Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja lauku ekspozīcijā Vecpiebalgas "Vēveros" uzstādīts koka pumpis, kas izveidots pēc autentiskiem paraugiem, informē muzeja pārstāve Līga Rimšēviča.

Piebalgā, arī "Vēveros", un cituviet Latvijā 19. gadsimta otrajā pusē zemnieku sētās parādījās koka ūdens sūkņi un koka ūdensvadi. Turklāt koka pumpji tika uzstādīti ne tikai sētā pie akas, bet arī mājas virtuvē un kūtī – tieši pie lopu siles. Koka ūdensvadi, ko sauca par līnijām, varēja būt pat 200 metrus gari. Pumpjus un koka ūdensvadus uzstādīja īpaši amata meistari, kurus Piebalgā dēvēja par pumpeniekiem. 

Līdz ar lauku elektrifikāciju 20. gadsimta otrajā ceturksnī, kad aizvien biežāk priekšroka tika dota moderniem sūkņiem, pumpenieku amata pratēji pakāpeniski izzuda. Pēc fotogrāfijām un videomateriāliem "Vēveros" ir no jauna izveidots koka pumpis, kādu to lietoja 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.