Deviņas valstis, tostarp ASV, pārstājušas finansēt ANO Palestīniešu bēgļu palīdzības un darba aģentūru (UNRWA), tā reaģējot uz ziņām, ka tās darbinieki bijuši iesaistīti teroristu grupējuma "Hamās" pagājušā gada 7. oktobra uzbrukumā Izraēlai.

Savienotās Valstis par finansējuma apturēšanu paziņoja piektdien, bet vēlāk tām pievienojās arī Austrālija, Itālija, Kanāda, Lielbritānija, Nīderlande, Somija, Šveice un Vācija.

Neskaidras detaļas

UNRWA vadītājs Filips Lazarīni piektdien paziņoja, ka "vairāki" darbinieki ir atlaisti un tiek veikta izmeklēšana, tomēr neatklāja, kāda tieši bijusi viņu iesaiste 7. oktobra uzbrukumā, kurā teroristi Izraēlā nogalināja apmēram 1140 cilvēku un vēl apmēram 250 saņēma par ķīlniekiem. Lazarīni uzsvēra, ka visi UNRWA darbinieki, kas bijuši iesaistīti teroraktos, tiks saukti pie atbildības, tai skaitā pie kriminālatbildības. Viņš atklāja, ka Izraēlas iestādes ir informējušas aģentūru par šo darbinieku iespējamo līdzdalību. Šie darbinieki tika atlaisti, lai saglabātu aģentūras iespēju turpināt humāno palīdzību, norādīja UNRWA vadītājs, aicinot palīdzību pārtraukušās valstis pārdomāt pieņemto lēmumu.

ASV Valsts departaments ir norādījis, ka uzbrukumā Izraēlai varētu būt iesaistīti 12 aģentūras darbinieki. 

Vašingtona ir lielākais UNRWA finansētājs, tāpēc šī finansējuma apturēšana aģentūrai ir liels trieciens. ASV 2022. gadā UNRWA ziedojusi 340 miljonus dolāru (313 miljoni eiro), liecina aģentūras norādītā informācija. ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens sarunā ar ANO ģenerālsekretāru Antoniu Gutērrešu uzsvēra, ka aģentūras darbinieku iespējamā iesaiste uzbrukumā Izraēlai ir rūpīgi un ātri jāizmeklē. Viņš sacīja, ka ASV atzinīgi vērtē ANO lēmumu veikt "visaptverošu un neatkarīgu" UNRWA novērtēšanu.

Izraēla apsveikusi ASV un citu valstu lēmumu pārtraukt finansēt UNRWA. "Mēs esam brīdinājuši gadiem ilgi: UNRWA paildzina bēgļu jautājumu, kavē mieru un kalpo kā "Hamās" civilais spārns Gazā," vietnē "X" ("Twitter") rakstīja Izraēlas ārlietu ministrs Izraēls Kacs, kurš aicināja Lazarīni atkāpties no amata. Kacs arī rosinājis, ka pēc kara beigām UNRWA darbību vajadzētu izbeigt. 

"Atjaunojot Gazu, UNRWA ir jānomaina ar aģentūrām, kuras ir apņēmušās panākt īstu mieru un attīstību," paziņoja ministrs. 

Palestīniešu pašpārvaldes Ārlietu ministrija tikmēr salīdzinājusi finansējuma pārtraukšanu ar "kolektīvu sodu" un kritizēja šo lēmumu pieņēmušās valstis par "nožēlojamiem dubultstandartiem".

Bēgļu skaits ar gadiem pieaug

UNRWA tika nodibināta pēc 1948. gada arābu un Izraēlas kara, lai palīdzētu savas mājas zaudējušajiem palestīniešiem. Bēgļa statuss ir piešķirts ne tikai tiem palestīniešiem, kuri zaudēja savu zemi, bet arī viņu pēcnācējiem. Šī iemesla dēļ UNRWA atbildībā esošo palestīniešu skaits ir tikai pieaudzis. Dibināšanas brīdī aģentūra atbildēja par palīdzību 750 000 cilvēku, bet šobrīd to skaits ir sasniedzis 5,9 miljonus. UNRWA ir atbildīga par palestīniešu bēgļu izglītību, veselības aprūpi un dažādiem sociālajiem pakalpojumiem. Aģentūra savu darbu veic Izraēlas okupētajā Jordānas Rietumkrastā, Gazas joslā, kā arī Jordānijā, Libānā un Sīrijā. Izraēla pret UNRWA attiecas ļoti kritiski un apsūdz to kūdīšanā pret Izraēlu. 

UNRWA ir noliegusi pārmetumus, ka tās palīdzība nonāk "Hamās" rokās vai ka tās skolās tiktu kūdīts uz naidu pret Izraēlu. 

UNRWA pavisam nodarbina 30 000 cilvēku, no kuriem 13 000 strādā Gazas joslā. Pašreizējā Izraēlas un "Hamās" karā dzīvību esot zaudējuši 152 UNRWA darbinieki. Situācija Gazas joslā, kuru "Hamās" kontrolē kopš 2007. gada, jau pirms kara bija ļoti slikta. ANO dati rāda, ka pērn augustā 63% Gazas joslas iedzīvotāju bija atkarīgi no starptautiskās palīdzības. Tikmēr karā dzīvību esot zaudējuši 26 000 palestīniešu, pavēstījušas "Hamās" kontrolētās iestādes Gazā. Šo informāciju tomēr nav iespējams pārbaudīt, turklāt "Hamās" arī nenodala kaujinieku un civiliedzīvotāju upurus. ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija 2018. gadā pārtrauca finansēt UNRWA, aicinot citas valstis palielināt savu ieguldījumu aģentūras uzturēšanā. Pašreizējā prezidenta Džo Baidena administrācija 2021. gadā atsāka finansēt UNRWA.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.