Partly cloudy 6.3 °C
T. 14.05
Aivita, Elfa, Elvita, Krišjānis
SEKO MUMS
Reklāma
Bērnu radošās darbnīcas literārajā festivālā "Uz Tukumu pēc literatūras" kopā ar Agiju Staku. Pavasaros Tukumā festivāls notiek jau otro gadu trīs dienu garumā. 2023. gadā Tukums, pārstāvot literatūras jomu, kļuva par pirmo pilsētu Latvijā, kas tika iekļauta UNESCO Radošo pilsētu tīklā.
Bērnu radošās darbnīcas literārajā festivālā "Uz Tukumu pēc literatūras" kopā ar Agiju Staku. Pavasaros Tukumā festivāls notiek jau otro gadu trīs dienu garumā. 2023. gadā Tukums, pārstāvot literatūras jomu, kļuva par pirmo pilsētu Latvijā, kas tika iekļauta UNESCO Radošo pilsētu tīklā.
Foto: Līva Rācenāja/Publicitātes

Aprīlī Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītajā festivālā "Uz Tukumu pēc literatūras" notika diskusija, kuras uzdevums bija noskaidrot, kāpēc visvairāk pārdotās un lasītās grāmatas (runājam par prozu) reti ir kritiķu augstu novērtētas, turpretī godalgotās neiet pie sirds lasītājiem. Kur tas suns aprakts? Sarunā piedalās žurnāliste un rakstniece GUNA ROZE, rakstnieks GUNTIS TĀLERS, literatūrzinātniece, apgāda "Zvaigzne ABC" redaktore BĀRBALA SIMSONE, grāmatu blogere LILITA LINKEVIČA jeb LILIASA un Tukuma bibliotēkas pieaugušo nodaļas vadītāja DACE BRAKMANE.

Reklāma

Dažādās literārās gaumes

G. Roze: Iesākumam atklāsim, ko mēs paši izvēlamies lasīt.

Dace Brakmane.

D. Brakmane: Tas, kas patīk man, patīk arī lielam vairumam bibliotēkas lasītāju. Man patīk, ka vienā grāmatā savienojas vairākas lietas. Pirmkārt, tā ir kāda sabiedrībā aktuāla problēma. Otrkārt, varoņiem jābūt ar saviem raksturiem, jo no rakstura izriet viņa darbība. Treškārt, man patīk valoda, kas ieved stāsta vai romāna vidē kā filmā. Ceturtkārt, tas ir sižets – labs saturs ar sākumu un beigām. Vārdu sakot, man patīk, ka rakstnieks mani aizved tur, kur grib mani aizvest, un pasaka to, ko grib man pateikt.

 

 

 

Lilita Linkeviča.

L. Linkeviča: Vieglāk ir pateikt, ko man negribas lasīt. Aiz borta pārsvarā paliek romantiskie romāni. Tādi, kas būvēti klišejiskos rāmīšos. Vienā reklāmā teica: pārsteidz mani, ja vari! Patīk, ja autors mani pārsteidz vai nu ar valodu, vai kādu sižeta odziņu.

B. Simsone: Mana profesija ir saistīta ar lasīšanu, un ikdienā sanāk lasīt ārkārtīgi daudz nepublicētu darbu, izdevniecībā iesūtītos manuskriptus. Par mani varētu teikt: padari savu hobiju par darbu, un tu strādāsi 24 stundas dienā. Lasīšana kādā brīdī nogurdina, un tad es gribu brīvajā brīdī darīt jebko citu, tikai ne lasīt. Bet vienmēr esmu aizrāvusies ar fantāzijas un fantastikas literatūru, kaut gan arī tas jau zināmā mērā kļuvis par profesiju, jo ar to saistīta mana zinātniskā darbība. Sanāk, ka pēc brīva prāta es izvēlētos lasīt kaut ko, kas nav fantāzija vai fantastika, piemēram, detektīvromānus, kā arī, protams, es lasu jaunāko latviešu literatūru, jo rakstu recenzijas.

