Jaunajā rubrikā "Kur lētāk?" "Latvijas Avīzes" žurnāliste iejūtas ikdienas preču pircēja lomā. Katrā reizē, meklējot lētāko piedāvājumu, cenas tiek salīdzinātas piecos brīvi izraudzītos veikalos aptuveni vienā laikā – 24 stundu ietvaros (Jo vai gan vairāk par pieciem veikaliem kādam ir spēks vienā reizē apmeklēt, cenšoties ietaupīt tēriņu par ikdienas pirkumiem?).

Katru reizi uzmanības centrā ir kāds viens produkts ar salīdzināmām īpašībām. Produkti, kam ir cenu akcijas uz noteiktu termiņu, zemāko cenu topa tabulā ietverti netiek, tomēr tiek pieminēti publikācijā. "Kur lētāk?" nav uzskatāms par pētījumu. Tomēr tas ir vērtīgs mirkļa skatījums uz cenu situāciju no pircēja pozīcijām, kas, iespējams, varētu palīdzēt atklāt jaunas ikdienas iepirkumu takas.

Piens ir viens no tiem produktiem, kas ikdienas pirkumu grozā tiek likts regulāri. Arī daudzu iecienītu silto ēdienu pagatavošana bez piena nav iespējama. Vai "Latvijas Avīzei" iepirkumu dienā izdevās atrast ievērojami lētāku piena piedāvājumu vai varbūt veikalu cenu kari ir novienādojuši mazumtirdzniecības cenu un tā visās apmeklētajās tirdzniecības vietās bijusi aptuveni vienāda?

"Vienmēr apskatu piedāvājumu un izvēlos lētāko preci – vai tas būtu piens, krējums vai dārzeņi," tā par saviem iepirkšanās paradumiem saka rīdziniece Anita. Anitai un viņas domubiedriem bieži vien nākas apstaigāt vairākus veikalus, lai saprastu cenu atšķirības. "Kas tad mums, laika daudz, nav katru dienu jāiet uz darbu un varam kārtīgi izpētīt visu!" neslēpj seniore. Viņa iecienījusi "Limbažu pienu", ko pērk jau gadiem un atzinusi to par labāko gan pēc cenas, gan garšas. Savukārt pensionāre Vija labprātāk izvēlas "Balto", kas, viņasprāt, cenas ziņā esot vispievilcīgākais. 

Arī Vija lielu uzmanību pievēršot cenām, kas šogad ir strauji pieaugušas un rada lielu izaicinājumu iegādāties visu nepieciešamo.

Sākot jaunu rakstu sēriju par dažādu produktu cenām un mēģinot noskaidrot, kur nopirkt lētāko pasterizēto pienu, "Latvijas Avīze" izpētīja piedāvājumu piecos dažādu zīmolu veikalos. Meklējot lētāko pienu, noskaidrojām, ka iedzīvotāju iespējas izvēlēties vienu vai otru produktu visur nav vienādas. Dažos veikalos pieejams vien divu veidu piens, citos – uz diviem roku pirkstiem saskaitāms piens dažādos iepakojumos. Piemēram, Tukumā bāzes veikalā "Vītoli" var iegādāties desmit veidu pienu, sākot no 0,9 l iepakojuma un beidzot ar 1,5 l un 2 l. Lētākais – "Talsu piens" – tur maksā 1,05 eiro/l, tomēr par akcijas cenu "Limbažu piens" nopērkams vēl lētāk – 0,99 eiro/l. Arī Džūkstes veikalā "Lats", maksājot akcijas cenu, par dažiem centiem lētāks ir Tukumā ražotais "Baltais" ar tauku saturu 2% – 0,89 eiro/l. Savukārt Imantas "Depo" veikalā, ņemot vērā "Depo" lojalitātes kartes atlaides, piens "Valmiera" maksā 0,87 eiro/l, bet piens "Baltais" ar tauku saturu 2% – 0,77 eiro/l.

Tirgus līderi "Maxima" un "Rimi" savos veikalos Dzirciema ielā piedāvā plašu pasterizētā piena izvēli. "Rimi" pieejams pat 13 veidu pasterizēts piens dažādos tilpumos ar dažādu tauku saturu un atšķirīgām cenām. Lūkojot lētākos, redzams, ka 1,5 l iepakojumā "Rimi" zīmola 2,5% piens maksā 1,09 eiro, bet tāda paša tilpuma "Limbažu piens" – 1,49 eiro. Tikmēr 2% "Rimi" piena cena ir 0,71 eiro/l, bet tāda paša tauku satura piens "Rimi" pudelē maksā 1,27 eiro/l. Pats lētākais piens šajā veikalā – "Rimi Smart" – ražots Igaunijā. Savukārt "Maxima" līdzās 12 dažādu ražotāju produktiem lētākais piens, ko pārdod ar atlaidi, ir "Farm Milk" 2% par 0,66 eiro/l. Kā noskaidrojām, dārgākais šajā veikalā ir Igaunijā ražotais "Lauku piens" ar tauku procentu 3,8–4,2% – 1,64 eiro/l, bet, ņemot vērā lojalitātes kartes priekšrocības, tas maksā 1,09 eiro/l.

Zemākā cena 1 l 2,5% pienam piecu veikalu konkurencē – Igaunijas ražojumam.

Skaidrs, ka piena cenas ir mainīgas un tas atkarīgs gan no tirgotāju politikas, gan ražotāju piedāvātās cenas, gan inflācijas. Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) zina teikt, ka pārtikas produktu cenas iet mazumā. 

Piena produktu grupā, salīdzinot ar pagājušā gada septembri, kopumā vērojams cenu kritums pilnībā visām precēm 8–39% ietvaros. 

Lielākais kritums piena produktu grupā bija pienam – par 39% un kefīram – par 35%. Holandes sieram cena ir stabila, bet tajā pašā laikā Krievijas sieram tā samazinājusies par 23%, vēsta LTA.

Zemākās piena cenas salīdzinājums.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.