Parādoties pirmajiem vīrusa simptomiem, var ieiet siltā vannā, lai paaugstinātu ķermeņa temperatūru. Taču jāraugās, lai pēc vannas strauji neatdzistu. Bet vannoties noteikti nevajadzētu, ja ķermeņa temperatūra jau pārsniegusi 38 grādus, – šāda slodze organismam būs par lielu, un pašsajūta var tieši pasliktināties.
Antibiotikas nelīdzēs
“Saaukstēšanos nevajag ārstēt ar antibiotikām – tās lieto, saslimstot ar bakteriālu infekciju. Jāņem vērā – ja vēlāk būs nopietnāka slimība, piemēram, pneimonija, antibiotikas vairs nebūs tik iedarbīgas, jo nepamatota antibiotiku lietošana paaugstina organisma rezistenci pret tām. Turklāt tiek izjaukta zarnu mikroflora – antibiotikas nogalina arī labās baktērijas,” brīdina ārste. Ja nepieciešams mazināt sāpes vai pazemināt temperatūru, pieļaujamajās diennakts devās var lietot paracetamolu vai ibuprofēnu.
Vaicāta par tik populārajiem medikamentiem pulveru veidā, viņa teic, ka saviem pacientiem tos neiesaka. “Tos var lietot izņēmuma situācijās, kad ir slikta pašsajūta, bet patiešām nepieciešams uz pāris stundām justies labi. Pulveru sastāvā ir kombinēti vairāki medikamenti, kas ne vienmēr visi pacientam vajadzīgi. Tāpēc labāk lietot atsevišķi tikai nepieciešamos medikamentus.” Tāpat vienmēr rūpīgi jāizpēta kombinēto medikamentu sastāvs. Ja pašsajūta pasliktinās un pēc laika atkal jālieto zāles, piemēram, paracetamols, kas ir daudzu šādu pulveru sastāvā, ir risks pārsniegt ieteicamo diennakts devu.
Ja simptomiem pievienojas iesnas, kakla sāpes vai klepus, to mazināšanai var palīdzēt deguna pilieni vai aerosoli, klepus sīrups. To, kurš līdzeklis no plašā klāsta būs piemērotākais konkrētajā situācijā, vislabāk izvērtēs ģimenes ārsts. Jāizpēta arī zāļu lietošanas instrukcija – kā un cik ilgi tos drīkst lietot. Piemēram, ja pretiesnu līdzekļa sastāvā ir ksilometazolīns, to nedrīkst lietot ilgāk par piecām dienām.
Saslimstot vienmēr ieteicams sazināties ar savu ģimenes ārstu un pirms vizītes veikt Covid-19 antigēnu testu, jo atkal pieaudzis ar šo vīrusu slimojošo skaits.
Vesels zarnu trakts – stiprai imunitātei
Jo spēcīgāka imunitāte, jo organisms labāk spēj pretoties vīrusiem, bet saslimšanas gadījumā ātrāk izveseļoties. Tāpēc par imunitātes stiprināšanu jādomā ne vien saslimstot, bet visu laiku.
Ārste teic, ka lielākoties imunitāti nosaka zarnu trakta veselība. “Aizvien vairāk dažādos pētījumos vēstīts par zarnu mikrobioma iesaisti gan autoimūnajās slimībās, gan muskuļu sāpēs, pat pie kognitīvajām spējām.”
Veselā zarnu mikrobiomā labās baktērijas ir līdzsvarā ar sliktajām, un tieši balanss starp tām nosaka organisma imūnreakciju. “Ļoti svarīgi pastāvīgi domāt par pilnvērtīgu uzturu. Jo veselāks būs zarnu trakts, jo organismam būs vieglāk cīnīties ar baktēriju, vīrusu, sēnīšu slimībām,” teic ārste. Ik dienu jādomā arī par pietiekamu šķidruma uzņemšanu.
Imunitātes stiprināšanai svarīgs ir pilnvērtīgs miegs – vismaz 7–8 stundas diennaktī. Nevajadzētu piemirst arī fiziskās aktivitātes. “Tās mazina stresu, uzlabo garastāvokli, jo kustoties organismā paaugstinās dopamīna un serotonīna līmenis un jūtamies ievērojami labāk,” paskaidro speciāliste. Arī aukstā laikā var doties garākās pastaigās, ja ir iespēja, apmeklēt baseinu, nūjot, skriet.
Būtiski sekot līdzi D vitamīna līmenim organismā. Bet, ja ir sajūta, ka organisma aizsargspējas pavājinās, kursa veidā var palietot cinku. “Tomēr jāatceras, ka imunitātei svarīgākās pamatlietas neatrodas aptiekas zāļu plauktos, bet tieši mūsu dzīvesveidā,” atgādina Eva Moreino.
Ņem vērā!
- Ja skārusi saaukstēšanās, nevajag doties uz darbu – tas ir bezatbildīgi gan pret kolēģu, gan savu veselību. Tā arī krietni paildzināsim slimošanas laiku.
- Ja piemeklējušas veselības problēmas laikā, kad ar savu ģimenes ārstu nav iespējams sazināties (vakaros, nakts stundās, brīvdienās), pēc padoma var vērsties, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 darbdienās no pulksten 17 līdz 8, brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti.
Kam jābūt mājas aptieciņā
- Termometrs temperatūras mērīšanai, īpaši, ja mājās ir mazi bērni.
- Medikamenti sāpju mazināšanai un temperatūras pazemināšanai: paracetamols un ibuprofēns. Ja temperatūra ļoti augsta, tos var lietot pamīšus.
- Pret kakla sāpēm sūkājamas tabletes vai aerosoli uz eļļas bāzes, kas mīkstinās kakla gļotādu un mazinās kairinājumu.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.
Ko tu saņemsi:
- Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
- Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
- Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
- Gata Šļūkas karikatūru
- Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu