ASV valdība piektdien apturējusi finansējumu ANO Palestīniešu bēgļu lietu aģentūrai (UNRWA), atklājoties, ka vairāki aģentūras darbinieki apsūdzēti par līdzdalību palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" uzbrukumā Izraēlai 7. oktobrī.

Aģentūra šos darbiniekus ir atlaidusi.

ASV Valsts departaments pauda dziļas bažas par apsūdzībām UNRWA un uz laiku apturēja papildu finansējumu, kamēr tiks izmeklētas šīs apsūdzības un pasākumi, kurus ANO veic, lai risinātu šo problēmu.

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens ceturtdien sarunā ar ANO ģenerālsekretāru Antoniu Gutērrešu uzsvēra, ka šis jautājums ir rūpīgi un ātri jāizmeklē. Viņš sacīja, ka ASV arī atzinīgi vērtē ANO lēmumu veikt "visaptverošu un neatkarīgu" UNRWA novērtēšanu. Blinkens uzsvēra, ka jāsauc pie atbildības visi, kas piedalījās šausmīgajos 7. oktobra uzbrukumos.

Valsts departamenta paziņojumā uzsvērts, ka UNRWA ir izšķiroša nozīme izdzīvošanai nepieciešamas palīdzības sniegšanā palestīniešiem, tai skaitā pirmās nepieciešamības pārtikas preču, medikamentu, pajumtes un cita būtiska humānā atbalsta nodrošināšanā. "Viņu darbs ir izglābis cilvēku dzīvības, un ir svarīgi, lai UNRWA (..) veiktu visus atbilstošos korektīvos pasākumus."

UNRWA vadītājs Filips Lazarini paziņoja, ka vairāki darbinieki ir atlaisti un tiek veikta izmeklēšana. 

Viņš piebilda, ka lēmums par atlaišanu pieņemts, lai aizsargātu aģentūras iespējas sniegt humāno palīdzību.

Saskaņā ar Valsts departamenta sniegto informāciju apsūdzības attiecas uz 12 darbiniekiem, kuri varētu būt bijuši iesaistīti "Hamās" uzbrukumā.

Lazarini uzsvēra, ka visi UNRWA darbinieki, kas bijuši iesaistīti teroraktos, tiks saukti pie atbildības, tai skaitā pie kriminālatbildības. Viņš sacīja, ka Izraēlas iestādes ir informējušas aģentūru par šo darbinieku iespējamo līdzdalību.

Gutērreša preses pārstāvis sacīja, ka ANO ģenerālsekretārs ir šausmināts par apsūdzībām UNRWA darbiniekiem.

Saskaņā ar UNRWA tīmekļa vietnes datiem 2022. gadā Savienotās Valstis piešķīra aģentūrai vairāk nekā 340 miljonus ASV dolāru (313 miljonus eiro).

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.