Latvijas Universitātes (LU) padome ir atbalstījusi LU rektora piedāvājumu izveidot piecu fakultāšu modeli, apstiprināja LU padomes priekšsēdētājs Ivars Kalviņš.

Jaunais LU konsolidācijas modelis paredz vienā fakultātē - Medicīnas, dabaszinātņu, matemātikas un datorikas fakultātē - apvienot līdzšinējās Medicīnas, Dabaszinātņu, Matemātikas un Datorikas fakultātes. Tajā ietilps arī Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūts, Ķīmiskās fizikas institūts, Astronomijas institūts, Mikrobioloģijas un biotehnoloģiju institūts, Atomfizikas un spektroskopijas institūts, Materiālu mehānikas institūts, Bioloģijas institūts, Fizikas institūts, Starpnozaru izglītības inovāciju centrs un Dabas resursu izpētes centrs.

Lai arī iepriekš izskanēja iecere par Sociālo zinātņu fakultātes (SZF) un Humanitāro zinātņu fakultātes apvienošanu, LU padome atbalstījusi priekšlikumu SZF apvienot ar Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāti, izveidojot Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultāti. Tās sastāvā būs arī Eiropas un sabiedrības attīstības studiju akadēmiskais centrs. Tikmēr humanitārās zinātnes tiks apvienotas Humanitāro zinātņu fakultātē, kurā ietilps Humanitāro zinātņu fakultāte, Vēstures un filozofijas fakultāte, Teoloģijas fakultāte, Filozofijas un socioloģijas institūts, Latvijas Vēstures institūts, Latviešu valodas institūts, Starptautiskais Indijas studiju institūts un Lībiešu institūts.

Jaunajā fakultāšu modelī iekļauta arī Izglītības zinātņu un psiholoģijas fakultāte, kā arī Juridiskā fakultāte.

Universitātes skatījumā, jaunais fakultāšu modelis ļaus uzlabot sadarbību pētniecībā, kā arī studentiem tiks atvieglota iespēja mainīt studiju programmas, neejot prom no universitātes. 

Kalviņš sacīja, ka neesot viennozīmīgi optimāla risinājuma, taču universitātes padome rekomendējusi rektoram koncentrēties, lai fakultātes būtu veidojamas atbilstoši zinātnes universitātes pētniecības virzieniem. "Ir jāpanāk kopīga izpratne, ka šis ir labākais no iespējamiem variantiem," pauda LU padomes priekšsēdētājs.

Ivars Kalviņš.

Šobrīd universitātes administrācijai uzdots nākt klajā ar priekšlikumiem, kā nodrošināt jaunizveidoto fakultāšu funkcionēšanu - tie varētu tikt nodoti izskatīšanai ar nākamā gada 2. janvāri. Sagaidāms, ka līdz jaunā LU rektora ievēlēšanai 24. februārī tiks sagatavoti nepieciešamie normatīvie akti. Mēneša laikā līdz stāšanās amatā jaunajam rektoram būs laiks, lai izveidotu komandu, tostarp ieceltu dekānus, un pēc inaugurācijas ķertos klāt konsolidācijas procesa ieviešanai. Lai pārmaiņas process neietekmētu augstskolas darbības nepārtrauktību, reformas ieviešanai paredzēts pārejas posms līdz 2024. gada 1. septembrim.

 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.