Pēc elektrības un apkures cenu kāpuma katrs saimnieks lūko pēc rēķinu un izmaksu samazinošiem risinājumiem. Arvien biežāk elektrības ražošanai tiek izmantoti saules paneļi, tos izvietojot uz māju jumtiem. Taču, nepiemēroti izraudzīti vai uzstādīti, tie var nesniegt pietiekamus rezultātus. Pirms paneļu iegādes jāpārliecinās, ka to uzstādīšana reģionā ir atļauta. Par saules paneļu uzstādīšanu konsultē "AS Latvenergo" vecākais tehniskais eksperts Uldis Dauģis.
Mājsaimniecības patēriņš un saskaņošana
Saules paneļi vislabāk piemēroti mājsaimniecībām ar salīdzinoši lielu elektrības patēriņu.
Ja patēriņš ir mazāks par 100 kWh mēnesī, saules paneļu uzstādīšana atmaksāsies pēc ilgāka laika, nekā patērējot vairāk par 250 kWh mēnesī (3000 kWh gadā).
Atbilstīgi patēriņam jāpielāgo saules paneļu un invertora (iekārta, kas līdzstrāvu pārvērš maiņstrāvā) jauda, ņemot vērā prognozējamās izmaiņas tuvākajā nākotnē.
Piemēram, ja tuvākajos gados plānots iegādāties elektroauto, vēlams paredzēt lielākas jaudas invertoru, lai nepieciešamības gadījumā varētu pievienot papildu saules paneļus.
Lai uzstādītu saules paneļus privātmājai, saskaņošana ir vienkāršāka, ja vien ēkai nav kultūrvēsturiskā mantojuma statusa, tā neatrodas vēsturiskā teritorijā vai tās aizsargjoslā. Šādās teritorijās pašvaldība var neapstiprināt saules paneļu uzstādīšanu.
Pirms paneļu iegādes un uzstādīšanas jāpārliecinās, ka AS "Sadales tīkls" konkrētā mājsaimniecībā atļauj mikroģeneratora jeb saules paneļu pieslēgšanu. Autorizējoties www.e-st.lv, jāaizpilda pieteikums mikroģenerācijas izveidei īpašumā, kurā ieteicams norādīt nepieciešamo invertora jaudu. Saņemot apstiprinājumu, var uzstādīt saules paneļu sistēmu.
Sarežģījumi var būt lauku reģionos, kur izveidotas garas elektrolīnijas ar noteiktu maksimālo jaudu, kas var ierobežot uzstādāmo saules paneļu skaitu. Atsevišķos Pierīgas reģionos ir daudz uzstādītu mikroģeneratoru, kas pievienoti vienam transformatoram, kur sistēmai pievienot vēl vienu mājsaimniecību, iespējams, nemaz nevarētu.
Sistēmas sastāvs un drošība
Svarīgākā sistēmas iekārta – invertors – darbojas ne tikai kā saules paneļu līdzstrāvas pārveidotājs maiņstrāvā, bet arī kā mērierīce, kas nosaka tīkla parametrus un uzskaita saražoto elektroenerģiju. Svarīgi izvēlēties kvalitatīvu invertoru, kas darbosies vismaz desmit gadus, jo tas veido lielu daļu no kopējās saules paneļu sistēmas izmaksām.
Lielākoties tirgū pieejami Ķīnā ražoti invertori, tāpēc no tiem jāizvēlas ilggadējs kvalitatīvs TOP 50 ražotājs ar atpazīstamu zīmolu. Laba izvēle ir Eiropas Savienībā, ASV, Japānā ražotie invertori, lai arī maksā vairāk par Ķīnā ražotajiem. Ieteicams invertora izvēli uzticēt speciālistiem, lai to atbilstīgi pielāgotu saules paneļiem. Kvalitatīvus saules paneļus var iegādāties no TOP 100 populārākajiem ražotājiem. Saules paneļu veiktspēja jeb saražotā elektroenerģija gada griezumā var izrādīties labāka ES, ASV, Kanādas, Japānas ražotājiem.