Kam, dodoties ceļojumā, vajadzīga EVAK apdrošināšanas karte, ja nopirkta ceļojuma apdrošināšana? Vai otrādi – ja ir EVAK, kāpēc vēl jāpērk ceļojumu apdrošināšana? Pie vajadzības taču izmantos tikai vienu no abām polisēm. Jautā Gunta Liepājā.

Valsts apmaksātie pakalpojumi sociāli apdrošinātajiem

Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Evija Štālberga informē – Eiropas veselības apdrošināšanas karte jeb EVAK apliecina, ka cilvēks ir Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalsts (Islandes, Norvēģijas, Lihtenšteinas) vai Šveices Konfederācijas iedzīvotājs un savā valstī ir sociāli apdrošināts.

EVAK nepieciešama, ja īslaicīgi (līdz 3 mēnešiem) uzturas kādā no norādītajām valstīm: 

  • atpūtas vai tūrisma braucienā; 
  • komandējumā vai biznesa darījuma braucienā; 
  • meklēt darbu (atrodot darbu, veselības aprūpi nodrošina valsts, kurā persona strādā); 
  • studējot vai mācību praksē (uz visu studiju/prakses laiku).

Īslaicīgi uzturoties kādā no minētajām valstīm, EVAK apliecina tiesības saņemt nepieciešamo vai neatliekamo medicīnisko veselības aprūpi tādā pašā apjomā, kāda tiek nodrošināta attiecīgās valsts iedzīvotājiem. 

EVAK sedz izmaksas tikai tajās ārstniecības iestādēs, kuras sniedz valsts garantētos medicīnas pakalpojumus. 

Proti, Latvijas pilsonis ar EVAK karti var saņemt citā valstī pakalpojumus, ko šīs valsts pilsoņiem par velti nodrošina viņu valsts. Pakalpojumu veidu un apmēru konkrētā gadījumā izvērtē ārstējošais ārsts (tas nozīmē, ka nav pakalpojumu saraksta, ko nodrošina EVAK).

Būtiski, vai ārstniecības iestāde pieņem EVAK

“Neatliekamā palīdzība novērš dzīvībai bīstamu stāvokli. Piemēram, ģimene devusies atpūtas braucienā uz Austriju. Slēpojot uz kalna, tēvam ir infarkts un nepieciešama neatliekamā palīdzība. Tēvs tiek nogādāts ārstniecības iestādē. Saņemot medicīniskos pakalpojumus iestādē, tiek noskaidrots, vai iestādē tiek pieņemta EVAK. Ja ārstniecības iestāde pieņem EVAK, tēvam tiek sniegta neatliekamā palīdzība pēc tādiem pašiem noteikumiem kā attiecīgās valsts iedzīvotājiem. Ja valsts iedzīvotājiem par veselības aprūpes pakalpojumiem nekas nav jāmaksā (piemēram, pacienta iemaksas), arī tēvam ārstēšanās ir par brīvu,” klāsta NVD pārstāve.

EVAK karte nederēs privātās klīnikās.

Savukārt nepieciešamā palīdzība ir medicīniskā palīdzība, kas tiek sniegta veselības pasliktināšanās gadījumā. Tās apjomu un veidu katrā konkrētā situācijā izvērtē ārsts. Nepieciešamā palīdzība tiek sniegta, lai pacientam veselības stāvokļa dēļ nevajadzētu priekšlaikus pārtraukt ceļojumu vai īslaicīgu uzturēšanos attiecīgajā valstī. 

“Piemēram, studente dodas studēt uz Vāciju. Pēc kāda laika viņa saslimst ar gripu. Tā kā bez nepieciešamās medicīniskās palīdzības neiztikt, ir jādodas uz ārstniecības iestādi. Pirms medicīniskās palīdzības saņemšanas studente noskaidro, vai konkrētā ārstniecības iestāde akceptē EVAK. Izvēlētā medicīniskās iestāde to akceptē, un studentei tiek sniegta nepieciešamā medicīniskā palīdzība ar tādiem pašiem nosacījumiem kā vietējiem iedzīvotājiem, kuri ir sociāli apdrošināti,” norāda Evija Štālberga.

Viena otru papildina

Latvijas Apdrošinātāju asociācijā (LAA) skaidro, ka ceļojumu apdrošināšana piedāvā medicīniskās palīdzības saņemšanu pēkšņas saslimšanas vai nelaimes gadījumā, kad cilvēkam nepieciešamās palīdzības apjoms krietni pārsniedz to, ko garantē konkrētās valsts medicīnas aprūpes sistēma un ko nesedz EVAK (piemēram, pacienta iemaksa, repatriācija). 

Jāievēro, ka apdrošinātājs var nesegt tos izdevumus, ko sedz EVAK karte, līdz ar to EVAK un ceļojumu apdrošināšana papildina viena otru.

Asociācijā uzsver – EVAK karte nedarbosies iestādēs, kurām nav līguma par šo karšu apkalpošanu (ārstniecības iestāde nenodrošina konkrētās valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus). 

Kā piemēru var minēt privātklīnikas vai atsevišķas ārstu privātprakses, kurās EVAK, visticamāk, nedarbosies.

Ko EVAK nesedz

Repatriācijas izmaksas (smagi cietušas vai mirušas personas nogādāšanu mītnes zemē).  Tas ir ļoti aktuāli, un daudzi cilvēki par to piemirst. Ir gadījumi, kad cilvēki, saskaroties ar šādiem gadījumiem, pat lūdz ziedojumus, lai nogādātu mājās savus tuviniekus, jo repatriācijas izmaksas ir ļoti augstas.

Medicīnas transporta izmaksas (specializēta transporta pakalpojumi līdz ārstniecības iestādei). Īpaši aktuāli tas varētu būt ziemas sporta veidu cienītājiem slēpošanas kūrortos vai kalnu tūrisma cienītājiem. Šajos gadījumos pēc kalnos gūtas traumas var rasties nepieciešamība izmantot pat helikoptera pārvadājumus, lai maksimāli īsā laikā cietušo nogādātu medicīnas iestādē.

Pacienta līdzmaksājumus par saņemtajiem medicīniskajiem pakalpojumiem. Ja attiecīgajā valstī noteikti pacienta līdzmaksājumi par neatliekamo medicīnisko palīdzību (piemēram, Norvēģijā, Somijā, Zviedrijā), šie izdevumi jāsedz pašam vai tos segs laba ceļojumu apdrošināšanas polise.


Līdz ar to, lai pasargātu sevi no nepatīkamiem un negaidītiem finanšu tēriņiem, LAA iesaka iegādāties labu ceļojuma apdrošināšanas polisi. Turklāt ceļojumu apdrošināšanas polisē medicīniskie riski ir tikai viena risku daļa, bez tiem ir arī bagāžas riski, ceļojuma izmaiņas, civiltiesiskā atbildība u.c.

Uzziņa

  • EVAK bez maksas var saņemt Nacionālajā veselības dienestā.
  • EVAK ir derīga trīs gadus. Pēc tās derīguma termiņa beigām jaunas kartes saņemšana ir bez maksas. Tā tiek izsniegta arī viena mēneša laikā pirms spēkā esošās kartes derīguma termiņa beigām.
  • Informācija par EVAK pieteikšanas un saņemšanas iespējām pieejama NVD tīmekļvietnē:  www.vmnvd.gov.lv, sadaļā Iedzīvotājiem > EVAK karte.

Ņem vērā!

Ja ceļojuma laikā plānots doties ārpus minētajām valstīm, EVAK karte tur nedarbosies.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.