Bērnu TV pārraidē to mīļi dēvē par "mizgrauzīti", jauki apdziedot tā ēdelību. Tikmēr mežu veselības eksperti to sauc par galveno parastās egles kaitēkli. Eiropā pašlaik vērojama egļu astoņzobu mizgrauža masveida invāzija, un klimata pārmaiņu ietekmē vaboles izplatība nākotnē var kļūt vēl plašāka un intensīvāka.
"Tas taču ir mizgrauzītis," pirmsskolas bērniem veidotajā raidījumā "Ukulele" priecājas tā varone Lele. Viņa paskaidro: "Tā ir tāda vabolīte, kas dzīvo mežā. To sauc par mizgrauzi, jo tam ļoti garšo egļu mizas. Bet diemžēl koki iet bojā, tāpēc ka mizgrauzītis nograuž visu. Bet nevar jau viņu vainot, jo viņš jau tikai mielojas ar to našķīti, kas viņam vislabāk garšo, – ar egļu mizām." Raidījuma turpinājumā izskan jauka dziesmiņa par ēdelīgo vaboli: "Tiklīdz mizu redz sev priekšā – ņam, un pucē puncī iekšā…"
Raidījums pastelīgos toņos
Kāpēc šajā TV stāstiņā bērniem visnotaļ pozitīvā varoņa gods ticis tieši egļu audžu kaitēklim, nevis, piemēram, ērcei vai kolorado vabolei? "Ukuleles" režisore Marta Selecka skaidro, ka tas noticis zināmā mērā pats no sevis. Raidījuma tēma sākotnēji bijusi plašāka – par pārgājieniem un nakšņošanu teltī. Bet dzejnieks Marts Pujāts šī temata ietvaros aktualizējis jautājumu par kukaiņiem, kurus cilvēks mēdz iedalīt "labajos" un "sliktajos". Tā tapa vārdi dziesmiņai par mizgrauzi.
"Arī mums likās, ka īstenībā tas mizgrauzis jau nav vainīgs, ka tas ēd mizas. Tam vienkārši tās garšo," piebilst Selecka.
"Tā vietā, lai raudzītos uz šo jautājumu tādām mežsaimnieka brillēm, vienkārši pieņēmām autora izvēli, kurš paskatījās uz šo kukaini ļoti poētiski."
Režisore atzīmē, ka dialogā raidījuma varoņi piemin arī mizgrauža kaitējumu kokiem, vienlaikus atzīstot, ka kopumā šīs pārraides tiek veidotas "ļoti pastelīgos toņos" un tajos nav kāda ļaunā vai sliktā tēla.
""Ukuleles" mērķauditorija ir pirmsskolas vecuma bērni, lielākā daļa no kuriem nemāk lasīt, daudzi arī pat runāt vēl nemāk, un diez vai būtu nepieciešams šo auditoriju iesaistīt mežsaimniecības problēmās," piebilst Selecka.
"Latvijas Avīze" aicināja pārraidi noskatīties Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" vadošo pētnieku Agni Šmitu, kurš veicis vairākus pētījumus par mizgrauža izplatību Latvijas meža audzēs. Eksperts kopumā pozitīvi vērtē raidījumā izmantoto pieeju, sakot, ka tas ir labs veids, kā ieinteresēt bērnus par dabas norisēm. Vienlaikus viņš aizrāda: "No koka mizas neviens paēdis nebūs. Patiesībā mizgrauzim miza negaršo – caur to vabole izgraužas, lai tiktu pie garšīgās lūksnes, ar ko tad arī tā barojas. Maziem bērniem varbūt tas nav jāzina, bet pieaugušajiem gan."
Šmits: "Kaitēklis ir cilvēka izdomāts vārds. Vienkārši tad, kad mūsu abu intereses saduras, tad iznāk šāda definīcija. Arī mizgrauzis ir dabas daļa, bet, tā kā tas noēd to, kas mums ir vajadzīgs, tad mēs esam to nodēvējuši par kaitēkli."
Niknākais meža kaitēklis Eiropā
Šī kaitēkļa sastrādātais mežos gan nerādās pārāk pastelīgās nokrāsās. Latvijā pēdējos gados ir bijušas vairākas lokālas mizgrauža savairošanās, īpaši pēc plūdiem 2017. gadā ar tiem sekojošo ekstremāli sauso vasaru 2018. gadā. Mizgrauža populācijai sasniedzot kritisku līmeni, 2023. gadā tika izsludināta ārkārtas situācija egļu audzēs.