Dziesmu un deju svētku noslēguma koncertā komponista Zigmara Liepiņa dziesmu "Svētī debesīs šo zemi" aizstās ar Raimonda Tigula "Rīta un vakara dziesmu", kuru kori ir apguvuši un tā skanēs arī koru lielkoncertā "Tīrums. Dziesmas ceļš", informē Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) pārstāve Linda Ertmane.

Reklāma

Diriģents Mārtiņš Klišāns atzīmēja, ka Tigula un Rasas Bugavičutes-Pēces dziesmu kori dzied ar lielu prieku un tā ir iedvesmojoša. Dziesma iekļauta tajā pašā koncerta daļā, kur bija paredzēta Liepiņa dziesma - koncerta noslēdzošajā daļā.

Jau vēstījām, ka Dziesmu un deju svētku noslēguma koncertā netiks izpildīta Liepiņa dziesma "Svētī debesīs šo zemi". Dziesmas atsevišķu daļu autors ir arī dziesminieks Kaspars Dimiters, kurš jau kādu laiku izrāda prokremlisku pozīciju, kas Liepiņam nav pieņemama. Tāpēc lemts atsaukt dziesmu no Dziesmu un deju svētku repertuāra.

Liepiņš skaidroja, ka gada sākumā Dimiters viņam bija atsūtījis saiti uz savu dziesmu krievu valodā, kas komponistu nepatīkami pārsteigusi. Liepiņš dziesminieku lūdzis tādus savienojumus viņam vairs nesūtīt, tomēr lieta esot progresējusi līdz tam, ka Dimiters 5.jūnijā pie savas mātes Vijas Artmanes kapa ieplānojis albuma atvēršanu.

"Viņš [Dimiters] ir nodevis Latviju, šo valsti un tās idejas. Nezinu, vai viņš kādreiz ir bijis patriots, bet šodienas izteiksmē es viņu varētu nosaukt par "putriotu". Vai nu tas ir viņam vien zināms biznesa projekts, vai nu tā ir totāla kursa maiņa attiecībā pret savu valsti. Tas ir nepieņemami," uzsvēra komponists.

Kaspars Dimiters un Zigmars Liepiņš.

Liepiņš arī uzsvēra, ka pēc Dimitera aktivitātēm nav iespējams ar viņu atrasties "uz vieniem skatuves dēļiem", jo Dziesmu un deju svētkos ir pieņemts, ka pēc dziesmas izpildīšanas tiek izsaukts arī autors.

Latvijas Nacionālā kultūras centra Dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšanas un attīstības nodaļas vadītāja Sarmīte Pāvulēna žurnālistiem norādīja, ka noslēguma koncerta "Kopā augšup" mākslinieciskā komanda ciena komponista izvēli un patlaban tiek meklēta cita dziesma, ko izpildīt noslēguma koncertā. Plānots, ka šajā nedēļā tiks paziņots, kādu dziesmu kori izpildīs.

Liepiņš žurnālistus iepazīstināja ar dziesmas "Svētī debesīs šo zemi" tapšanu. Sākotnēji dziesmas nosaukums bija "Dun zvani" un dziesmas teksta autore bija Gunta Šnipke. Dziesma pirmatskaņojumu piedzīvoja 2008. gada uzvedumā "Kapteiņa stāsti". Dziesmā "Dun zvani" Liepiņš izmantoja fragmentu no valsts himnas.

Savukārt 2009. gadā pirmizrādi Latvijas Nacionālajā teātrī pirmizrādi piedzīvoja Liepiņa un Dimitera muzikālā drāma "Vadonis", kurā komponists lēma iekļaut dziesmas "Dun zvani" fragmentu. Šajā iestudējumā dziesma iegūst nosaukumu "Svētī debesīs šo zemi".

Diriģents Gido Kokars iecienīja šo fragmentu un vērsās pie komponista. Brāļu Kokaru 2012. gada koncertam netika rakstīta pilnīgi oriģināldziesma. Tika izpildīta dziesma ar nosaukumu "Svētī debesīs šo zemi".