Latvijas valdība otrdien nolēmusi nosūtīt pirmos dronus Latvijas iniciētajā dronu koalīcijā Ukrainas atbalstam, otrdien žurnālistiem apliecināja premjerministre Evika Siliņa.

Reklāma

Pirms tam dronus sūtīja no sabiedrības ziedojumiem, bet Latvijas iniciētajā dronu koalīcijā pirmais lielais sūtījums notiek līdz ar valdības otrdienas lēmumu.

Aizsardzības ministrs Andris Sprūds norādīja, ka šis ir pirmais nozīmīgais pienesums no Latvijas puses šajā koalīcijā. Šajos iepirkumos tiek iesaistīta vietējā industrija, un tas nozīmē, ka dronu koalīcija aktīvi uzņem apgriezienus Ukrainas atbalstīšanā. Ukrainai nosūtāmie droni ir kvalitatīvi un pārbaudīti, piebilda ministrs.

Šogad 14. februārī līdzās Latvijai nodomu vēstuli par dalību dronu koalīcijā parakstīja Ukraina, Dānija, Igaunija, Lietuva, Nīderlande, Vācija un Zviedrija. 15. februārī koalīcijai pievienojās arī Lielbritānija un vēlāk par pievienošanos paziņojusi arī Kanāda.

Latvija dronu koalīcijas attīstībai gadā atvēlēs vismaz 10 miljonus eiro. Dronu koalīcijā esošo dalībvalstu ambīcija ir nodrošināt vienu miljonu dronu Ukrainas vajadzībām. Parakstot nodomu vēstuli, valstis apņemas ieguldīt resursus dronu ražošanā, veikt dronu un rezerves daļu piegādes Ukrainai, kā arī īstenot dronu testēšanu, karaspēka apmācību un citu tehnisko risinājumu ieviešanu.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.