“Patlaban svarīgākais darbs ir pārbaudīt, vai bitēm netrūkst barības,” atgādina biškope Baiba Tikuma. Īpaši tas veicams, ja saimes jau saņēmušas stimulējošo piebarošanu pavasara sākumā.

Vērojot, kā bites atgriežas mājās ar putekšņu nastiņām pie kājām, var maldinoši domāt, ka bites jau nes nektāru un bads vairs nedraud. Taču tā nav.
 Ja martā biškopji bija priecīgi, ka bites ļoti labi pārziemojušas, tagad daudziem optimisms noplacis. Viens no saimju bojāejas iemesliem ir bads. Par to liecina tukšās šūnas, peri un mirušās bites tukšajās šūnās iebāztu galviņu.


1. Nodrošina barību


Visās saimēs pārbauda, vai nav izēsti barības krājumi. Daži bitenieki lepojās, ka ienests blīgznu medus, taču perojošās saimes straujas attīstības laikā to patērēs vēl ātrāk, nekā ienesušas. Stimulējošo barību (medu, kandiju) saņēmušās saimes ir saaudzējušas perus, kļuvušas lielas, līdz ar to barības vajag vairāk, īpaši vēsajā laikā. Ja stropā nav medus rezervju, reizēm bites jābaro pat vasarā – sausuma, karstuma vai lietus periodā.


2. Pārbauda stropu 


Novērtē, vai nav kāds grauzēju bojājums, vējā nav atrauts jumtiņš. Arī skudras jau modušās un ieviešas stropos.


Pavasarī mitruma ietekmē stropā var sakrāties kondensāts un sedziņas, stropa iekšpuse appelē. Tas raksturīgs mājiņām, kurās saimes gājušas bojā. Šos stropus iztīra un atstāj vaļā, lai pavasara saule izžāvē un dezinficē mājiņu, kurā drīz varēs ievietot atdaleņus vai spietus.


3. Veic revīziju


Tiklīdz kļūs siltāks (14 °C ēnā), apskata saimi, nebaidoties apsaldēt perus. Sastāda katrai saimei veicamo darbu sarakstu.


Jāapskata saime.

4. Nodrošina māti


Var gadīties, ka saimē peru nav vai ieviesusies tranene (ir tikai tranu peri). Šogad tas novērojams biežāk nekā citus pavasarus. Vienkāršākais veids, kā labot situāciju, – apvienot ar saimi, kurai ir māte. Vēlāk vasarā var pievienot jaunu māti, taču pagaidām vēl šādu māšu nav.


Stropu ar pilnvērtīgu saimi no citas novietnes noliek bezmātes saimes stropa vietā. Var arī pārvietot blakusesošo stropu no tās pašas novietnes – ja tas dravā būs bijis tālu no bezmātes saimes, pēkšņa vietas maiņa samulsinās labās saimes bites, tās dosies atpakaļ uz veco vietu, saime var ciest.


Bezmātes bišu stropu aiznes kādu gabaliņu tālāk un izkrata uz segas. Darba bites aizlidos uz vietu, kur bija viņu strops, un pievienosies tur novietotajai saimei. Lai process notiktu sekmīgāk, abas saimes labi sadūmo.


5. Paplašina saimi


Ja saime labi attīstās, pamazām paplašina ligzdu. Blakus pēdējam rāmītim ar periem pieliek vienu ar mākslīgajām šūnām. Ja saime spēcīgāka, peru aizņemtajiem rāmjiem mākslīgās šūnas var pielikt katrā pusē. Pamazām rāmju skaitu papildina, izņemot visus pērnos rāmjus ar tumšajām šūnām. 


Pavasarī neliek blakus divus rāmjus ar mākslīgajām šūnām, jo tie rada pārāk plašu aukstuma koridoru.


6. Apkaro varru


Pavasarī, kad sākas ienesums, varras ērču apkarošanai nekādu ķīmiju lietot vairs nedrīkst. Taču apstrādāt, piemēram, ar skābeņskābi, vajag jaunās saimes bezperu stāvoklī: spietus, mākslīgos spietus.


Taču ērču izplatību vajag ierobežot, piemēram, ievietojot un izgriežot tranu šūnas. Sena, bet vienkārša un ērcēm netīkama metode – strādājot ar bitēm, ikreiz ievietot dūmeklī virs prauliem arī mazliet kaltētas biškrēsliņa drogas. 


7. Uzliek magazīnas


Kad saime labi attīstās un dabā sākas ienesums, uzliek medustelpu. Pavasarī vispirms uzliek pusdori ar sešiem rāmjiem. Uzliekot pilno, saimei būs jāpatērē lieka enerģija, lai to piesildītu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.