Pēc Latvijas Muzeju biedrības datiem, Eiropas Savienības valstīs vidēji muzejus vismaz reizi gadā apmeklē 37% iedzīvotāju, bet Latvijā – ap 52%. Bet vai šis skaitlis ir spēkā arī 2024. gadā; proti, vai puse no Latvijas iedzīvotāju kopskaita tik tiešām apmeklē muzejus, it sevišķi mazās memoriālās muzejmājas? Kas ir mazo memoriālo muzejmāju galvenie apmeklētāji, un kādi viņi ir?
To "Kultūrzīmes" skaidroja diskusijā ar četriem mazo muzeju pārstāvjiem – Cēsu novada Liepas pagasta dzejnieka Eduarda Veidenbauma memoriālā muzeja "Kalāči" vadītāju ANDRU ĶĪSI, Saldus novada Zirņu pagasta "Airītēs" izveidotās Latvijas Kara muzeja filiāles Latvijas Neatkarības kara varoņa pulkveža Oskara Kalpaka piemiņai vadītāju ROBERTU SIPENIEKU, Dobeles novada Tērvetes pagasta rakstnieces Annas Brigaderes memoriālā muzeja "Sprīdīši" vadītāju RASMU RAPU un Rīgas Krišjāņa Barona memoriālā muzeja vadītāju RŪTU KĀRKLIŅU.
Starptautiskās Muzeju padomes statūtos formulētā muzeja definīcija pauž, ka muzejs "ir pastāvīga un publiski pieejama institūcija, kura kalpo sabiedrībai un tās attīstībai; iegūst, uzkrāj, saglabā, pēta, popularizē un eksponē materiālo un nemateriālo cilvēces mantojumu un vidi, lai sekmētu pētniecību, sabiedrības izglītošanu un sniegtu sabiedrībai emocionālu baudījumu". Latvijā darbojas valsts, pašvaldību, privātie muzeji un būtisku vietu muzeju kopainā ieņem arī mazās memoriālās muzejmājas, kas tieši tāpat kā "lielie brāļi", var būt gan akreditēti, gan neakreditēti.
Puse klausīsies, puse neklausīsies
D. Jance: – Vai pēc pandēmijas skolēnu un citu apmeklētāju skaits saglabājies iepriekšējais?
A. Ķīse: – Apmeklētāju kļuvis pat mazliet vairāk nekā pirms pandēmijas, jo 2022. gada oktobrī atvērām jaunu ekspozīciju un interese par to devusi apmeklējuma skaita pieaugumu. Turklāt Veidenbaums vēl joprojām tiek mācīts skolu programmā, līdz ar ekspozīciju piedāvājam arī muzejpedagoģiskās programmas. Domājam par to, kā aktīvāk un interaktīvāk, interesantāk piedāvāt Veidenbauma stāstu. Pie mums brauc īpaši rudeņos, laikā, kad skolās arī notiek mācību stundas par Veidenbaumu. Piemēram, ir skolas, kuras brauca arī pirms pandēmijas, tās turpina braukt, arī vietējo skolu skolotāji vienmēr ir pie mums, pamazām pienāk klāt arī citi.
R. Sipenieks: – Jauna ekspozīcija ir būtiska, tam piekrītu. Arī "Airītēs" tieši pašlaik noris jauna objekta pieņemšana, muzejā rekonstruējām saimniecības ēku, tas bija sarežģīts projekts, bet nu beidzies. Jaunā ekspozīcija, kas stāsta par kaujas priekšposteni, ir nebijis projekts ne vien Baltijas valstīs, bet visā Eiropā. Nenoliedzami gan, mūsu pēdējo gadu darbs tik daudz nav saistījies ar Latvijas militāro vēsturi, cik pulkveža Oskara Kalpaka personību, viņa ieguldījumu neatkarības veidošanā. Svarīga arī modernā vēsture. Šeit, "Airītēs", skaidrojam, kas mēs esam šobrīd, kur atrodamies.
Runājot par skolēniem, saskaramies ar skarbo realitāti, mazāk brauc tāpēc, ka sadārdzinājušās autobusu izmaksas.
R. Kārkliņa: – Vasarā Jāņu mācībā uz laukiem brauca 20 cilvēku grupa autobusā, kas maksāja 500 eiro, turklāt tas vēl pa ceļam salūza. Cenas ir šausmīgas!
– Vairāki skolotāji teikuši, ka, nepiedāvājot pusdienas un aktīvu laika pavadīšanas iespēju, skolēni muzeju apmeklēt pat atsakās…
R. Sipenieks: – Jā, tā ir. Varbūt izklausīsies mazliet briesmīgi, bet jāsaprot, ka lielai daļai sabiedrības bieži vien vienīgā interese ir makdonalds un "Prāta vētras" koncerts. Tik tiešām, mazāk brauc, ja apkārt trūkst izklaides iespēju, kur cilvēks var aizbēgt no ikdienas, tātad viņš meklē aktivitātes, kur īpaši nav jāiegulda tas orgāns, kas mums atrodas uz pleciem.
R. Rapa: – Bērnam pajautājot, vai tu gribi klausīties, skaidrs, ka viņš negribēs. Reizēm gadījies, ka jau iebraucot skolotāja skaļā balsī paziņo, ka puse klausīšoties, bet puse neklausīšoties. Ko man tādā brīdī darīt? Beigās gan klausījās visi.