Lai noskaidrotu Latvijas iedzīvotāju zināšanas par infarktu, tā simptomiem, riska faktoriem, Slimību profilakses un kontroles centrs šī gada augustā veica socioloģisko aptauju, kurā piedalījās vairāk nekā tūkstotis Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem.
Vairums jeb 81% aptaujāto zināja, ka miokarda infarkts ir pēkšņa un kritiska asins plūsmas samazināšanās kādā sirds muskuļa daļā, tomēr 19% jauca miokarda infarktu ar insultu.
Jautāti par to, kādas sāpes raksturīgas miokarda infarktam, 37% respondentu norāda, ka tās ir dedzinošas, žņaudzošas un plēsošas sāpes krūtis, 55% uzskata, ka tās ir jebkuras minētās sāpes, kas ir pēkšņas, bet 8% – izstarojošas sāpes no krūtīm uz citu ķermeņa daļu.
Gandrīz katrs trešais respondents atzina, ka nespētu sniegt pirmo palīdzību cilvēkam ar miokarda infarkta simptomiem un tikai 4% atbildēja, ka viņi zina simptomus un būtu gatavi izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību.
Lai gan 67% atzina, ka nepārzina simptomus, tomēr aizdomu gadījumā izsauktu palīdzību. Tomēr 35% vīriešu un 25% sieviešu atzina, ka nepārzina miokarda infarkta simptomus, tādēļ nevarētu sniegt palīdzību. Nepārliecināti par savām zināšanām lielākoties ir cilvēki vecumā no 30 līdz 39 gadiem, bet viszinošākie ir jaunieši vecumā no 18 līdz 29 gadiem.
Vairākums jeb 87% aptaujāto zina, ka miokarda infarkta risku iespējams mazināt, regulāri pārbaudot asinsspiedienu, cukura un holesterīna līmeni, lietojot sabalansētu uzturu, uzturot optimālu ķermeņa svaru, nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm un atsakoties no kaitīgiem ieradumiem.
Kampaņa "Klausi sirdi!", balstoties uz aptaujas rezultātiem, vērsta uz to, lai pilnveidotu iedzīvotāju zināšanas gan par miokarda infarkta simptomiem, gan par to, kā rīkoties, ja tas skāris pašu vai kādu no tuviniekiem.
Viens no kampaņas mērķiem ir arī uzsvērt fizisko aktivitāšu nozīmi sirds un asinsvadu slimību riska mazināšanā.
Sirds un asinsvadu slimības gan Latvijā, gan pasaulē ir izplatītākais nāves cēlonis, ik gadu Latvijā no tām mirst apmēram 15 000 cilvēku. Pērn miokarda infarkts bija nāves cēlonis 922 cilvēkiem, no kuriem 498 bija vīrieši, bet 424 sievietes, bet 123 no viņiem vēl nebija sasnieguši 60 gadu vecumu.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.
Ko tu saņemsi:
- Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
- Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
- Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
- Gata Šļūkas karikatūru
- Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu