"Noraktos tupeņus vislabāk lietot tikai pārtikai, sēklu iegādājoties katru pavasari jaunu. Un šogad kartupeļus vajag īpaši labi izvēdināt un apžāvēt caurvējā vismaz nedēļu, vēl labāk – divas. ” padomu dod kartupeļu slekcionāre un vadošā pētniece Ilze Skarbule no Priekuļiem.

Zaļos atstāj sēklai

Daudzviet pēc lakstu nokrišanas vai nopļaušanas uznāca lietus, kas noskaloja vagu muguras. Daļai ceru augšpusē esošie kartupeļi saulē ir kļuvuši zaļi. Tos pārtikā vairs nedrīkst lietot ne cilvēki, ne dzīvnieki. Šādus bumbuļus var atlasīt sēklai. 

Šogad raksturīgi tas, ka daži tupeņi padevušies sevišķi lieli. Ja tie iekrāsojušies zaļi, arī tādi der sēklai. Taču speciāliste iesaka tos negriezt uz pusēm,  kā  dažkārt  dara, bet stādīt zemē veselus. Tas pasargās no iespējas, ka sēklas materiāls tiks inficēts ar kādu slimību. 

Zaļie kartupeļi derīgi tikai sēklai.

Taču kartupeļu audzēšanas speciāliste neiesaka atlasīt kartupeļu sēklas materiālu no kopējās ražas kaudzes. 

Ja vēlas ataudzēt pašu vāktu sēklas materiālu, tas jādara jau uz lauka, izvēloties bumbuļus no pašiem veselīgākajiem un ražīgākajiem augiem.

Turklāt ar gadiem kartupeļi infi cējas ar dažādiem vīrusiem un izvirst. Tas, cik strauji notiek, atkarīgs no šķirnes. 

Piemēram, profesionāli lauksaimnieki kartupeļus no pašu vākta sēklas materiāla neaudzē ilgāk par diviem gadiem. Agrāk dārzos audzēja šķirnes, kuras bija veselīgākas un ilgāk saglabāja savas labās īpašības. 

Tā  sauktās  vecmāmiņu  šķirnes varēja audzēt gadu no gada. Taču nu tās ir liels retums. 

Visdrošāk sēklu pavasarī pirkt no sertificētiem sēklu audzētājiem.

Sagatavo glabāšanai

Dažviet audzētāji sūdzas, ka novāktajai ražai parādās puve, kuras attīstību rosinājis lietus periods pirms vākšanas. 

Lai kartupeļi labāk glabātos, šogad tos vajag īpaši labi izvēdināt un apžāvēt caurvējā vismaz nedēļu, vēl labāk – divas. 

Tas sekmēs mizas nobriešanu. Turklāt pēc tam jau varēs noteikt  bojātos bumbuļus un tos atlasīt. 

Vēdināšanai piemērotas ir nojumes un šķūņi. Vēlams, lai tajos būtu pēc iespējas tumšāks. Taču ar kartupeļu zaļēšanu rudenī nav  tik traki  kā  pavasarī,  kad  šis  process notiek ļoti strauji.

Pirkt sēklas materiālu tirgū (bez sertifi kāta) ir tikpat riskanti (var neatbilst šķirnei vai būt infi cēti), kā audzēt no saviem tupeņiem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.