Kad pirms trīsdesmit gadiem kļuvu par vectēva meža mantinieku, vēlējos to kopt un saudzēt, tādēļ nesteidzos savu mežu cirst un pārvērst naudā, kaut, Latvijai atgūstot neatkarību, bija daudz ideju un vajadzību lauku mājas atjaunošanā un saimniecības attīstīšanā.
Man mežs bija vispirms prieka un iedvesmas avots, kur aiziet palasīt sēnes, ieurbt sulas un paklausīties putnu dziesmas. Tomēr, diplomēts biologs būdams, sapratu, ka koki, lai gan dzīvo ilgāk par cilvēkiem, nedzīvo saules mūžu un noteiktā vecumā ir jācērt, ja vien neaug kādā dabas liegumā, kur pilda dabas daudzveidības papildināšanas funkciju.
Pērnruden saņēmos un pārdevu vienu cirsmu savā mežā. Nebiju gaidījis, ka mežizstrādes laiks man būs tik emocionāli grūts. Kad beidzot aizgāju apskatīt cirsmu, redzēju, ka, taupot savu mežu, esmu to pāraudzējis, jo samērā daudz tur bija tikai malkai noderīgu kokmateriālu.
Ar šo savu pieredzi gribu pievērst uzmanību tam, cik svarīga ir gudra mežu apsaimniekošana, kurā ietilpst gan koku ciršana īstajā laikā, gan meža atjaunošana un saudzēšana.
Pēdējā laikā asas diskusijas ir raisījis valdības lēmums samazināt koku ciršanas caurmēru Latvijā un Klimata un enerģētikas ministrijas centieni meklēt CO2 izmešu samazināšanas iespējas uz veco mežu ciršanas rēķina, tāpēc šajā rakstā centīšos apkopot gan mežizstrādātāju, gan dabas aizsardzības ekspertu viedokļus.
Grozījumi palīdz cirst saimnieciskāk
„Lai arī izmaiņas vēsturiski ievieš koksnes produktu tirgus situācija un meža darbu sezonalitāte konkrētajā gadā, ko ietekmē laikapstākļi, tomēr kopējie apaļkoksnes ražošanas apjomi Latvijā ir vienmērīgi – pēdējos gados ap 13 miljoniem kubikmetru. Kaut gan publiskajā telpā ir izskanējusi dažāda argumentācija, manā ieskatā ciršanas caurmēra grozījumi tika pieņemti, pirmkārt, lai dotu iespēju meža īpašniekiem laikus pieņemt lēmumu mazāk produktīvo mežaudžu nomaiņai, kur šādas platības tad ir iespēja atjaunot ar augstas kvalitātes stādmateriālu, un, otrkārt, ļautu lielākiem mežu īpašniekiem un meža īpašnieku kooperatīviem optimālāk plānot savu darbību, efektīvāk organizējot mežizstrādes darbus,” skaidro Latvijas Kokrūpniecības federācijas (LKF) izpilddirektors Artūrs Bukonts.
Viņš norāda, ka publiskie pārmetumi balstījušies pieņēmumā, ka meža īpašnieki jaunās tiesības izmantos uzreiz pilnā apjomā un ļoti īsā termiņā.
Aprēķinus par potenciālo ciršanas pieaugumu pēc dažādām metodikām veikuši un rezultātus pirms valdības lēmuma pieņemšanas publiskojuši gan zinātniskie institūti, gan LKF.
„Latvijas Kokrūpniecības federācija savus aprēķinus veica, ņemot vērā gan meža īpašnieku kontingentu, tostarp mežaudžu vecumstruktūru, kas katrai meža īpašnieku grupai pieder, gan mežsaimniecisko pakalpojumu jaudas Latvijā, gan vēsturisko pieredzi par meža īpašnieku un cirsmu tirgus „uzvedību”. Mūsu aprēķini rādīja, ka, samazinot koku ciršanas caurmēru, tuvākajā desmitgadē galvenajā cirtē ciršanas apjomi būtu par 500 līdz 700 tūkstošiem m³/gadā lielāki nekā gadījumā, ja noteikumu grozījumi netiktu pieņemti,” izmaiņu ietekmi raksturo A. Bukonts, uzsverot, ka tas nenozīmē kopējo ciršanas apjomu pieaugumu, jo ik gadu būtiski samazinoties saimnieciski izmantojamo mežu platības uz vides aizsardzības mērķiem paredzēto teritoriju rēķina.
Saskaņā ar Valsts meža dienesta datiem 2022. gadā ciršanas atļaujas galvenajai cirtei pēc caurmēra ir izņemtas 2,38 milj. m³ salīdzinājjumā ar 1,67 milj. m³ 2021. gadā. „Šī statistika rāda, ka, pat neskatoties uz 2022. gada rekordaugstajām apaļkoku cenām, meža īpašnieki rīkojušies racionāli. Turklāt ciršanas atļauju izņemšanas statistika liecina tikai par vēlmi izstrādāt mežu un ne vienmēr tā pārvēršas darbībā.