Izpostīti labības lauki, izsisti logi Jaunpils pilī, izpostīts Tērvetes dabas parks un automašīnas bez stikliem – tie ir tikai daži no vakardienas spēcīgā negaisa posta darbiem. Tos vakar pamanīja arī valdības vīri, piemēram, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš vakar sociālajos tīklos rakstīja: "Latvija piedzīvo nepieredzēti spēcīgu vētru, kas ir nodarījusi plašus postījumus valsts vidienē. Esmu lūdzis Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai un Zemkopības ministrijai apkopot informāciju par vētras postījumiem un nepieciešamo valdības rīcību."

Dobeles apkaimē daudziem autoīpašniekiem krusa pamatīgi sabojājusi automašīnas.
Pēc postījumiem lems par palīdzību
Izpostīti labības lauki, izsisti logi Jaunpils pilī, izpostīts Tērvetes dabas parks un automašīnas bez stikliem – tie ir tikai daži no vakardienas spēcīgā negaisa posta darbiem.

Bet Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs pavēstījis, ka otrdien pēc iepriekš plānotās vizītes uz austrumu robežu dosies uz Dobeles novadu. "Telefonsarunā ar Dobeles novada domes priekšsēdētāju Ivaru Gorski pārrunāju situāciju pēc vētras, kā arī seku novēršanu. Izturību dobelniekiem, kopā tiksim galā ar šo postažu!" raksta prezidents. I. Gorskis ziņu aģentūrai LETA teicis, ka vētras radītie postījumi Dobeles novadā ir ļoti smagi. Esot veseli ciemati, kuros nav nevienas neskartas mājas. Pašlaik notiekot nodarītā kaitējuma apzināšana.

Labība pagalam

"Kur bija krusa, tur labība pilnībā nogāzta zemē un izsisti visi graudi. Kukurūza ar gar zemi. Zemgalē lielākā daļa lauku ir gar zemi un nodarītie postījumi ir būtiski," sarunā ar "Latvijas Avīzi" pirmdien pauda "Zemnieku saeimas" lauksaimniecības eksperts, jaunais lauksaimnieks Valters Zelčs.

Daļa zemnieku sējumus ir apdrošinājuši un varēs saņemt kompensācijas par nodarīto skādi, ko tomēr ne tuvu nevar teikt par visiem. 

V. Zelčs zina teikt, ka tikai aptuveni 20% no sējplatībām ir apdrošināti. 

Par tuvredzīgu lauksaimnieks nosauc Zemkopības ministrijas pērn pieņemto lēmumu samazināt apdrošināšanas polišu iegādes atbalstu no 75% līdz 50%.

"Savā lauksaimnieka pieredzes laikā tādu postažu neatceros," tā par nule kā piedzīvoto negaisu un tā postījumiem saka pieredzējušais zemnieks Valters Bruss, kurš vada Dobeles novada Tērvetes pagasta ZS "Strazdi". Viņš stāsta, ka Augstkalnē un Tērvetes novadā krusa bija olas lielumā, kas notrieca vēl nenokultos rapšus. Tāpat cietuši kviešu lauki, bet vēl neesot skaidrības par posta apmēriem. Viņš savus laukus esot apdrošinājis un var cerēt uz apdrošināšanas kompensācijām. Jau šobrīd esot skaidrs, ka novāktā graudaugu raža būs mazāka.

Automašīnas bez stikliem

Vētrā un negaisā cietis arī Dobeles Dārzkopības institūts. Tā komunikācijas vadītāja Lolita Ozoliņa norādīja, ka Dārzkopības institūtā un dārzos negaisa un vētras postījumi vēl tiek apzināti. Patlaban konstatēts, ka cietis ozols, kas atrodas Dārzkopības institūta pagalmā, – ozols ir pāršķelts uz pusēm, vēsta LETA. 

"Taču veiksmīgi, ka koka krišanas vietā pagalmā neatradās darbinieki, to automašīnas vai cita tehnika," atzīmēja L. Ozoliņa.

Izvairīties no automašīnu apskādēšanas gan neizdevās tiem, kas atradās ceļā vai bija novietojuši savus spēkratus zem klajas debess. Piemēram, Jaunpilī automašīnas palikušas bez stikliem un krusa sabojājusi virsbūves. Jaunpilī cietusi gan pils, kurai krusa izsitusi lielu daļu logu, gan dzīvojamās un saimniecības ēkas.

Savukārt Apguldē krusas dēļ cietušas gan automašīnas, kur vietējie vēl spēja pajokot, ka izskats tāds, "it kā govs būtu uzkritusi". Nolūzuša koka dēļ pirmdien pievakarē pie Viļāniem uz laiku bija apturēts pasažieru vilciens maršrutā Zilupe–Rīga.

Cieš dabas parks

Tērvetes dabas parku spēcīgais negaiss sasniedza vakar priekšpusdienā, un negaisa laikā dabas parku izpostījis spēcīgs vējš, sagāžot kokus, sabojājot infrastruktūru – gan mazos rūķu namiņus, koka skulpūras un citus parka objektus. Nodarītie postījumi vēl neesot apzināti, jo parkā nevarot iekļūt. Visi cilvēki, tostarp darbinieki, kuri atradās parka teritorijā, esot no tā izkļuvuši. Tiesa, Tērvetē kādam vīrietim remontdarbu veikšanas laikā uzkritis koks, un viņš nogādāts medicīnas iestādē.

Ņemot vērā nodarīto postījumu apmēru, potenciālie parka apmeklētāji šonedēļ tiek aicināti izvēlēties citus galamērķus. 

Šobrīd uzturēšanās Tērvetes dabas parkā varot būt bīstama. 

"Latvijas valsts mežu" Rekreācijas struktūrvienības vadītājs Kristaps Didže prognozējis, ka apmeklētāji parka takās varēs atgriezties 12. augustā.

Saistībā ar negaisa izraisītajiem postījumiem 90% izsaukumu Zemgales reģiona pārvaldē bijuši par bojātām automašīnām, piemēram, kādam spēkratam uzkritusi muca, bet vēl citam jumta dakstiņi, vēsta Valsts policija. Negaisa dēļ traucējumi vakar bija vērojami arī mobilo sakaru operatoru bāzes stacijās. Savukārt ilgstošo nokrišņu dēļ Rīgā un citās pilsētās vakar bija applūdušas vairākas ielas.

Pirmdien līdz pieciem pēcpusdienā bez elektrības bija palikuši ap 40 tūkstoši mājsaimniecību.

Aicina apzināt

Vakar pēc koalīcijas sanāksmes premjers Krišjānis Kariņš teica – kad vētra būs beigusies, valdības dienesti būs gatavi arī aplēst, kāda apmēra papildu palīdzība nepieciešama, un valdība arī sniegs šo palīdzību. "Apvienotā saraksta" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Edgars Tavars līdzīgi sacīja, ka pēc tam, kad būs apkopoti vētras, krusas radītie ļoti nopietnie un apjomīgie postījumi Latvijas zemniekiem, būs jālemj par palīdzības sniegšanu, ziņo LETA.

Zemkopības ministra padomniece Kristīne Liepa vakar "Latvijas Avīzei" sacīja, ka 

zemkopības ministrs Didzis Šmits jau pirms premjera aicinājuma bija uzdevis apzināt postījumu apmēru. 

Lielāka skaidrība par nodarīto skādi varētu būt pāris nedēļu laikā, un pēc tam tiks lemts par nepieciešamo rīcību. Vēl gan esot pāragri runāt, kāda varētu būt palīdzība lauksaimniekiem.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs valsts rietumu un centrālajā daļā pirmdien bija izsludinājis sarkano brīdinājumu par ļoti bīstamu pērkona negaisu un stipru vētru, ļoti lielu krusu un intensīvām lietusgāzēm. Meteorologu prognozes rāda, ka negaisa riski iespējami arī otrdien un trešdien.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.