Līdz šim Latvijā uzbūvētas tikai divas daudzmaz jaudīgas saules elektrostacijas, taču eksperti lēš, ka maisam gals beidzot ir vaļā un lieljaudas parki augšot kā sēnes pēc lietus.
Lai arī šī gada jūnija sākumā kopējā sadales tīkla operatora AS "Sadales tīkls" ("ST") infrastruktūrai pieslēgto elektroenerģijas ražotāju jauda sasniegusi 1000 megavatu (MW) jeb vienu gigavatu (GW) un 74% no tās (740 MW) veido saules ģenerācija – saules parki un mikroģenerācijas iekārtas, šobrīd pie pārvades tīkla AS "Augstsprieguma tīkls" ("AST") ir pieslēgtas tikai divas lieljaudas saules elektrostacijas (SES) – "Stelpe" ar kopējo jaudu 145 MW, kas atrodas Bauskas novada Stelpes un Bārbales pagastā, kas ekspluatācijā tika nodota šī gada jūlija sākumā, un "Vārme" ar kopējo jaudu 94 MW, kas šī gada pavasarī sāka ražot zaļo enerģiju Kuldīgas novadā. Abus šos parkus attīsta Lietuvas enerģētikas grupā "Ignitis Group" ietilpstošais uzņēmums "Ignitis Renewables".
Skaidrības labad – mikroģenerators ir elektroenerģijas ražošanas iekārta ar jaudu līdz 11,1 kilovatam (kW), bet lielākas jaudas ražotāji tiek klasificēti kā elektrostacijas. Elektroenerģijas sadales operatora infrastruktūrai iespējams pieslēgt mikroģeneratoru vai elektrostaciju ar jaudu līdz 14,999 MW, bet lielākas elektrostacijas tiek pieslēgtas elektroenerģijas pārvades tīklam "AST".
Stratēģijai trūkst ambīciju
"Tas, ka Latvijā ir uzbūvēti tikai divi lieljaudas saules parki, lielā mērā ir saistīts ar mūsu valsts mantojumu, proti, zaļās enerģijas ražošanu hidroelektrostacijās, kā dēļ gan politiķu, gan sabiedrības pieprasījums pēc atjaunīgās elektroenerģijas nebija pārāk liels. Otrs aspekts, kas neveicināja jaudīgu saules parku attīstību, bija ne visai veiksmīgā OIK (obligātā iepirkuma komponente) sāga, kurā atjaunīgā enerģija tika ievilkta procesos, kas neveicināja šādu projektu attīstību. Treškārt, Latvijai ilgstoši nav bijusi enerģētikas stratēģija, kas noteiktu, kādā virzienā vajadzētu doties. Tāpēc tirgus dalībniekiem nebija skaidrības, vai un ko Latvijā ir vērts darīt," norāda biedrības "Saules enerģija Latvijai" valdes priekšsēdētājs Alnis Bāliņš.
Viņš atzīst, ka nesen valdībā apstiprinātajai Enerģētikas stratēģijai līdz 2050. gadam trūkst ambīciju. "Tie mērķi, kurus saules enerģijas projektu attīstībā šajā plānošanas dokumentā iecerēts sasniegt līdz 2050. gadam, tiks sasniegti jau nākamajā gadā. Stratēģija paredz līdz 2050. gadam uzbūvēt SES ar 2000 MW lielu jaudu, bet šā brīža projektu attīstības dinamika liecina, ka jau 2026. gadā ekspluatācijā varētu tikt nodotas SES ar kopējo jaudu ap 2500 MW. Tas liecina, ka politikas veidotāji krietni vien atpaliek no tām perspektīvām, kādas saredz bizness," secina A. Bāliņš.
Tirgū dominē ārvalstu uzņēmumi
A. Bāliņš lēš, ka 2025. gadā būs izrāviens patiesi jaudīgu saules parku attīstībā, jo pie "AST" šogad un nākamgad kopumā varētu tikt pieslēgtas SES ar kopējo jaudu 1600 MW. Jautāts, kādas ir lielākās problēmas un izaicinājumi nozares uzņēmumiem, viņš teic, ka tie lielā mērā ir saistīti ar balansēšanas jaudām.
"Kamēr šis jautājums netiks atrisināts un sakārtots, jauni investīciju projekti tiks piebremzēti," lēš asociācijas vadītājs, atzīstot, ka kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā situācija šajā ziņā ir ievērojami labāka. "Lietuvā tiek nopietni apsvērta iespēja balansēšanas jaudu izmaksas ielikt pārvades sistēmas operatora tarifos, turklāt attīstītājiem tās tiek piemērotas pakāpeniski – palielinot vairāku gadu laikā. Kaimiņvalstis nesaņēma tādu sitienu, kādu Latvijas AER projektu attīstītāji 1. jūlijā, kad tika ieviesta maksa par jaudu balansēšanu. Tas nozīmē, ka tā nauda, kas varēja tikt ieguldīta Latvijā, nonāks Igaunijā un Lietuvā," secina A. Bāliņš.
Viņš atzīst, ka uz pārējo Eiropas valstu, tostarp kaimiņvalstu, fona Latvija saules enerģijas projektu apgūšanā izskatās ļoti švaki. "Šobrīd mums ir labāka projektu attīstības dinamika, jo mēs startējām no zemākām bāzes pozīcijām. Igaunijā šobrīd darbojas SES ar kopējo jaudu 1300 MW, Lietuvā – 2400 MW. Latvijā šobrīd ir divas SES, kas pieslēgtas pie "AST", pārējās – pie "ST"," secina A. Bāliņš, norādot, ka Latvija ir pēdējā vietā Eiropā pēc uzstādītās SES jaudas uz vienu iedzīvotāju. "Taču ir sācies nākamo lielo projektu sprints. Tiesa gan, tirgū pārsvarā dominē ārvalstu attīstītāji. Latvijas investori ir krietni vien pasīvāki salīdzinājumā ar ārvalstu investoriem, kuri ir spējīgi projektus arī finansēt, piemēram, "Ignitis Renewables", "Enefit", "European Energy" u. c. Taču arī mūsu nacionālais čempions "Latvenergo" ir braši atspēries," secina A. Bāliņš un lēš, ka kopumā šogad varētu tikt pabeigti trīs līdz četri SES projekti ar kopējo jaudu 500–600 MW.