Jaunākās grāmatas, lasītāju jau iecienīti izdevumi, diskusija par lasītprasmes veicināšanu un tikšanās ar autoriem – to visu no piektdienas, 23., līdz svētdienai, 25. februārim, izstādē "Skola 2024" piedāvās Latvijas Grāmatizdevēju asociācija un vadošās Latvijas grāmatu izdevniecības.

Izstādē piedalīsies "Zvaigzne ABC", "Jānis Roze", "Latvijas Mediji", "Pētergailis", "Kontinents", "Madris", "Avots", "Dienas Grāmata", "Liels un mazs", "MicRec", "Upe tuviem un tāliem", "Zinātne" un citi nozīmīgi Latvijas grāmatizdevēji. Interesenti varēs iepazīties ar izdevniecību jaunumiem – daiļliteratūru, kultūrvēsturisko, pētniecisko un mācību literatūru. Jaunas, vērtīgas grāmatas atradīs bērni, vecāki, vecvecāki un pedagogi.

Diskusija par lasītprasmes restartu

"Latvijas sekmīgai nākotnei ir nepieciešams restarts lasīšanai. Vai mēs apzināmies, cik svarīga ir lasīšana? Tā ir izglītības ieguves pamatprasme, kas nepieciešama, lai izprastu ne vien humanitāros priekšmetus, bet arī matemātiku un citas eksaktās zinātnes. Pētījumi liecina, ka grāmatu lasīšana veicina kritisko domāšanu, empātiju, zinātkāri un analītiskās prasmes, palīdz saprast cēloņu un seku sakarības un uzlabo koncentrēšanos. Savukārt citi pētījumi atklāj, ka skolēnu lasītprasme nav apmierinoša," teic Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas (LGA) valdes priekšsēdētāja Renāte Punka.

Tāpēc piektdien, 23. februārī, plkst. 11 uz diskusiju par lasītprasmes veicināšanu "Grāmatas restarts – jaunumi izglītības un kultūras jomu sadarbībā" aicina Latvijas Grāmatizdevēju asociācija. Diskusijā piedalīsies izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša, Kultūras ministrijas parlamentārā sekretāre Agnese Lāce, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova un LGA valdes priekšsēdētāja Renāte Punka.

"Latvijas Medijiem" – plašs piedāvājums

"Latvijas Mediji" par godu savai 30 gadu jubilejai ir sarūpējuši plašu kultūras programmu, uz kuru grāmatu mīļotājus aicina "Latvijas Mediju"/ "Globusa" stendā. Piektdien, 23. februārī, plkst. 12 sarunā par rakstnieka profesiju piedalīsies autores Zane Nuts un Inga Grencberga, bet plkst. 14 notiks tikšanās ar lasītājiem radošajā darbnīcā "Un kādas ir tavas superspējas?" par Leldes Jaujas grāmatu "Tās ir tikai superspējas". Sestdien, 24. februārī, plkst. 11 lasītājus aicina uz Lauras Jambuševas grāmatas "Diena, kuru es pārvērtu" prezentāciju un radošo darbnīcu, bet plkst. 13 jaunieši un citi interesenti varēs piedalīties diskusijā "Rakstnieks, blogeris". Savukārt plkst. 14 notiks Beka Adamašvili grāmatas "Šajā romānā visi mirst" prezentācija, bet svētdien, 24. februārī, lasītājus gaidīs tikšanās ar iemīļoto rakstnieci Daci Judinu.

Grāmatnieku notikumi un skaistākās grāmatas

Piektdien, 23. februārī, plkst. 12 uz Atvērtās skatuves "Oxford University Press" pārstāve Latvijā Dace Miška iepazīstinās ar jaunākajiem digitālajiem mācību līdzekļiem. Savukārt, ja interesē "Kāpēc kļūt bagātam?", tad plkst. 14.30 var pievienoties prezentācijai, uz kuru rosinās izdevniecības "MontMasca" vadītāja Silvija Ozola. Bet jau plkst. 16.30 visus grāmatu mīļotājus aicina uz prozaiķes Ingas Žoludes grāmatas ""Raksti!" – rakstīšanas rokasgrāmata ikvienam" atvēršanu. Savukārt skatuves "Saies" daudzveidīgā programma 23. februārī plkst. 14 piedāvās sarunu ar grāmatas "Kā mācīties vieglāk, ātrāk un labāk?" autoru Indaru Kraģi.

Tulkojumu dienā, 24. februārī, kādu īpašu un ilgi gaidītu tikšanos sadarbībā ar Čehijas Republikas vēstniecību sarūpējusi izdevniecība "Pētergailis". No plkst. 13 stundas garumā autogrāfus sniegs un uz jautājumiem atbildēs pasaulē plaši pazīstamā čehu autore Alena Mornštajnova, kuras grāmatas "Hana" un "Klusie gadi" Jāņa Krastiņa tulkojumā izdotas latviešu valodā.

Lasītāji Ķīpsalā varēs arī apskatīt grāmatu mākslas konkursam "Zelta ābele" nominētās grāmatas, ko žūrija atlasījusi no 33 izdevēju konkursam iesniegtajām 94 grāmatām. Konkurss šogad notiek jau 31. reizi, bet uzvarētājus izziņos 4. aprīlī.

Aizraujoši jaunumi

Zanda Rubene. "Digitālā bērnība".

Izdevniecība "Jānis Roze" Ķīpsalā atvērs savu "karstāko" jaunumu, kas iznāks tikai dienu pirms izstādes – Zandas Rubenes grāmatu "Digitālā bērnība". Autore piedāvā plašu skatījumu uz digitālo laikmetu un tā ietekmi uz bērnību un sabiedrību kopumā. Simt dažādas grāmatas, tostarp arī jaunās – Valda Segliņa "Senās Ēģiptes sabiedrība. Matu kārtojums un parūkas", Ojāra Āboltiņa "Tā bija, atgadījās, notika... Ģeologa dzīves atsegums" – lasītājiem piedāvās Latvijas Universitātes Akadēmiskais apgāds. Halgrīma Helgasona izklaidējoši aizkustinošo darbu "Sieviete 1000 grādos", kas iepriecinās un uzmundrinās, piedāvās "Zvaigzne ABC" (no islandiešu valodas tulkojis Dens Dimiņš). Savukārt "Madris" atvērs gada sākumā izdoto Elzes fon Kampenhauzenas grāmatu "Atmiņas no vecās Vidzemes. Elzes un Rūdolfa stāsts", kas ir savai ģimenei rakstītas atmiņas, – atklāts, aizkustinošs un sāpīgs vēstījums par Vidzemes cilvēku likteņiem no 19. gs. vidus līdz 20. gs. 30. gadiem, kā arī vācbaltiešu izceļošanu un likteņiem līdz 20. gs. 40. gadu beigām.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.