G. Tālers: Mana literārā gaume vēl ir jaunekļa līmenī, jo man galvenais, lai būtu spraigs sižets, kas rosina smadzenes darboties, lai būtu raita valoda, lai darbā būtu kāds noslēpums. Grāmatas saturu var salīdzināt ar ūdeni. Ir tādas – ar straumi, kas tevi rauj uz priekšu, un tu nevari apstāties, kamēr viss nav beidzies, un ir rāmākas – kā ezers. Un ir arī kā aizaudzis dīķis, kur tu ar savu gumijas laiviņu peries, peries, kamēr iestrēgsti un aizmiedz ar grāmatu uz sejas. Esmu pirmā ūdens tipa – straumes – piekritējs. Un, tāpat kā Dace, vēlos, lai uzrakstīto varu iztēloties kā filmā. Manuprāt, tā arī ir labas literatūras pazīme, ja teksts atraisa domāšanu, ja lasītājs to sāk projicēt jau četrās dimensijās savā prātā.

Guna Roze.

G. Roze: Ja, skatoties filmu vai lasot grāmatu, varu atbildēt sev, kāpēc es to lasu vai skatos, tad darbs ir labs. Bet, ja rodas sajūta, ka tas ir zemē nomests laiks, jo mani baro ar "fastfood", tad nē. Ārkārtīgi patīk pieķert sevi domājam, kā autors to dabūjis gatavu. Bariko, piemēram. Ar kādiem paņēmieniem viņš to izdara? Un, ja, pati būdama autore, to nevaru atkost, tad man tā ir laba grāmata. Sižets man nav pats svarīgākais. Bojevikus vispār nespēju skatīties, tie mani garlaiko, arī detektīvromānos lielākoties ir vienalga, kurš bija slepkava, ja tas ir vienīgais, par ko autors liek domāt.

Bārbala, vai ir daudz piemēru, kad grāmata ir augstu novērtēta gan no lasītāju, gan kritiķu puses?

B. Simsone: Man gribētos protestēt pret apzīmējumu "laba literatūra", jo tad mēs momentā kaut ko sākam klasificēt. Mēs katrs tomēr esam ļoti subjektīvs. Es atzīstu, ka Bariko raksta labu literatūru, bet man viņa darbi nepatīk. Nesen sanāca diskusija ar rakstnieku Aivaru Kļavi, un viņš man privāti atzinās, ka ne jaunībā, ne tagad nespēj ciest Dikensu – klasiķi. Lasītāju gaume ir ārkārtīgi atšķirīga, bet tā gluži nav, ka kritiķi kaut ko ceļ debesīs, kamēr lasītāji nespēj palasīt. Protams, ir arī tādi gadījumi, bet, piemēram, rakstnieces Janas Egles stāsti patīk gan kritiķiem, gan lasītājiem. Starpbrīdī ar Gunti runājām par portālu "Goodreads", un tur rakstnieki var daudz par sevi uzzināt. Arī sociālajos tīklos es sekoju lasītāju viedokļiem un redzu, ka bieži vien augstu novērtētas ir tās pašas grāmatas, ko redzam arī recenzijās.

G. Roze: Tomēr ir grāmatas vai varbūt autori, kas tā arī paliek kritiķu nepamanīti, nenovērtēti.

B. Simsone: Vai tās ir tās pašas grāmatas, kuras lasītājs augstu novērtē? Jo beigu beigās tomēr balso lasītājs. Pastāv uzskats, ka detektīvi ir tikai izklaidei un atpūtai. Un te ir Umberto Eko ar "Rozes vārdu", kas arī ir detektīvs un būtībā pat klasika. Ja vēl nav, tad drīz būs. Augstu novērtēts, kritiķu atzīts darbs, bet detektīvs.

