Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Dauderu nodaļa Sarkandaugavā šovasar piedāvā iespēju doties ekskursijā "Svētdienas odiseja", informēja LNVM Dauderu nodaļas vadītāja Olga Miheloviča.

Reklāma

Dauderi ir alus rūpnieka Ādolfa fon Bingnera savrupnams ar piemājas dārzu un nelielu parku, kas 20. gadsimta 30. gadu otrajā pusē tika pielāgots Kārļa Ulmaņa vasaras rezidences vajadzībām, bet padomju okupācijas laikā ēkā bija diennakts bērnudārzs un aģitācijas punkts.

Ekskursija sākas Dauderu namā. Pasākuma laikā varēs ielūkoties arī telpās, kuras apmeklētājiem ikdienā nav pieejamas – kādreizējā vannasistabā, bēniņos un mansarda stāvā. Tad sekos pastaiga pa Dauderu dārzu un namam piegulošo parku, kurā tikai šīs vasaras sākumā noslēgušies labiekārtošanas un atjaunošanas darbi.

O. Miheloviča norāda, ka nama vairāk nekā 127 gadus ilgā vēsture – īpašnieku un funkciju maiņa, saimnieku likteņi palīdz izzināt krasākos pagriezienus arī Latvijas vēsturē. Nama stāsts ietver Rīgas industrializāciju un turīgos vācbaltiešu rūpniekus, Pirmo pasaules karu un rūpniecības evakuāciju, Ulmaņa autoritārā režīma laiku, nacionalizāciju un varas patvaļu padomju okupācijas laikā.

Tagadējā Dauderu parka izveide cieši saistīta ar laikmeta tendencēm un apkārtējo apbūvi. Vispirms kādreizējā kāpa iekopta kā zaļā zona alusdarītavas teritorijā. Tur bija publikai pieejams parks, kur ar alusdarītavas "Waldschlöβchen" īpašnieka Johana Daudera, kas patiesībā bija uz augšu ticis kalpa dēls Jānis Daude no Siguldas, atbalstu notika koncerti un citi sarīkojumi.

Kad "Waldschlöchen" alus darītavu un tai blakus esošo zemes gabalu nopirka fon Bingners un uzcēla savu villu, ko mūsdienās zinām kā Dauderu namu, parks publikai vairs nebija pieejams. Mežaino kāpu ainavu labiekārtoja pēc Rīgas pilsētas dārzu pārvaldes direktora Georga Kūfalta projekta.

Izmantojot dabisko reljefu, izveidoja 2,2 hektāru lielu parku. Tuvāk namam bija regulāri stādījumi, tālākā daļā – ainavisks parks ar mākslīgu ūdenskrātuvi, pastaigu celiņiem un apstādījumiem. Parkā tika sastādīti gan vietējie, gan svešzemju koki un krūmi, daudzi no tiem saglabājušies līdz mūsdienām. Līkumotie celiņi, mākslīgā ūdenstilpe – dīķis ar saliņu un kāpas augstākajā daļā izveidotas mākslīgās pilsdrupas. Dīķī pēcāk peldējās K. Ulmanis, taču mūsdienās šī mākslīgā ūdenskrātuve vairs nav saglabājusies. Savukārt mākslīgās pilsdrupas 1998. gadā kļuva par Rīgas pilsētas vietējas nozīmes aizsargājamu kultūras pieminekli, mūsdienās tās ir atzītas kā vienas no nozīmīgākajām šāda veida būvēm Latvijā.

Ekskursija "Svētdienas odiseja" notiks 21. jūlijā un 25. augustā pulksten 14. Vietu skaits ierobežots, tāpēc muzejs aicina iepriekš pieteikties, rakstot uz "dauderi@lnvm.lv".

Aptauja

Kāds ir jūsu biežākais LASI.LV apmeklējuma laiks?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.