Monta Nāburga: Gadatirgus bija mana lielā debija. Tā man bija unikāla iespēja tikties ar tik daudziem klientiem, izprast un precizēt viņu vēlmes.
Klusi un mierīgi septembra sākumā Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā noritēja "Mūsdienu amatniecības tirgus 2023". Šad tad "klusi un mierīgi" ir tīri labi. Laika apstākļi pirms tam Latvijā bija nemierīgi, vietām plosījās vētras, vietām bira patiesi pamatīga krusa. Iespējams, neprognozējamie laika apstākļi sabiedēja dažu labu potenciālo apmeklētāju, tomēr gadatirgus dienas bija pārsvarā saulainas un tirgus tika kupli apmeklēts. Ne velti tautā saka, "Dieviņš meistarus mīl" un arī "amats – tautas pamats".
Vēl viens gadatirgus
Mūsdienu amatniecības gadatirgu var uzskatīt par tādu kā tradicionālā Tautas lietišķās mākslas izstrādājumu gadatirgus jaunāko brāli. Tas tāpat tiek rīkots Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, vienīgi – nevis vasaras sākumā, bet – izskaņā. Arī pati ideja par šādu gadatirgu ir izaugusi no senākās gadatirgus tradīcijas, secinot, ka, atlasot potenciālos dalībniekus tradicionālajam gadatirgum, parādās arvien vairāk lietišķās mākslas izstrādājumu, kas atšķiras no etnogrāfiski tradicionālā klāsta. Papildu arguments par labu vēl viena gadatirgus rīkošanai bijusi pircēju noturīgā interese, kas apliecina sabiedrības pieprasījumu pēc unikāliem, ar rokām darinātiem produktiem.
"Mūsdienu amatniecības gadatirgū" piedalās tie Latvijas amatnieki, kas apvieno tradicionālās amatniecības roku darba prasmes ar mūsdienu tehnoloģiju iespējām, radot laikmetīgu dizainu.
Rezultāts ir pārliecinošs.
Kā jau ikviens gadatirgus Brīvdabas muzejā, arī "Mūsdienu amatniecības gadatirgus 2023" ir visu paaudžu lauku un pilsētu amatnieku svētki – tikšanās, sarunu un pieredzes apmaiņas vieta. Amatnieki strādā vientuļi. Uzklausīt apmeklētāju komplimentus un ar tiem sirsnīgi izrunāties meistariem ir kā medus maize.