Veselības ministrija ir sākusi apspriest, ka ietaupīt varētu, atsakoties no veselības apdrošināšanas polisēm gan pašu darbiniekiem, gan arī padotības iestādēs nodarbinātajiem. Vienīgais izņēmums esot Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi un darbinieki, kuri netiek iekļauti apspriežamajā jautājumā.
Iepirkumu uzraudzības biroja elektronisko iepirkumu sistēmā var pārliecināties, ka ministrija kopā ar padotības iestādēm Veselības inspekciju, Nacionālo veselības dienestu, Zāļu valsts aģentūru un citām šogad veselības apdrošināšanas polišu iegādei atvēlējusi 570 750 eiro. Vienas polises cena ir 750 eiro, un par šo naudu, kā informē ministrijas komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders, varot saņemt ārstēšanos stacionārā, ambulatoro palīdzību, ambulatoro rehabilitāciju, zobārstniecību, optiku un vakcināciju.
Taču Veselības ministrija nebūt nav turīgākā, ja salīdzina, piemēram, ar Finanšu ministriju, kur ierēdņi ir krietni labāk atalgoti, bet atteikšanās no valsts apmaksātajām veselības apdrošināšanas polisēm tur netiek apspriesta. Arī Rīgas pilī un Brīvības ielas valdības mājā, kur tiek saņemtas dāsnas algas, kā papildu bonuss pie tām nāk veselības apdrošināšana no konkrētās iestādes atlīdzības fonda.
Valsts prezidentam polise par 1300 eiro
Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs un viņa kancelejas darbinieki ir apdrošināti "Compensa Life Vienna Insurance Group SE" Latvijas filiālē, un līdz jūlijam polišu iegādes kopējā summa ir sasniegusi 35 619 eiro, informēja Valsts prezidenta kancelejas preses sekretārs Reinis Grāvītis. Bet šim mērķim kopumā ir paredzēti 41 999 eiro, liecina kancelejas veiktais valsts iepirkums.
Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums noteic, ka Valsts prezidenta kanceleja apdrošina Valsts prezidenta veselību, bet veselības apdrošināšanas prēmijas apmēru nosaka kanceleja atbilstoši tai piešķirtajiem finanšu līdzekļiem. Grāvītis skaidroja, ka Edgara Rinkēviča apdrošināšanas prēmija ir 1300 eiro, bet kancelejas darbinieku – 650 eiro. Iepirkums rāda, ka par šīm naudas summām cita starpā var saņemt arī zobārstniecības pakalpojumus, bet ne vairāk kā par 250 eiro, arī jebkuru medikamentu ar atlaidēm, bet ne vairāk kā par 200 eiro, arī sporta nodarbības vairākas reizes mēnesī.
Vai šādu privilēģiju valsts apmaksātas veselības apdrošināšanas veidā saņem arī, piemēram, Igaunijas prezidents Alars Kariss? Lūk, ko atbild Igaunijas Sociālo lietu ministrijas padomnieks mediju jautājumos Nēme Raidvere: "Īsā atbilde ir "nē". Igaunijā nav ierasta prakse valsts sektorā piedāvāt privātās veselības apdrošināšanas polises kā bonusu. Daži indivīdi varētu būt paši iegādājušies savas privātās veselības apdrošināšanas polises, bet ne kā institucionālu labumu. Kā kontekstu paskaidrošu, ka Igaunijā ir universāla, solidāra veselības apdrošināšanas sistēma. Valstī ir noteikts 33% liels sociālais nodoklis, no kura 20% nonāk sociālās drošības tīklā un 13% – veselības apdrošināšanai. No šīm obligātajām iemaksām tiek segta arī lielākā daļa slimības pabalstu izmaksu. Mūsu valstī privātais veselības apdrošināšanas tirgus ir diezgan mazs salīdzinājumā ar Latviju vai Lietuvu. No 2024. gada tajā ir apmēram 60 000 cilvēku, kuriem ir privātā veselības apdrošināšana, kas dod iespēju saņemt veselības aprūpes pakalpojumus galvenokārt privātajās medicīnas iestādēs."
Arī Somijas valsts prezidentam šajā ziņā neesot kādas īpašas privilēģijas, informē Somijas vēstniecības pārstāvis Arnis Pooks. Neatkarīgi no finansiālās situācijas visiem Somijas iedzīvotājiem ir pieejama apdrošināšana un veselības aprūpe. Somijā veselības apdrošināšana ir Nacionālās veselības apdrošināšanas aģentūras ("Kela") funkcija. "Kela" karte nodrošina piekļuvi valsts finansētiem veselības aprūpes pakalpojumiem.
Ministriem bonuss par 525 eiro
Lai valsts pārvaldes darbinieki nenonāktu situācijā, kad viņiem no savas kabatas ir jāmaksā par ārstēšanos (Latvijā ir augstākie izdevumi (ap 40%) Eiropas Savienībā, ko cilvēki par ārstēšanos ir spiesti maksāt no personiskajiem līdzekļiem), viņus neatkarīgi no algas lieluma nodrošina ar polisēm, kas iegādātas par valsts naudu pie privātajiem apdrošinātājiem. Likums to pieļauj, un nav dzirdēts, ka izdevumu samazināšanas nolūkā kāds to vēlētos grozīt.