Latvijā samazinās iedzīvotāju skaits, īpaši sāpīgi to izjūt no centriem attālākajās mazpilsētās un pagastos. Jo mazāk cilvēku, jo mazāk arī dažādu pakalpojumu.
Bērniem tālu skolas, pasta nodaļas slēdz, ģimenes ārsts – nesasniedzams utt. Tomēr mazapdzīvota vieta ne vienmēr ir sinonīms nolemtībai. Ar šādu pārliecību "Latvijas Avīze" un žurnāls "Mājas Viesis" sācis jaunu pētniecisko projektu "Apdzīvota vieta". Veidosim publikāciju sēriju, analizējot dzīves kvalitāti dažādās Latvijas vietās, vērtēsim, ko amatpersonas dara, lai ļaudis visā valstī varētu saņemt vienlīdzīgu pakalpojumu klāstu. Pirmā publikācija "Ne tikai dziestoši punkti kartē" lasāma "Latvijas Avīzes" 18. septembra numurā. Žurnāla "Mājas Viesis" šodienas numurā stāstām par Auci, kas šogad svin 100 gadu jubileju kopš pilsētas tiesību saņemšanas, bet šajā rakstā paraudzīsimies vēsturē – kā 20. gadsimta 20.–30. gadu Latvijā lūkoja noturēt cilvēkus provincē.
"Lieta šeit negrozās vienīgi ap briesmām, kas apdraud mūsu valsts saimniecisko dzīvi. Lieta grozās ap nācijas pašiem pastāvēšanas pamatiem. Mūsu stāvoklis būs varbūt visasāk raksturots, ja salīdzināsim to ar citu tautu stāvokli. Mēs visur redzam cīņu par zemi, bet mums jācīnās ar zemes tukšumu. Pie tam šis tukšums nav cilvēku trūkums, bet cilvēku bēgšana no dažādām vietām un sablīvēšanās citās, bēgšana no laukiem uz pilsētu un it īpaši uz lielpilsētu," tā, uzrunājot skolotāju sanāksmi Ventspilī 1938. gada 5. novembrī, atzina Kārļa Ulmaņa valdības izglītības ministrs Jūlijs Auškāps.
Mūsdienās bieži spriež, kā motivēt cilvēkus neaizbraukt, palikt un uzturēt dzīvi Latvijas laukos, ciemos un mazpilsētās. Jautājums, kaut citām niansēm, arī 20. gadsimta 20.–30. gadu Latvijā stāvēja iekšējo problēmu pirmajās rindās. Nekādu visaptverošu ilgtermiņa programmu – risinājumu – no valdības puses gan nebija. Valsts mēģināja ar to tikt galā atsevišķiem gan ekonomiskiem un sociālkulturāliem, gan administratīviem pasākumiem.
Jāatgādina, ka pirmskara Latvijas lauksaimniecība tika dāsni subsidēta. Slavenais eksporta sviests un bekons bija dotēta prece, par kuru valsts caur iepirkuma cenām zemniekiem maksāja vairāk, nekā dotu tirgus. 30. gadu sākumā piemaksas sviestam veidojušas vismaz 10% budžeta. Valsts būtībā maksāja, lai zemnieki būtu apmierināti. Kritiķi gan norāda, ka tādas subsīdijas tolaik neatļāvās pat lauksaimniecības jomā augstāk attīstītā Dānija, jautājums par cieto cenu politikas iespaidu uz pašu lauksaimniecību un citām tā laika Latvijas ekonomikas nozarēm ir drīzāk retorisks.
Laukstrādnieku trūkums
Iedzīvotāju skaits Latvijā pirms Otrā pasaules kara pieauga no 1,6 miljoniem 1920. gadā līdz 1,9 miljoniem 1935. gadā un valsts, protams, atradās vēl ļoti tālu no lauku iztukšošanās, taču problēma jau iezīmējās. Monogrāfijā "Kārļa Ulmaņa autoritārā režīma saimnieciskā politika 1934–1940" vēsturnieks Aivars Stranga raksta: "Visnopietnākā problēma Latvijas lauksaimniecībā, kuru nespēs atrisināt arī Ulmaņa režīms, bija darbaspēka trūkums, pie tam
Latvija bija gandrīz unikāla Eiropas valstu vidū, jo laukstrādnieku trūkumam nebija sezonāls raksturs – strādnieku trūka visu gadu."
Lauku iedzīvotāju plūšana uz pilsētām, galvenokārt Rīgu, pirmskara Latvijā bija galvenā problēma, ja runā par apdzīvotību. To uzskatīja par nevēlamu parādību kā no saimnieciskās attīstības, tā demogrāfiskā viedokļa. Bet apturēt plūsmu praktiski nebija iespējams, ja nu vienīgi drakoniskām metodēm, kādas Latvijas valstī nebija ierastas. Tiesa, ko tādu tomēr mēģināja pasākt jau kara apstākļos 1939./1940. gadā, kad bez darba palikušos pilsētas strādniekus piespiedu kārtā sāka sūtīt lauku darbos, bet tas notika jau ārkārtas saimnieciskajā un politiskajā situācijā.
Iedzīvotāju kustība pamatojās ekonomiskajos apsvērumos – pilsētā dzīves apstākļi ērtāki, darbs vieglāks, izpeļņa lielāka, darba laiks konkrēts un vēl ar brīvdienām. Tāpēc Rīgas iedzīvotāju skaits auga no 175 tūkstošiem 1920. gadā līdz 385 tūkstošiem 1935. gadā. Statistiski bija noskaidrots, ka pieaugums notika ne jau uz dzimstības rēķina, kas arī tolaik skaitījās zema, cik pateicoties iedzīvotāju kustībai. Latviešu 1935. gadā Rīgā bija 63% (1920. gadā – 53%), un šis īpatsvars virzījās augšup. Interesanti, ka 30. gadu beigās statistiķi brīdināja par veco, jau darba nespējīgo ļaužu un tāpat mazgadīgo, vēl darba nespējīgo pilsoņu īpatsvara augšanu Rīgā iepretī rūkošajam darbspējīgo rīdzinieku skaitam.