Aizvadītā nedēļa aizritēja telpu futbola zīmē – "Rīgas" klubs UEFA Čempionu līgas elites kārtā Jelgavā kutināja nervus Eiropas bagātniekiem un palika vienu gūtu vārtu attālumā no iekļūšanas "Final 4", tikmēr Latvija un Lietuva ieguva tiesības rīkot 2026. gada Eiropas čempionāta finālturnīru.

Reklāma

Teicami leģionāri

Latvijas divkārtējā čempione telpu futbolā "Petrow" šopavasar nokļuva klasiskā futbola Latvijas giganta "Rīga" paspārnē un starpsezonā sastāvam piesaistīja starptautiska mēroga zvaigznes – portugāli Rikardinju, kurš sešas reizes atzīts par pasaules gada labāko spēlētāju, 2016. gadā Pasaules kausu ieguvušo argentīnieti Konstantino Vaporaki un viņa tautieti Danilu Vargasu, brazīliešus Seržinju un Tallesu. Čempionu līgas priekšsacīkšu kārtai rīdzinieki izskrēja cauri, trijos mačos sakrājot vārtu bilanci 33:5, pamatkārtā – 25:6 un pirmo reizi iekļuva elites kārtā. Latvijas titulētais klubs "Nikars" tajā bija spēlējis četras reizes, 12 mačos kopumā iespējot vienu uzvaru un vienu neizšķirtu.

"Rīga" Jelgavā spēra platu soli uz priekšu – uzvaras 5:4 pār Francijas čempioniem "Etoille Lavalloise" un Itālijas čempioniem "Citta di Eboli", turklāt abos mačos rīdzinieki pirmo reizi vadībā izvirzījās pēdējā minūtē. 

"Barcas" klupiens pret itāļiem (2:2) nozīmēja, ka pēdējā kaujā pret Spānijas grandu mājiniekiem pietiek ar neizšķirtu. Pēc puslaika tā arī bija – laba spēle un 1:1, otrajā puslaikā izšķirošā izrādījās Vaporaki kļūda savu vārtu tuvumā. Beigās spēlējot bez maiņām, pietrūka svaiguma atspēlēties – zaudējums ar 2:3, par titulu cīnīsies spāņi, kuriem budžets pieci miljoni. Itālijas un Francijas komandām – divarpus miljoni, "Rīgai" – 400 tūkstoši.

Trenerim mikroinsults

"Gribējām tikt "Final 4" un veikt jaunu ierakstu ne tikai Latvijas, bet arī Baltijas futzāla vēsturē. Līdzīgā spēlē zaudējām "Barcai", izdarīts liels darbs, parādījām visiem, ka varam cīnīties ar principā pasaules labāko komandu un ka ar mums jārēķinās. Prieks, ka pēdējā spēlē bija tik daudz skatītāju. Nākamgad jātiek tālāk, jāuzvar Čempionu līgā. Mērķi ir lieli. Jau tagad pirms pēdējā mača bija ticība, ka varam, pēc 2:3 nepriecājāmies, lai gan var šķist, ka pret grandu tas nav slikts rezultāts. Pirmā spēle pret francūžiem bija vissmagākā, viņi ir ļoti spēcīgi, bet nolauzām. Itāļi tādi – var nospēlēt labi, var arī slikti. Pēc tam Francijas komanda ar 0:7 zaudēja "Barcai", jo ļoti daudz spēka atstāja pret mums," "Latvijas Avīzei" turnīru komentēja "Rīgas" prezidents Mārtiņš Petrovs.

Viņaprāt, visvairāk pietrūka galvenā trenera Artūra Šketova padomu spēles laikā – pieredzējušais speciālists divas nedēļas pirms turnīra piedzīvoja mikroinsultu. 

Viņš gribējis būt klāt hallē, taču vadība iebilda pret pārgalvīgo ideju, jo veselība pirmajā vietā. Šobrīd slimības lapa, pagaidām nav skaidrs, kad Šketovs atgriezīsies darbā.

Visiem leģionāriem līgums ir līdz sezonas beigām, un Petrova plānos neietilpst sastāva izformēšana: "Klubi pasaulē pamanīja mūsu spēlētājus, protams, var piedāvāt līgumus. Tāpat vien nevienu prom nelaidīsim. Tallesam līgums ir uz diviem gadiem, pārējiem 1+1 ar kluba opciju, arī ar Rikardinju par to esam runājuši, jo nav teikts, ka viņš noteikti beigs karjeru pēc šīs sezonas. Protams, ja kādam parādīsies ļoti labs piedāvājums, šķēršļus neliksim, jo viņi mums tomēr palīdzēja. Ar pirmdienu sākam gatavoties nākamās sezonas Čempionu līgai, protams, pavasarī jāuzvar Latvijas čempionātā." Viņa vērtējumā Latvijas čempionāta kopējais līmenis šādiem spēlētājiem ir ļoti zems, taču galvenie konkurenti "RFS futsal" turpat blakus vien ir. Abu komandu cīniņš jau 9. decembrī.

Izlasei regress

2019. gadā Latvijā risinājās pirmais Eiropas U-19 čempionāts futzālā, pērn Rīga uzņēma Čempionu līgas "Final 4". Tagad iegūtas tiesības kopīgi ar Lietuvu rīkot Eiropas čempionātu 2026. gada janvārī un februārī, pirmo reizi tas notiks divās valstīs, piedalīsies 16 komandas. Spēles risināsies Rīgā un Kauņā.

"Jautājums, kā mēs izskatīsimies uz šā fona – būt konkurētspējīgiem vai peramajiem zēniem, ir divas dažādas lietas. Gribas, lai izlase līdz čempionātam progresē, 

bet ir jāpaveic nenormāls darbs, lai varētu vismaz mazliet patricināt Eiropu. Jāsāk strādāt jau šodien. Protams, tas ir svarīgs un būtisks notikums, vairos interesi par futzālu, taču negribas, lai līdzjutējs domā – ai, Latvija visiem zaudēs, ko tur skatīties. Latvijas izlase reitingā bijusi augstu, tagad krīt arvien zemāk (27. vieta UEFA rangā no 50 izlasēm), piedzīvo zaudējumus ne pret topa izlasēm."

Kopš pērnā gada vasaras Latvijas telpu futbola izlasi vada melnkalnietis Vasko Vujovičs, nomainot 18 gadus galvenā trenera amatu ieņēmušo Artūru Šketovu. "Skaidrs, ka bija vajadzīgas pārmaiņas, bet jautājums – kādas? Jāmaina pret labāku, nevis mainīt mainīšanas pēc. Ceru, ka Latvijas Futbola federācija grib, lai Latvija būtu topā," tā Mārtiņš Petrovs.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.