Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Nevienlīdzības mazināšanas apakškomisijas sēdē otrdien tika spriests par VAS "Latvijas Pasts" pakalpojumu nozīmi senioriem un digitālās nevienlīdzības jautājumu pasta nodaļu reorganizācijas procesā.

Latvijas Universitātes pētniece Ilze Mileiko deputātus iepazīstināja ar pētījuma rezultātiem par digitalizāciju – cik lielā mērā seniori Latvijā virs 60 gadiem var vai nevar lietot digitālos pakalpojumus. Viņa atzīmēja, ka lielai daļai senioru nav pieejami digitālie rīki un nav digitālo prasmju. I. Mileiko uzsvēra, ka "Latvijas Pasts" patlaban pilda dažādas funkcijas – tam ir arī sociālā funkcija, piemēram, pastnieks senioram piegādā arī zāles, kas nav pastnieka darba pienākumu sarakstā, bet mazajās kopienās tas ir svarīgi. 

"Atņemot pasta nodaļas, tas varētu lielai daļai cilvēku radīt neapmierinātību ar valsti," piebilda Mileiko.

Arī Latvijas Pensionāru federācijas pārstāve Aija Leitāne pievienojās, ka pensionāriem ir vajadzīgs pasts, jo tas nav tikai universālā pasta pakalpojums (UPP), bet arī sociālizācija. Satiksmes ministrijas valsts sekretāra pienākumu izpildītāja Ligita Austrupe atgādināja, ka ministrija ir apturējusi "Latvijas Pasta" plānoto reorganizāciju, tomēr tas nenozīmē, ka ministrija ir pilnība apturējusi pasta nodaļu slēgšanu un reorganizāciju, papildinot, ka "Latvijas Pastam" ir jāoptimizē izmaksas. L. Austrupe norādīja, ka ministrijai ir svarīgi panākt iedzīvotājiem pieejamāko un pasta pakalpojuma sniedzējam iespējamāko risinājumu. Kā viens no risinājumiem ir nodrošināt pasta pakalpojumus ar valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru starpniecību, tomēr Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvis Guntars Krasovskis sēdē norādīja, ka šis viss ir tikai idejas līmenī. "Mēs neko neesam dzirdējuši, kas tas īsti varētu būt. Komercdarbība un pašvaldības ir atšķirīgas lietas," papildināja G. Krasovskis. Tāpat viņš sacīja, ka pirmajā uzstādījumā šāds risinājums valstij nebūs lētāk. Krasovskis aicināja veikt izpēti – cik tas izmaksās, ko valsts var nodrošināt, kā būs ērtāk cilvēkiem, un tad virzīties uz lēmuma pieņemšanu. 

Plašāk par "Latvijas Pasta" attīstības plāniem, pakalpojumu klāstu, pieejamību un pasta nodaļu tīklu uzņēmums ar iesaistītajām pusēm iecerējis diskutēt šodien. 

Trešdien arī paredzēta "Latvijas Pasta" un Satiksmes ministrijas konference, kurā uzņēmuma vadība un satiksmes ministrs Kaspars Briškens informēšot par "pirmajiem secinājumiem pēc konsultatīvā darba pie nacionālā pasta operatora nākotnes scenārijiem".

Aptauja

Vai atbalsti "Latvijas Pasta" ieceri slēgt vairāk nekā 100 pasta nodaļas?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.