākta vienošanās, ka jaunie elektroenerģijas sadales tarifi papildus jau sākotnēji SPRK plānotajiem un lēmumā noteiktajiem periodiskajiem izvērtējumiem vēlreiz tiks skatīti arī šī gada decembrī. SPRK informē, ka tarifu pārvērtēšana decembrī notiks, taču nesola būtisku to samazinājumu. "Mainīgais faktors varētu būt elektroenerģijas cena. Prasīsim papildu informāciju sistēmas operatoram, lai saprastu, kādas iespējas varētu būt, lai kaut ko mainītu. Šobrīd nesakām ne jā, ne nē, bet skatāmies tarifa samazināšanas virzienā, taču noteikti tas nebūs tik būtisks, kā to sagaida sabiedrība. Pieļauju, ka tie, visticamāk, būs tikai daži procenti, ko iedzīvotāji savos rēķinos varbūt pat nepamanīs," augusta beigās pauda SPRK vadītāja Alda Ozola, norādot, ka tēma par tarifiem tiek skatīta visnotaļ populistiskā gaisotnē.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.