Teksasā sestdien noslēgusies ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) misija, kurā tika simulēta dzīve uz Marsa, un četri brīvprātīgie, kas 378 dienas pavadīja ieslodzīti 160 kvadrātmetros, priecīgi un atviegloti pameta simulatoru.

Reklāma

Anka Selariu, Ross Brokvels, Neitans Džounss un komandas līdere Kellija Hatsone dzīvoja atrauti no ārpasaules simulētā Marsa mītnē, kur audzēja dārzeņus, veica "pastaigas pa Marsu" un darbojās apstākļos, ko NASA dēvē par "papildu stresa faktoriem", piemēram, sakaru kavēšanās ar Zemi, tai skaitā viņu ģimenes locekļiem, un izolāciju. Simulācijas dalībnieki dzīvoja ar 3D drukāšanas tehnoloģiju veidotā 160 kvadrātmetru lielā bāzē "Mars Dune Alpha" ar guļamistabām, sporta zāli, koplietošanas telpām un vertikālu fermu pārtikas audzēšanai. Āra zona – imitēta Marsa virsma – bija atdalīta ar gaisa slūžām un piepildīta ar sarkanām smiltīm. Tajā komanda veica "pastaigas pa Marsu". "Viņi ir pavadījuši vairāk nekā gadu šajā vidē, veicot svarīgus zinātniskus pētījumus, kas lielākoties saistīti ar uzturu un to, kā tas ietekmē viņu veiktspēju," norādīja NASA pārstāvis. NASA plāno veikt vēl divas šādas simulācijas, gatavojoties cilvēku nosūtīšanai uz Marsu nākotnē.

Aptauja

Cik bieži lasi/klausies tiešsaistes mediju LASI.LV?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.