Eiropas Parlaments (EP) jūnija sesijā atbalstījis priekšlikumu regulai par suņu un kaķu labturību un izsekojamību, kas paredz noteikt Eiropas Savienībā (ES) minimālos standartus suņu un kaķu audzēšanai, turēšanai un aprūpei.
EP deputāti norādījuši, ka visiem ES turētajiem suņiem un kaķiem jābūt individuāli identificējamiem ar mikroshēmu, kā arī suņiem un kaķiem jābūt reģistrētiem savstarpēji savietojamās valstu datubāzēs.
Mikroshēmu identifikācijas numuri kopā ar informāciju par attiecīgo valstu datubāzi būtu jāglabā vienotā indeksētā datubāzē, ko pārvaldītu Eiropas Komisija (EK). Vienlaikus EP deputāti uzskata, ka suņu un kaķu turēšana vai pārdošana zooveikalos ir jāaizliedz. Lai novērstu regulējuma nepilnības, kas ļauj suņus un kaķus ievest ES šķietami nekomerciāliem mērķiem, bet pēc tam tos pārdot, EP deputāti vēlas paplašināt noteikumus un tos attiecināt arī uz dzīvnieku pārvietošanu nekomerciāliem nolūkiem.
Paredzēts, ka no trešajām valstīm pārdošanai ievestiem suņiem un kaķiem pirms ierašanās ES būtu jāimplantē mikroshēma un pēc tam tie būtu jāreģistrē valsts datubāzē. Savukārt mājdzīvnieku īpašniekiem, ieceļojot ES, būtu pienākums vismaz piecas darbdienas pirms ierašanās reģistrēt dzīvnieku ar mikroshēmu tiešsaistes datubāzē.
Vienlaikus deputāti arī uzsvēruši, ka būtu jāaizliedz inbrīdings starp vecākiem un pēcnācējiem, sibiem, pussibiem vai starp vecvecākiem un to trešās radniecības pakāpes pēcnācējiem, kā arī jāaizliedz suņu un kaķu audzēšana ar pretdabiskām uzbūves iezīmēm. Paredzēts, ka šos dzīvniekus, kā arī kropļotus suņus un kaķus vairs nedrīkstēs izmantot izstādēs vai konkursos. Tāpat paredzēts aizliegt dzīvnieku piesiešanu, izņemot gadījumus, kad tas nepieciešams medicīniskās aprūpes nolūkā, kā arī paredzēts aizliegt dzelkšņu kaklasiksnas vai kaklasiksnas bez drošības gredzeniem izmantošanu.
EP ziņotāja par šo jautājumu bijusi Lauksaimniecības un lauku attīstības komitejas priekšsēdētāja Veronika Vrecionova (Čehijas Republika), kas uzsvērusi – šis priekšlikums esot skaidrs solis pret nelegālu dzīvnieku audzēšanu un bezatbildīgu importu no valstīm ārpus ES. Līdz ar lēmuma pieņemšanu EP, Eiropas Padome un Eiropas Komisija sāks trīspusējās sarunas par regulas galīgo redakciju.
Stingrākas prasības audzētājiem, pārdevējiem, zooveikaliem un patversmēm
"Starp daudzām globālām problēmām – karu Ukrainā, konfliktu Vidējos Austrumos un tirdzniecības tarifiem – EP darba kārtībā ir arī citi lēmumi. Piemēram, kā aizsargāt mūsu māju mazos iemītniekus. Mīļie mājas dzīvnieki mums dod daudz prieka, arī es to labi zinu! Teju pusei Latvijas iedzīvotāju mājās ir kaķis, un katrā ceturtajā mājā mīt suns.
Tāpēc sāp sirds, uzzinot par apstākļiem, kādos dažkārt dzīvniekus mēdz turēt un pavairot nelegālie tirgotāji. Tas rada ciešanas un izplata slimības, bet jaunajiem īpašniekiem – papildu izmaksas, dzīvnieciņu ārstējot.