Peonijas Latvijā ir kļuvušas par modes puķi. Pēdējo gadu koppasūtījumos, kas tika organizēti sociālajos tīklos, Latvijā tika ievestas simtiem skaistu šķirņu, kas mērāmas tūkstošos stādu. Rezultātā dārzos ziedus plaucē daudzas greznas peoniju šķirnes.
Taču viena lieta ir augus iegādāties, bet pavisam kas cits par tiem rūpēties. Lai arī peonija skaitās mazprasīga puķe, ir vērts ieklausīties audzētāju padomos, kuri tās audzē jau gadiem un ir izzinājuši dažādas audzēšanas nianses.
Silvijas Jaundžeikares kolekcijā Vidrižos, kas katru gadu tiek naski papildināta, nu jau ir pāri par 400 skaistu peoniju šķirņu.
Augu mēslošana
Silvija Jaundžeikare teic, ka mēslojumu ar slāpekli pavasarī, kā tas ieteikts daudzās grāmatās, savā dārzā izlaiž, jo secinājusi, ka slāpekļa došana vēlāk augiem veicina pelēkās puves attīstību.
“Vietās, kur ir smilšaina augsne, iespējams, nelielu slāpekļa devu var dot un pat vajag, jo tādā augsnē barības vielas ātri izskalojas. Es savā zemē, kur ir smilšmāls, slāpekli nedodu nekādā gadījumā. Pavasarī peonijām var dot pelnus, dolomītmiltus – lai noņemtu skābumu, jo stādījums ir mulčēts ar skābo kūdru. Kūdra kādu sezonu ir nostāvējusi uz lauka un nokrišņu ietekmē vairs nav tik skāba.
Peonijām patīk neitrālāka augsnes reakcija, tāpēc vērts augsnē iestrādāt dolomītmiltus, to deva ir 300 g/m2 uz 4 gadiem. Bet pelnu deva ir sauja uz krūmu. Taču, pirms sāk kaut ko darīt, lietderīgi noteikt augsnes skābumu,”
skaidro saimniece.
Savukārt ar komplekso mēslojumu pirmo reizi peonijas tiek mēslotas īsi pirms ziedēšanas jūnija sākumā, bet otro reizi – augustā, kad veidojas nākamā gada pumpuri.
Aizsardzībai pret puvi
“Pirms pāris gadiem manā dārzā peonijas diezgan daudz slimoja ar pelēko puvi. Pavasarī, kad no augsnes parādās sarkani 3–4 cm gari asniņi, bet vēl ir kompakti un nav atvērušies, veicu miglojumu ar kādu no fungicīdiem. Iepriekšējos gadus migloju ar Čempionu, bet šogad mainīšu, jo sēne pierod un miglojums vairs nav tik efektīvs. Šogad izmantošu Sviču. Kārtīgi nomigloju ceru un arī augsni ap to, jo sēņu sporas ir visur,” skaidro dārza saimniece.
Protams, peonijas var un vajag aprušināt. Bet, ja dobe ir mulčēta, nav lietderīgi to darīt.
Nedrīkst zaudēt uzmanību
Lai arī izdarīti visi profilaktiskie pasākumi, pelēkās puves izplatības ierobežošanai arī vēlāk, kad peonijas jau rieš pumpurus, ir vērts stādījumu ik pa laikam apsekot, vai kaut kur nav sarosījies jauns slimības perēklis. Ja gadās kāds slimības skarts dzinums, saimniece to izrauj un ceru apstrādā ar fungicīdu vai kālija permanganātu un papildus vēl apber ar pelniem. Īpaši labi šādā gadījumā derēs saberzti melnās kokogles gabaliņi, kas, sadegot krāsnī malkai, nav sabirzuši.