Par lāču nodarītajiem zaudējumiem diviem biškopjiem kopā izmaksās 4313 eiro kompensāciju, informē Dabas aizsardzības pārvalde. Kopumā par lāču postījumiem bišu saimēs no biškopjiem saņemti trīs pieteikumi, bet trešajam pieteikumam kompensāciju neizmaksās.

Reklāma

Latvijas biškopības biedrības (LBB) padomes priekšsēdētājs Juris Šteiselis pauda, ka pēdējos gados augusi lāču aktivitāte un postījumi bišu saimēm Vidzemes pusē. Vienīgais reālais veids, kā biškopji varot aizsargāt bišu saimes no lāču uzbrukumiem, ir elektriskā gana uzstādīšana. Ar to var ierobežot dravu no visām pusēm un liegt lāčiem piekļuvi. Šādi elektriskie gani tiekot uzstādīti arī Igaunijā, Somijā, Kanādā un ASV, kur biškopji cīnās ar līdzīgām problēmām.

LBB valdes loceklis Valters Brusbārdis piebilda, ka, izmantojot Eiropas finansējumu, LBB palīdz biškopjiem uzstādīt elektriskos ganus. 

Viņš gan piebilda, ka elektriskie gani ne vienmēr palīdz, bet tas ir vienīgais mehānisms, kā stropus nosargāt pret lāču postījumiem. Biškopji uzskata, ka lāču apdraudējums Latvijā patlaban ir reģionāla problēma, bet ar laiku būs aktuāla arī visā Latvijā. Lāču populācija Latvijas teritorijā strauji pieaug – Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš iepriekš sacījis, ka Latvijā dzīvojošo pekaiņu skaits sasniedzis aptuveni 130, daļa regulāri migrē pāri kaimiņvalstu robežām.

Aptauja

Cik bieži lasi/klausies tiešsaistes mediju LASI.LV?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.