Reklāma
Reklāma

G. Roze: Kas jādara autoriem, kuru grāmatas paliek kritiķu nepamanītas? Jāraksta citādi vai jāraksta kaut kas cits, lai viņu recenzētu, lai virzītos topos.

B. Simsone: Vai tiešām tā recenzija ir tik svarīga, ja tu jau esi topos?

G. Tālers: Varbūt labāk, lai nav tās recenzijas, citādi var izpalikt atrašanās topos. (Kopīgi smiekli.)

G. Roze: Tādā gadījumā – vai kritiķu vērtējumam vispār ir nozīme?

B. Simsone: Man nepatīk vārds "kritika", jo tas sevī ietver kritizēšanu. Jā, var arī kritizēt, bet, manuprāt, tas nav obligāti. Patīk vārds "recenzēt". Uzskatu, ka mana, recenzentes, loma ir kā literārais "Tinderis" – savest kopā tos, kam ir jābūt kopā. Īsto lasītāju ar īsto grāmatu, ko dara arī "Goodreads".

G. Tālers: Es arī "Goodreads" šad tad ieskatos. Protams, mani interesē, kā lasītāji vērtē manus darbus, un viedokļi tur ir ļoti dažādi. Ir tādas recenzijas, kur cilvēks nevis mēģinājis analizēt, bet tieši otrādi – izlicis visas savas tā brīža negācijas. Gandrīz bez argumentācijas, vienkārši "vissirslikti.lv". Tomēr kopējais reitings, īpaši tad, ja vērtējumu skaits jau iet pāri simtam, parāda vidējo temperatūru, lasītāju attieksmi pret šo grāmatu. Otra recenzija, kas man palikusi prātā, bija pozitīva, bet ar interesantu uzsvaru: latviešu autoram ļoti labi. Diemžēl šī tendence pastāv: ja latviešu autors jēdzīgi prot salikt teikumus, tad jau ir labi. Ārzemēs – tur ir rakstnieki!

G. Roze: Manuprāt, šī attieksme jau sāk mainīties. Ko teiks bibliotekāre?

D. Brakmane: Jā, sāk mainīties, pat ļoti, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, kad mums bija tikai daži autori, vieni un tie paši. Tagad ir tik daudz latviešu autoru, ka jāsāk novērtēt arī varēšanu.

G. Tālers: Tas ir pozitīvi. Jo pieminēto it kā uzslavu es uztvēru pilnīgi pretēji.

"Gribas rakt zeltlietas"

G. Roze: Lili, kāpēc blogeriem ir svarīgi par izlasīto izteikties publiski?

L. Linkeviča: Jo, kad izlasi, gribas kādam pastāstīt: bija tik labi, tik labi! Sāku rakstīt blogus, kad mainīju darbavietu un vairs nebija kolēģes, ar ko pārrunāt izlasītās grāmatas. Daudzi grāmatu blogeri stāsta, ka tas sācies kovida laikā, kad nemaz nedrīkstēja parunāties klātienē. Man tas ir hobijs. Pirms grāmatas lasīšanas citu atsauksmes nelasu, lai kāds neizbojātu iespēju noķert pašai savu īpašo sajūtu. Vai vēl sliktāk – kāds būs nospoilojis kaut ko detektīvromānā. Toties, kad esmu izlasījusi, ir ārkārtīgi interesanti pavērot, kādas sajūtas grāmata raisījusi citiem. Īpaši tad, ja pati nevaru noformulēt savas. Vairāk patīk nevis lasītāju, bet literatūras kritiķu atsauksmes. Lasu kādu atsauksmi un priecājos: "Cik labi pateikts! Es arī tieši tā jūtos, bet man pietrūka vārdu." Citreiz ir pārsteigums, ka cilvēkam nav paticis kas tāds, kas man šķitis ļoti labs. Tas parāda, cik lasītāji ir dažādi, – tu ar savu atsauksmi nekad netrāpīsi visiem. Labam blogerim it kā būtu jāsaka arī sliktās lietas, bet lielākā daļa patur tiesības nelasīt to, kas nepatīk. Tad arī nav jāraksta par to, kas nepatīk.

B. Simsone: Man tieši tāpat. Pirms rakstu recenziju, mēģinu nelasīt, ko par grāmatu ir teikuši citi. Ne par tulkoto, ne oriģinālo darbu. Lai neietekmētos. Ja man darbs ir paticis, labprāt palasu, kam vēl ir paticis un kāpēc; ak tā, šis ir sapratis citādi! Tieši tāpat kā Lili, ja es izlasu un man ļoti nepatīk vai arī sev atzīstos, ka neko neesmu sapratusi, paturu tiesības recenziju nerakstīt. Jo izlasīs cits, kam patiks, kurš sapratīs, un tad es ar savu viedokli nevienu nebūšu aizvainojusi.

G. Roze:Vai kādreiz tā ir noticis, ka neesi uzrakstījusi, bet kolēģis ir, un tu domā – jā, tagad es saprotu?

B. Simsone: Jā. Un esmu ļoti priecīga. Jo tas nozīmē, ka literārais darbs ir saticis savu lasītāju, bet es biju tā, kas literārajā "Tinderī" nosvaipota pa kreisi. Jo kritiķis jau arī ir lasītājs. Tostarp lasītājs parastais.

Reklāma

D. Brakmane: Tomēr jūs, kritiķi, izvirzāt grāmatas balvām, piemēram, lielajai gada balvai. Ko kritiķi uzskata par labu grāmatu?

B. Simsone: "LaLiGaBa" žūrijā neesmu bijusi, grūti pateikt, kā notiek atsijāšana un izvirzīšana nominācijām no garā – izdevēju iesniegtā – saraksta. Bet labā literārā darbā būtībā ir tas viss, ko jūs nosaucāt, jau atbildot uz pirmo jautājumu. Vēl man ir svarīgi, vai man vispār par šo darbu ir ko pateikt. Ja es izlasu un secinu, ka tur ir jau simtiem reižu izmantoti paņēmieni, un es labi saprotu, uz ko tas viss ved, tas, protams, neizslēdz, ka esmu labi izklaidēta, bet man nav nekā oriģināla, ko par šo darbu pateikt. Salīdzinājumam – es redzu skaistu, gludu lauku, bet tur nav apraktas zeltlietas. Bet man gribas rakt zeltlietas. Ja es varu tās izrakt, es tās lasītājam parādīšu.

G. Roze: Gunti, vai tu kā autors domā, kam raksti – sev, lasītājam vai kritiķim?

G. Tālers: Nezinu, vai ir daudz tādu literātu, kas pret savu darbu izturas kā pret ražošanas procesu, kurā rodas produkts, kas normāli jāpārdod. Es tā izturos. Man nav svarīgi, ka mana grāmata ir plauktā un es varu teikt: "O, es esmu rakstnieks!" Gribu piedāvāt to, kas cilvēkiem patīk. Līdz ar to, jā, es domāju par lasītāju, tomēr negribētu rakstīt kāda žanra darbu tikai tāpēc, lai patiktu noteiktai publikas daļai. Nu nē! Te nu ir tā robeža, kur vairāk strādāju pie tā, kas patīk man. Diez vai kāds var uzrakstīt labi to, kas pašam nepatīk.

G. Roze: Tev daudz kas patīk. Iepazinām tevi kā detektīvu rakstnieku, tad sekoja šausmu stāsti, tagad esi uzrakstījis vēsturisku romānu.

G. Tālers: Jā, bet galvenais, lai tur būtu iekšā noslēpums. Tas ir tas, kas vieno šausmas ar detektīvu – lielais ikss, kas jāatrisina. Arī manā vēsturiskajā darbā galvenais motīvs ir risināt kādu noslēpumu.

G. Roze: Saprotu, ka bezkaunīgs jautājums, bet ko tu domā par savu literatūru, vai tā ir laba?

G. Tālers: Visi rakstnieki domā, ka viņu literatūra ir laba. Jā, es sekoju reitingiem, skatos, kā bibliotēkās ņem manas grāmatas un cik ilgi. Sekoju, cik ātri izpārdod tirāžu. Varētu, protams, labāk, bet nav arī galīgi švaki. Ir kur vēl augt.

Vai staigātāji uztur ultramaratonistus

G. Roze: Dace, kādus žanrus visvairāk lasa lasītāji? Minu, ka detektīvus.

D. Brakmane: Detektīvi ir populāri, jā, bet ne visi tos lasa. Ir cilvēku daļa, kuri kategoriski negrib detektīvus. Mums kādreiz bija tāda grāmatu iepirkšanas politika, ka detektīvus ņēmām divus eksemplārus, bestsellerus trīs, jo pēc detektīviem nebija tik liela pieprasījuma. Tagad ir parādījušies latviešu detektīvu rakstītāji, un tie gan ir populāri, jā.

G. Roze: Kā ar "LaLiGaBa" līderiem un uzvarētājiem? Vai tos pēc tam vairāk lasa?

D. Brakmane: Lasītāji neprasa grāmatu tikai tāpēc, ka tā ir ieguvusi balvu. Tā noteikti nevar teikt. Popularitāte rodas drīzāk no blogiem, no ieteikumiem un atsauksmēm "Facebook" grāmatu grupās. Lasītāju interesi ļoti piesaista visvairāk pirkto grāmatu TOP plaukts grāmatnīcās. Lasītājs to nofotografē un nāk uz bibliotēku pēc grāmatas.

B. Simsone: Rakstniecības balvas tik plaši neizskan kā kino balvas. Par tām ir pilni ziņu portāli, bet "LaLiGaBa", jāsaka godīgi, zinām mēs savā burbulī. Piemērs ir mūsu brīnišķīgā filma "Straume". Visi sāka uz to iet, kad filma sāka saņemt balvas. Pirmoreiz "Straumi" redzēju praktiski tukšā kinozālē. Kad izdomāju aiziet otrreiz, rinda bija pa visu Elizabetes ielu. Un tas bija tieši pēc "Zelta globusa".

Reklāma
Reklāma

L. Linkeviča: Piekrītu. Mums tā niša ir tik šaura, ka to cilvēku, kas lasa recenzijas, blogeru ierakstus un seko ziņām, ir vēl mazāk nekā to, kas lasa grāmatas. Jo pat tie, kas lasa daudz, šķiet, nelasa ne "Satori", ne "Punctum", ne citus nozares izdevumus. Arī "Facebook" grāmatnieku grupās līdzko diskusija skar kādu literatūras balvu, šīs diskusijas aktivitāte plok, ja vien balvai līdzi nenāk skandāls.

B. Simsone: Arī starptautiskās literārās balvas Latvijā nav labi pazīstamas. Mums, Latvijā, ir autors, kurš ir saņēmis vienu no lielākajām starptautiskajām balvām fantāzijas un fantastikas žanrā, un, kaut gan šis fakts tika pieminēts, neviens lasītājs īsti neatpazina šo balvu, ne arī to, cik tā ir būtiska starptautiskā kontekstā.

G. Roze: Nezinu, vai to atstāšu presē, bet jums atzīšos. Kādu ļoti augstu novērtētu grāmatu mēģināju lasīt trīs vai četras reizes. Nevienā mēģinājumā netiku tālāk par pirmo ceturtdaļu. Atzīšos, tā man gāja ar Ābeles "Klūgu mūku".

G. Tālers: Es arī diez ko tālāk ar to netiku. Tur man bija tas aizaugušā dīķa sindroms; airēju to savu prāta laivu, kamēr – nē, tomēr nē!

