ASV prezidents Džo Baidens parakstījis rīkojumu, kas paredz ierobežot jaunas Savienoto Valstu investīcijas Ķīnas augsto tehnoloģiju nozarē. Vašingtona turpina jau iesākto politiku, kas nacionālās drošības vārdā samazina Ķīnas iespējas piekļūt jaunākajām Savienoto Valstu zināšanām.
Ierobežojumi noteiktās jomās
Šāds Baidena rīkojums tika gaidīts. Tas pilnvaro ASV Finanšu ministriju aizliegt vai ierobežot Savienoto Valstu investīcijas pusvadītājos un mikroelektronikā, kvantu informācijas tehnoloģijās un noteiktās mākslīgā intelekta sistēmās. Baidens rīkojumā paziņoja, ka izsludina ārkārtas situāciju, lai mazinātu draudus, ko rada tādu valstu kā Ķīna tehnoloģiju attīstība militārajā, izlūkošanas un kiberspēju jomā. Rīkojums attiecas uz ASV privātā kapitāla, riska kapitāla un kopuzņēmumu darbību Ķīnā. Ierobežojumu mērķis ir liegt iespēju ASV kapitālam un ekspertīzei veicināt Pekinas centienus modernizēt tās bruņotos spēkus. Administrācija uzsvērusi, ka ierobežojumi attiecas uz šauru tehnoloģiju jomu.
Jaunie ierobežojumi attieksies tikai uz jaunām investīcijām, paziņojusi Finanšu ministrija. Gaidāms, ka šie noteikumi spēkā stāsies nākamgad. Baltais nams paziņoja, ka, izstrādājot šos ierobežojumus, ir notikušas konsultācijas ar sabiedrotajiem. ASV politiķi uzsvēruši, ka ierobežojumi ir saistīti ar nacionālo drošību, ne ekonomiskajiem apsvērumiem. "Pārāk ilgi amerikāņu nauda ir palīdzējusi augt Ķīnas bruņotajiem spēkiem," paziņoja ASV Senātā vairākumā esošo demokrātu līderis Čaks Šumers. ASV amatpersonas ir paudušas cerību, ka līdzīgus soļus spers arī Vašingtonas sabiedrotie. Tomēr pagaidām citu valstu paziņojumi par investīciju ierobežošanu Ķīnā netiek gaidīti.
Brīdina par atbildes soļiem
Pekina nosodīja jaunos investīciju ierobežojumus un brīdināja, ka var spert atbildes soļus.
Baidena parakstītais rīkojums traucējot uzņēmumu normālu darbību un graujot starptautisko ekonomisko un tirdzniecības kārtību,
paziņoja Ķīnas Tirdzniecības ministrija. Ministrija arī pauda cerību, ka ASV ievēros tirgus ekonomikas likumus un brīvās konkurences principu. Tā arī aicināja Vašingtonu "mākslīgi netraucēt" starptautisko tirdzniecību un "nelikt šķēršļus ceļā uz pasaules ekonomikas atgūšanos". Tikmēr Ķīnas Ārlietu ministrija paziņoja, ka Vašingtona cenšas "liegt Ķīnai tiesības uz attīstību". Ministrija aicināja Vašingtonu pildīt Baidena solījumu, ka ASV nemēģinās atkabināt savu ekonomiku no Ķīnas ekonomikas un necentīsies kavēt Ķīnas ekonomisko attīstību.
Turpina iesākto politiku
Šī ir pirmā reize, kad ASV valdība ieviesusi tik plašus ierobežojumus Savienoto Valstu investīcijām ārzemēs, atzīmē izdevums "Politico". Tomēr centieni ierobežot Ķīnas piekļuvi ASV tehnoloģijām turpinās. Baidena administrācija pagājušā gada oktobrī ieviesa plašus ierobežojumus Ķīnas kompānijām iegādāties jaunākās paaudzes mikroshēmas un iekārtas to ražošanai. ASV amatpersonas jaunākos ierobežojumus redz kā šīs politikas turpinājumu. Pēc aizvadītajos gados piedzīvotajiem satricinājumiem ASV riska kapitāla investīcijas Ķīnā augsto tehnoloģiju jomā jau ir mazinājušās, atzīmē analītiķi.
Investori tādā veidā prognozējuši abu valstu attiecību pasliktināšanos.
Par ierobežojumu vērienu Vašingtonā ir notikušas diskusijas. Vienprātības nav bijis arī Baidena administrācijā. ASV mediji atzīmē, ka Finanšu ministrija un Tirdzniecības ministrija iestājusies par maigākiem ierobežojumiem, bet Nacionālās drošības padomes un Aizsardzības ministrijas amatpersonas aicinājušas uz stingrākiem lēmumiem. Baidena rīkojums ir nedaudz stingrāks, nekā tika gaidīts, vērtē "Politico". Tikmēr republikāņi ASV Kongresā Baidena rīkojumu kritizējuši kā pārlieku vāju, norādot, ka tas ir pārāk šaurs un neattiecas, piemēram, uz enerģētikas nozari. Tas arī paredzot pārāk daudz izņēmumu.
Baidena rīkojums tiek parakstīts brīdī, kad Vašingtona cenšas uzlabot attiecības ar Pekinu. Abu valstu attiecības piedzīvoja kārtējo saspīlējumu pēc tam, kad Savienotās Valstis gada sākumā pārlidoja Ķīnas balons, kuru ASV bruņotie spēki notrieca, bet Vašingtona apsūdzēja Pekinu spiegošanā. Aizvadītajos mēnešos Ķīnu apmeklējušas vairākas augstas ASV amatpersonas, tostarp valsts sekretārs Entonijs Blinkens un finanšu ministre Dženeta Jelena. Viesojoties Pekinā, Jelena jūlija sākumā esot informējusi Ķīnas amatpersonas par gaidāmajiem ierobežojumiem investīciju jomā, atklājušas ASV amatpersonas. ASV un Ķīnas sarunas turpinās. Drīzumā Pekinā viesosies ASV tirdzniecības ministre Džīna Raimondo. Šo sarunu laikā noteikti tiks pārrunāti arī investīciju jautājumi. Baidena rīkojums vēl nav stājies spēkā, un tā saturā vēl var notikt izmaiņas
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.
Ko tu saņemsi:
- Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
- Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
- Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
- Gata Šļūkas karikatūru
- Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu