Lietuvas rīcībā ir informācija, ka varētu turpināties sabotāžas akti, ko īsteno Krievijas savervētas personas, otrdien paziņoja Lietuvas prezidents Gitans Nausēda, komentējot vairāku personu aizturēšanu Polijā aizdomās par sabotāžas aktiem šajā valstī un lielveikala "Ikea" dedzināšanu Viļņā.

Reklāma

"Diemžēl mūsu rīcībā ir informācija, ka šāda sabotāža vai sabotāžas akti var atkārtoties. Protams, mūsu dienesti ir modri, viņi ir informēti par iespējamiem draudiem un noteikti darīs visu, lai apturētu šādas darbības un aizturētu vainīgos," Lietuvas sabiedriskajam radio sacīja Nausēda.

Viņš norādīja, ka iedzīvotājiem ir svarīgi saprast ģeopolitisko realitāti, kurā viņi dzīvo, uzsverot, ka ir jādara viss, lai nepieļautu, ka "mūsu pretinieki, mūsu ienaidnieki" "mēģina destabilizēt mūsu iekšpolitisko situāciju". 

Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte teica, ka ļoti bieži šādas aizturēšanas operācijas ir starptautiskas, un tajās vairāku valstu atbildīgie dienesti cenšas aizturēt ne tikai personas, kas veikušas provokācijas, bet arī organizatorus un pasūtītājus.

Ingrīda Šimonīte.

Šimonīte piebilda, ka sabotāžas aktu veicējiem ierasti nav saistības ar Lietuvu, nav tās pilsonības vai pagaidu uzturēšanās atļaujas. 

Naktī uz 9. maiju Zviedrijas mēbeļu un mājas preču veikala "Ikea" noliktavā Viļņā notika ugunsgrēks, kurā sadega daļa preču. Policijai ir aizdomas par ļaunprātīgu dedzināšanu.

Pēc pagājušajā nedēļā notikušo incidentu skaita pieauguma Eiropas valstīs Lietuvas Nacionālais krīzes vadības centrs aicināja uzņēmumus un organizācijas, kas atbalsta Ukrainu, palielināt modrību, brīdinot par iespējamām provokācijām, kā arī pastiprināt ugunsdrošību.

Polijas premjerministrs Donalds Tusks pirmdien paziņoja, ka Polijā ir aizturēti deviņi Krievijas spiegu grupas locekļi saistībā ar sabotāžas plāniem. Viņš informēja, ka aizturētie Ukrainas, Baltkrievijas un Polijas pilsoņi īstenoja Krievijas sabotāžas plānus ne tikai attiecībā uz Poliju, bet arī uz Lietuvu, Latviju un, iespējams, Zviedriju. 

Varšava pēdējo nedēļu laikā paziņojusi, ka ir aizturēts vīrietis, kurš tiek turēts aizdomās par palīdzēšanu Krievijas izlūkdienestam sagatavot iespējamu uzbrukumu Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim, kā arī Baltkrievijas pilsonis, kurš tiek turēts aizdomās par atbalstu martā Viļņā notikušajam uzbrukumam Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija tuvam draugam un sabiedrotajam Leonīdam Volkovam. Varšava arī aizturējusi divus Polijas pilsoņus, kas bija atbildīgi par uzbrukumu Volkovam. 

Aptauja

Par kādu saturu LASI.LV būtu gatavs maksāt?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.