Partly cloudy 22.2 °C
P. 12.07
Indriķis, Ints, Namejs
Kā izvēlēties krāsu metālam un fasādēm?
Kā izvēlēties krāsu metālam un fasādēm?
Foto: Publicitātes / Latvijas Mediji

Krāsai, kas ir dizaina pamatsastāvdaļa, ir ļoti svarīga loma mūsu ikdienā. Tā ietekmē mūsu emocijas, uztveri un lēmumus. Būvniecībā krāsu nozīme un izskats pārsniedz estētiku; tas ietver arī funkcionalitāti un ietekmi uz vidi.

Reklāma

Šajā rakstā apskatīti metāla un fasāžu krāsu izvēles aspekti, sniedzot ieskatu pamatprincipos un praktiskajos apsvērumos, – lai panāktu pievilcīgu un noturīgu rezultātu.

Krāsu teorija un psiholoģija

Lai izdarītu pareizu izvēli, vajadzētu izprast krāsu teorijas pamatus. Krāsu aplis, galvenais klasifikators, ilustrē attiecības starp pamata, papildu un blakuskrāsām. Krāsu harmonijas pamati attiecas uz estētiski pievilcīgām kombinācijām, kas cilvēku uztverē var izraisīt noteiktas reakcijas. Piemēram, kontrastkrāsas rada spilgtus pretmetus, savukārt blakuskrāsas piedāvā mierīgu un saliedētu izskatu.

Krāsu psiholoģija pēta, kā dažādas nokrāsas ietekmē garastāvokli un uztveri. Siltas krāsas, piemēram, sarkana, oranža un dzeltena, parasti ir stimulējošas un var izraisīt siltuma un enerģijas sajūtu. Vēsajām krāsām, tādām kā zilai, zaļai un violetai, ir nomierinoša iedarbība. Krāsu nozīme var atšķirties atkarībā no konteksta; piemēram, iekštelpās spilgti sarkani toņi var uzvēdīt enerģiju un satraukumu, bet uz ēkas fasādes tie var šķist nepārvarami un agresīvi.

Krāsu izvēle metālam

Izvēloties krāsas metāla virsmām arhitektūrā, ir nepieciešama īpaša pieeja un apsvērumi. Tām ir ne tikai jānodrošina estētiska pievilcība, bet arī jāsniedz aizsardzība pret vides faktoriem.

1. Aizsardzība pret koroziju:

Metāla virsmas ir pakļautas rūsai, tā var apdraudēt struktūras integritāti un izskatu. Augstas kvalitātes krāsām bieži ir pretkorozijas īpašības, lai pagarinātu metālu kalpošanas laiku.

2.Izturība pret temperatūras svārstībām:

Metāli izplešas un saraujas līdz ar temperatūras svārstībām, kas var izraisīt krāsu plaisāšanu, kā arī lobīšanos. Lai saglabātu noturīgu apdari, ir ļoti svarīgi lietot krāsu, kas ir izstrādāta tā, lai izturētu šīs izmaiņas.

3. Izturība pret UV starojumu:

Saulē krāsa ar laiku var izbalēt. UV izturīgs krāsojums palīdz saglabāt metāliskās virsmas dzīvīgumu un ilgmūžību.

Dažādi metāla krāsu veidi

Izvēloties metālam krāsas, ir svarīgi izprast dažādus pieejamos veidus, jo katrs piedāvā atšķirīgas vizuālās un funkcionālās īpašības. Tālāk ir sniegta detalizēta galveno metālisko krāsu veidu izpēte:

Reklāma
Reklāma

1.  Vienkrāsainas krāsas:

 • Apraksts: vienkrāsainība sekmē vienmērīgu un konsekventu apdari. Šīs krāsas nesatur metāliskas pārslas vai citas piedevas.
 • Lietošana: tās bieži izmanto modernā un minimālistiskā dizainā.
 • Priekšrocības: Viegli uzklājams, vienkrāsains krāsojums nodrošina vienkāršu un klasisku izskatu. Tos bieži izvēlas vienkāršās elegances dēļ.

2.Metāla pārslu krāsas:

 • Apraksts: Šī krāsa metālam satur mazas metāliskas pārslas jeb pigmentus. Tās atstaro gaismu, radot dzirkstošu efektu.
 • Lietošana: Populāras gan automobiļu, gan arhitektūras pielietojumos, piešķir virsmām vizuālu interesi un dziļumu.
 • Priekšrocības: Atstarojošās īpašības uzlabo pievilcību, īpaši tiešos saules staros vai mākslīgā apgaismojumā. Var padarīt virsmas dinamiskākas un greznākas.

3.Anodēta apdare:

 • Apraksts: anodēšana ir elektroķīmisks process, kas pārvērš virsmu pret koroziju izturīgā oksīda apdarē.
 • Lietošana: parasti izmanto uz alumīnija, anodēta apdare ir atrodama tādos arhitektūras elementos kā logu rāmji un paneļi.
 • Priekšrocības: Anodēta apdare nodrošina izcilu izturību pret laikapstākļiem un koroziju, un krāsojums nelobās. Saglabā metālisku spīdumu un izceļ metālu dabiskās īpašības.

4. Pulverkrāsas:

 • Apraksts: pulverkrāsošana ir sauss apdares process, kurā pulveris tiek uzklāts elektrostatiski un pēc tam sacietē karstumā, veidojot cietu, izturīgu apdari. Pulvera pārklājumi metālam var ietvert pigmentus, lai izveidotu atstarojošu apdari.
 • Lietošana: plaši izmanto ārējām metālu konstrukcijām, margām un arhitektūras detaļām tās izturības dēļ.
 • Priekšrocības: pulvera krāsa nodrošina biezu, vienmērīgu krāsas slāni, kas ir ļoti izturīgs pret vides stresa faktoriem. Tas ir arī videi draudzīgs.

5. Perlamutra krāsas:

 •  Apraksts: Perlamutra krāsas satur īpašus pigmentus, kas nodrošina virsmām spīdīgu, daudzdimensiju efektu, bieži vien nedaudz mainot krāsu atkarībā no skata leņķa un gaismas avota.
 • Lietošana: izmanto, lai izveidotu augstas klases apdari arhitektūras elementiem un transportlīdzekļiem, nodrošinot unikālu un pievilcīgu izskatu.
 • Priekšrocības: piedāvā unikālu vizuālo efektu, uzlabojot ēkas estētiku un izceļot to. Tie nodrošina arī dziļumu un bagātību, kas var pietrūkt citiem apdares materiāliem.

Krāsu izvēlē fasādei

Ēkas fasādes krāsa ir īpaši būtisks elements celtnes kopējā izskatā un arhitektoniskajā izteiksmē. Būtiski ietekmē to, kā ēku uztver iemītnieki un cilvēki no malas.

1. Izskata nozīme:

Fasādes āriene bieži vien ir arī pirmais iespaids par ēku. Tā var uzlabot arhitektūras dizainu, izcelt iezīmes un integrēt struktūru vidē.

2.Loma arhitektūras izteiksmē:

Krāsa var atspoguļot ēkas mērķi un stilu. Piemēram, neitrālus toņus izmanto korporatīvajās ēkās un telpās, lai paustu profesionalitāti, savukārt košus toņus var izvēlēties skolām vai sabiedriskiem centriem, lai radītu viesmīlīgu un enerģisku atmosfēru.

3. Ietekme uz uztveri:

Fasādes krāsa var ietekmēt to, kā ēka tiek uztverta pēc izmēra un mēroga. Gaišas krāsas var padarīt ēku lielāku un pievilcīgāku, savukārt tumšās krāsas var piešķirt tai iespaidīgāku un stabilāku izskatu.

Praktiskie aspekti fasādes krāsu izvēlē

Izvēloties fasāžu krāsas ārdarbiem, jāņem vērā vairāki praktiski faktori:

1.Izturība pret laikapstākļiem:

Fasādes krāsas jāizvēlas, ņemot vērā to spēju izturēt vietējo klimatu. Tas ietver izturību pret lietus, sniega un saules iedarbību.

2. Vienkārša apkope:

Uz gaišākām krāsām var būt labāk redzami netīrumi un nepieciešama biežāka tīrīšana, savukārt tumšākas krāsas var palīdzēt maskēt putekļus un netīrumus, samazinot apkopes darbus.

3. Energoefektivitāte un siltuma atstarošanās:

Krāsas var ietekmēt ēkas energoefektivitāti. Gaišas krāsas atspoguļo vairāk saules gaismas, palīdzot celtni uzturēt vēsāku un samazinot nepieciešamību pēc gaisa kondicionēšanas. Un otrādi, tumšās krāsas absorbē siltumu, kas var būt noderīgs vēsākā klimatā.

Krāsu kombinācijas un saskaņošana

Lai panāktu vienotu estētiku, ir īpaši svarīgi veidot harmonisku krāsu salikumu starp metāla elementiem un fasādēm. Šeit ir daži padomi, kā izvēlēties pareizo paleti:

1. Harmoniskas krāsu kombinācijas:

Izmantojiet krāsu harmonijas principus, lai izveidotu līdzsvarotas kombinācijas. Piemēram, neitrālas fasādes apvienošana ar metālisku akcentu var radīt pārsteidzošu un elegantu izskatu.

2. Vides un arhitektūras stils:

Apsveriet ēkas apkārtni un arhitektūras stilu. Pilsētvidē var dot priekšroku modernām, gludām krāsu shēmām, savukārt laukos varētu izmantot krāsas, kas saplūst ar dabisko ainavu.

3.Praktisks padoms:

 • Pārbaudiet krāsas mazās platībās, pirms krāsojat lielu laukumu, lai redzētu, kā tās izskatās dažādos apgaismojuma apstākļos.
 • Veikalā konsultējieties ar krāsu speciālistu, lai nodrošinātu, ka izvēlētā palete uzlabo ēkas dizainu un mērķi.
 • Izmantojiet krāsu vizualizācijas rīkus, ko veikalā piedāvā daudzi krāsu ražotāji, lai priekšskatītu, kā ēkā izskatīsies dažādas krāsas.

Pareizo krāsu izvēle metālam un ārdarbiem ir saistīta ar rūpīgu estētiku, funkcionalitāti un vides faktoriem. Galvenie apsvērumi ietver izpratni par krāsu teoriju, īpašām prasībām metāliskām krāsām un fasādes krāsu praktiskos aspektus. Izvēloties kvalitatīvas, izturīgas krāsas un ņemot vērā ēkas arhitektonisko stilu un vidi, var sasniegt vizuāli pievilcīgu un funkcionālu rezultātu, kas iztur laika pārbaudi.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
PAR SVARĪGO
Reklāma