No oktobra līdz gada beigām mājsaimniecībām plānots kompensēt 60% no "Sadales tīkla" tarifā noteiktās fiksētās maksas par jaudu jeb tā dēvētā jaudas abonementa. Par to vakar pēc koalīcijas sanāksmes žurnālistiem pavēstīja Ministru prezidente Evika Siliņa, ekonomikas ministrs Viktors Valainis un satiksmes ministrs Kaspars Briškens. Attiecīgi likuma grozījumi jāvirza izskatīšanai Saeimā un par to šodien paredzēts lemt valdības sēdē.

Premjere E. Siliņa vakar piebilda, ka līdz 1. novembrim atbildīgajām ministrijām jānāk ar priekšlikumu, kā nākamgad risināt "Sadales tīkla" tarifu kāpumu fiziskajām personām.

Kā iespējamos risinājumus valdības vadītāja minēja gan iespēju pārskatīt "Sadales tīkla" tarifus, gan arī finanšu avotu meklēšanu tarifu straujā kāpuma risināšanai. Ekonomikas ministrs V. Valainis no savas puses izteica iespējamību par elektroenerģijas tarifu samazinājumu no 1. janvāra vai agrāk.

"Sadales tīkla" un pārvades sistēmas operatora "Augstsprieguma tīkls" jaunie elektroenerģijas sistēmas pakalpojumu tarifi stājās spēkā 1. jūlijā, un sadārdzinājums lielā daļā sabiedrības raisīja neapmierinātību.

Toties no uzņēmējiem vairāk izskanējis atbalsts jaunajiem tarifiem. Piemēram, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) prezidents Aigars Rostovskis 7. septembrī pēc LTRK padomes tikšanās ar AS "Sadales tīkls" un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas vadību pauda: "Atsakoties no vēsturiski netaisnīgās elektroenerģijas sadales tarifu struktūras, kas no 2016. gada apzināti vai neapzināti uzlika papildu finanšu slogu uzņēmējiem, ir sperts plats solis biznesa vides konkurētspējas stiprināšanā. 

Novērsta netaisnība, jo uzņēmēji subsidēja elektrības izmaksas mājsaimniecībām. Tagad visi maksā patieso pakalpojuma cenu, un tas ir taisnīgi un pamatoti." 

LTRK padome uzskata, ka elektroenerģijas sadales tarifu koncepcijas pārskatīšana būtu solis atpakaļ un bremzētu centienus Latvijas ekonomikas izaugsmei. "Vienlaikus LTRK norāda, ka, ņemot vērā kopējo spriedzi mājsaimniecību budžetiem, kam pamatā ir ne tikai jaunais elektroenerģijas sadales tarifs, bet arī inflācija kopumā, valstij un pašvaldībām jārūpējas par mērķētu atbalstu mazāk aizsargātajām sabiedrības grupām. Tomēr tas nedrīkst notikt uz elektroenerģijas sadales tarifu pārskatīšanas rēķina, atkal uzliekot izmaksas uz uzņēmēju pleciem," tika pausts LTRK paziņojumā.

Iepriekšējais premjers Krišjānis Kariņš augusta sākumā pēc tikšanās ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) pārstāvjiem teica, ka SPRK esot solījusi decembrī pārskatīt tarifus, lai tad skatītu, vai tajos ir nepieciešami kādi koriģējumi. Tomēr jau iepriekš paziņojumā SPRK rakstījusi, ka "tarifi izvērtēti ar augstu rūpību, uz tiem attiecinot tikai pamatotās izmaksas".

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.