"Ja mana iedvesma ar mani runā latviski, tad dzeja top latviski, ja latgaliski, tad arī dzejoļi top latgaliski," stāsta dzejniece Elizabete (īstajā vārdā Ilze Vovka).

Reklāma

Autore dzimusi Līvānos, absolvējusi Līvānu 1. vidusskolu, Alberta koledžā apguvusi studiju programmu "Izklaides industrijas vadība un producēšana". Tagad jau vairāk nekā 20 gadus dzīvo Krāslavas novada Aulejas pagastā, kur Aulejas Tautas namā strādā par kultūras pasākumu organizatori.

Pirmās publikācijas tapušas vidusskolas laikā gan toreizējā Preiļu rajona vietējā laikrakstā, gan vēlāk arī Latvijas mēroga laikrakstos un žurnālā "Draugs", kā arī Austrālijas katoļu izdevumā "Gredzens". "Publicēti tika gan dzejoļi, gan īsas miniatūras ar reliģisku ievirzi, filozofiskām pārdomām par cilvēku, par dzīves jēgu, mīlestību un dabu," stāsta Elizabete, kuras radošie darbi nu jau izlasāmi vairākos kopkrājumos, laikrakstos un latgaliešu kultūras ziņu portālā "lakuga.lv". 2023. gadā klajā nāca dzejnieces debijas dzejas krājums "Agape". Sadarbībā ar mūziķi Jāni Matvejenko tapušas divas dziesmas ar Elizabetes vārdiem "Piesien sirdi" un "Latgolai".

"Piedalos novada un Latgales mēroga dzejas konkursos, kuros esmu ieguvusi atzinības un godalgotas vietas. Vairākkārt esmu piedalījusies Rēzeknes novada Nautrēnu apvienības pārvaldes Pēterim Jurciņam veltītajos literātu konkursos, arī dzejas slamā "Rogovkys dzejis voga", kurā ieguvu 2. vietu. Man tas ir lielākais sasniegums, jo 1. vietu dalīja divas ļoti atpazīstamas un talantīgas personības – Annele Slišāne un Vincents Kūkojs. Būt AIZ viņiem ir skaista uzvara! Bet sākums dalībai dažādos literāros konkursos bija 2020. gada oktobrī iegūtā 3. vieta dzejnieces Velgas Kriles vārdam veltītajā autoru iesācēju konkursā "Tu arī mani spēsi izpildīt"," stāsta Elizabete. Šogad pirmo reizi viņa izmēģināja spēkus dramaturģijā, piedaloties Rēzeknes novada Nautrēnu apvienības pārvaldes un latgaliešu kultūras kustības "Volūda" rīkotajā literātu konkursā, kas veltīts Pēterim Jurciņam.

– Elizabete ir tavs pseidonīms. Kādēļ tāda izvēle?

Elizabete: – Pseidonīma izvēle nav nejaušība. Jau bērnībā man ļoti patika vārds Elizabete. Tikai daudz vēlāk uzzināju, ka vārds Ilze ir radies no vārda Elizabete, kas savukārt cēlies no ebreju Elišeba un nozīmē "mans Dievs ir mans zvērests".

– Pērn iznāca tavs debijas dzejas krājums "Agape". Ko tev iemācīja tava pirmā grāmata?

– Pirmā grāmata man iemācīja noticēt, ka sapņi piepildās, ja tie tiek pārvērsti par mērķiem. Viss ir iespējams, ja tic un dara. Pat tad, ja ar pirmo reizi neizdodas, jātic un jāturpina, lai cik grūti būtu.

– Savā "Facebook" profilā stāstīji par kādu interesantu projektu "Voga". Vai top jauna grāmata?

– "Voga" – tas ir ļoti mīļš darbiņš, jo tapis sadarbībā ar manu dēlu Jāni kā viņa kvalifikācijas darbs, noslēdzot mācības Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolā "Saules skola". Tobrīd grāmata jau iznāca, tikai ļoti mazā tirāžā. Grāmatai Jānis izstrādāja maketu un veidoja māksliniecisko noformējumu, kā arī izgatavoja plakātu, grāmatzīmes un Elizabetes mājaslapu. Lapa gan vēl nav aktivizēta. Tas notiks tad, kad "Voga" – dzejoļu krājums latgaliešu valodā – piedzīvos iznākšanu papildināts un lielākā tirāžā.

– Šogad iznāks tavs bērnu dzejas krājums. Vai viegli rakstīt bērniem?

– Bērnu dzeja tapa Pēterim Jurciņam veltītajam literātu konkursam. To nebija plānots izdot, bet, tā kā grāmatas "Voga" makets nebija pilnībā pabeigts, radās doma par bērnu dzejoļu grāmatiņas iesniegšanu "Latviešu vēsturisko zemju attīstības programmas" projektu konkursā. Grāmatas valodas konsultantes ir Edeite Laime un Lidija Leikuma. Rakstīt bērniem ir gan viegli, gan reizē arī sarežģīti, jo jāpārslēdzas uz citu domāšanu, citām sajūtām un pasaules redzējumu.

Piedāvājam ielūkoties Elizabetes jaunākajos dzejoļos.

Smaidīt

Kad nelaime pretī stāv

Kad dzīve noliek uz ceļiem

Kad aizliek kāds priekšā kāju

Smaidīt

Pacelt galvu Dieva acis ieraudzīt

Smaidīt

Pat ja Dievu nevari saskatīt

Smaidīt

 

***

Es ticu baltajam tevī

Tam baltajam ko neredz neviens

Es arī

Tur jau tā ticības sāls

Tiek piepildīts tas

Kam neredzot tic

Gan sirds gan prāts

 

***

Muni dāli munys brunis

muna meita spāka karūgs mostā

I es poša

piļs kū navar ījimt naidinīks

myuri kurus nav pa spākam satrīkt bādom

muni bārni

muna mīlesteibys armeja

naīveicama

 

***

Mazliet vairāk par vienu pumpuru

Mazliet tālāk par debess malu

Mēs ejam uz ziedēšanu

Skrien zvaigznes kā bērni

Briest vēji

Ceļš ritinās visam pāri

Dzīvas brīvības pilns

Mēs spītīgi ejam uz ziedēšanu

Tālāk par debess malu

Vairāk par pumpuru vienu

Aptauja

Kāds ir jūsu biežākais LASI.LV apmeklējuma laiks?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.