Kā tiek galā šovasar apdraudētāko reģionu ļaudis, par to jautāju vairākām amatpersonām un saimniekiem.

Reklāma
  • Reinis Līcis, Augšdaugavas novada domes priekšsēdētāja vietnieks: "Vispirms brīdinošo informāciju saņem mūsu civilās aizsardzības komisija. Pēdējo gadu dabas kaprīzes mums iemācījušas galveno – mums jābūt gataviem vissliktākajam, kam iepriekš, protams, nav uzrakstīts scenārijs. Šobrīd situācija mūsu novadā patiešām katastrofāla, jo stipro lietavu nodarītie postījumi ir jau pusmiljona eiro apmērā, mums nākas lūgt savas ministrijas steidzamu atbalstu. Pieredze mums jau ir, iepriekš ministrija ir palīdzējusi. Pietiek pateikt, ka 60 vietās pārrauti ceļi, ceļu izskalojumi sniedzas kilometros, un uzreiz skaidra stāvokļa nopietnība. Vismaz labi, ka, piemēram, asfalta pārrāvumam Ambeļu pagastā, ko rādīja televīzija, ir apbraucamais ceļš. Bet kur tad vēl postījumi lauksaimniekiem! Ražas zudumi milzīgi. Raudāšana nepalīdz, jāsasprindzina visi spēki, pašiem jādara tas, kas iespējams. Un jācer, ka mūspusē tuvākajā laikā daba vairs nebūs tik nežēlīga."
  • Dace Rudusa, Valsts vides dienesta Atļauju pārvaldes, Būvniecības un attīstības departamenta direktore: "Latviju moka klimatisko apstākļu krasās atšķirības, kurzemnieki zvana vidzemniekiem un lūdz, lai atsūta kādu lietus mākoni. Es dzīvoju Madonā, Madonas novadā vistrakāk iet Barkavas, Mētrienas, Praulienas pagastā. Praulienas pagasta zemnieku saimniecībā "Dešupes" vakar, kad nelija, traktors iebrauca pļavā, saimnieks centās pļaut, bet nekas nesanāca, tehnika iegrima. Saimniecībā 50 liellopi, zāle izaugusi varena, bet trakais ūdens – lopbarību nevar sagatavot. Daudzviet jau pavasarī nevarēja laikā sagatavot augsni kartupeļu stādīšanai, kad beidzot iestādīja, puse pat nesadīga. Tagad vagās ūdens, viss sapuvis, no cerētās ražas nekā. Uz ceļiem, laukiem un pļavās stāv ūdens, cilvēki izmisumā. Tie, kam nervi stiprāki, cenšas jokot, ka neatliek nekas cits kā braukt sēnēs, gailenes tagad aug sparīgi."
  • Stefans Rāzna, lauksaimnieks Ilūkstes pagastā: "Vizuāli iespaidīgi parādīt, ka asfalta ceļš izskalots, bet, lai arī cik liela nelaime, vai nebūtu jārunā arī par agrāko nolaidību, kad ceļš būvēts bezatbildīgi, caurtekas ieliktas nemākulīgi. Protams, protams, dabas stihija ir liela nelaime, man arī uz laukiem ūdens, pat dīķīši izveidojušies. Pagājušajā gadā bija milzīgs sausums, šogad milzīgs slapjums, nav jēgas vaimanāt, pašiem jādomā ar galvu un jārīkojas tā, lai "sadzīvošana ar mainīgajiem dabas apstākļiem" iznāktu mazāk sāpīga. Par traku līšanu tevi var brīdināt dienu vai pat divas iepriekš – ja tādas lietavas piemeklētu reizi desmit gados, būtu pavisam cita runa, tagad viss notiek pārāk bieži, katram jādomā, kā tos ragus griezt pretī…"

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.

Ko tu saņemsi:

  • Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
  • Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
  • Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
  • Gata Šļūkas karikatūru
  • Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu