Bulgārijas vienīgajā atomelektrostacijā (AES) pirmdien vienā no reaktoriem sāka lietot ASV grupas "Westinghouse" ražotu kodoldegvielu, tādējādi turpinot centienus samazināt atkarību no Krievijas energoresursiem.

Reklāma

Kozlodujas AES, kas atrodas Bulgārijas ziemeļos Donavas krastā, nodrošina vairāk nekā trešdaļu Bulgārijai nepieciešamās elektrības un līdz šim paļāvās uz Krievijas kodoldegvielu, lai darbinātu abus padomju laikos būvētos reaktorus ar 1000 megavatu jaudu. Pirmdien Bulgārijas valsts elektrotīklam tika pieslēgts vecākais no AES reaktoriem, kas būvēts 1987. gadā. Reaktors tika pieslēgts tīklam pēc tam, kad tajā tika uzpildīti 43 degvielas elementi no "Westinghouse", paziņoja Kozlodujas AES. 

Pakāpeniska pāreja uz jauno degvielas veidu varētu turpināties četrus gadus, aplēsis uzņēmums. 

Pēc tam kad 2022. gada februārī Krievija sāka atkārtoto iebrukumu Ukrainā, Kozlodujas AES, vēloties atteikties no sadarbības ar Krieviju, parakstīja līgumus par kodoldegvielas piegādēm no "Westinghouse" un Francijas enerģētikas kompānijas EDF meitasuzņēmuma "Framatome".

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.