G. Roze: Varbūt to vajag lasīt kaut kā citādi?

B. Simsone: Es teikšu pilnīgi citādi – varbūt jums vēl nav pienācis laiks satikties. Man bija laikam 25 gadi, kad nopirku Gilberta Čestertona "Sv. Francisks no Asīzes", bet nespēju palasīt ar visu savu milzīgo interesi par Asīzes Francisku. Šī grāmata man plauktā nostāvēja precīzi 20 gadus. Izlasīju pirms diviem gadiem, jo tad mums beidzot bija pienācis laiks satikties. Un tā noticis ar vairākām grāmatām. Atklāšu, top jauns Džoisa "Ulisa" tulkojums, un man daudzi ir jautājuši, vai to vispār kāds var izlasīt. Nav obligāti visiem jāmīl Rainis pārnestā nozīmē, ja vien tas nav saistīts ar darbu vai profesiju.

G. Roze: Tātad nav jākaunas, ka neesmu izlasījusi "Klūgu mūku"?

D. Brakmane: Es arī neesmu.

B. Simsone: Pamēģiniet pēc 20 gadiem. (Kopīgi smiekli.)

G. Roze: Bārbala, vai pazīšanās vai pat draudzība ar autoriem netraucē uzrakstīt recenziju? Vai tu spēj būt objektīva?

B. Simsone: Latvijas literatūras lauks ir samērā šaurs, principā cits citu pazīst. Nav jābūt kvēlai sirdsdraudzībai, bet lielākā daļa recenzistu pazīst autorus. Un ir vēl viena lieta – varbūt autors tev privāti nepatīk, ko tad? Jo tas ir vēl smagāks gadījums. Jebkuras profesijas pārstāvim jābūt godīgam pret sevi. Ja jūti, ka nevarēsi būt objektīvs, tad nedari vispār! Labāk būtu nedraudzēties ar autoriem (smiekli), bet ko lai dara, ja savā burbulī tiekamies bieži un arī intereses sakrīt.

G. Roze: Tu jau arī Tukumā gandrīz savējā.

B. Simsone: Tomēr piebildīšu, ka esmu rakstījusi recenzijas par divām tavām grāmatām, bet par Gunta – nevienu.

G. Tālers: Man vēl ir vārga cerība. (Smiekli.)

G. Roze: "Facebook" nesen raisījās diskusija par to, ka lubenes uztur augsto literatūru – soctīklu vidē lieto šos terminus. Bija pārmetumi, ka izdevniecības neveido lasītāju gaumi, bet izpatīk tirgum. Uz to kāds atbildēja: ja nebūtu lubeņu, ar izcilajām grāmatām vien izdevniecības nāktos slēgt. Vai tā ir?

Reklāma
Reklāma

B. Simsone: Man vienmēr gribējies lasīšanu salīdzināt ar sportu. Visi zina, ka kustības ir vajadzīgas, bet viens varbūt aiziet no mājas līdz trolejbusam, cits dodas garās pastaigās, cits apmeklē sporta zāli, vēl kāds skrien ultramaratonus. Arī lasīšanas muskulis tiek trenēts atkarībā no tā, cik un ko tu dari. Nekad visi neskries ultramaratonus, tā ir neliela ļaužu kopa. Arī starp lasītājiem to, kuriem teksta izpratnes un iedziļināšanās muskulis ir attīstīts, ir samērā neliela daļa. Daudz vairāk ir to, kas iet garās pastaigās, vēl vairāk iet īsās pastaigās, līdz ar to tirāžu ziņā ultramaratonisti vienmēr būs mazumā. Nevaru teikt, ka staigātāji uztur ultramaratonistus, bet piedāvājumā ir jābūt gan, gan. Bet sportot vajag, jo ir arī tādi, kas nesporto nemaz. Tātad nelasa. Šādā ziņā mēs visi esam izredzētie.

Lasītāju gaumes izglītošana notiek, bet tai jāsākas jau bērnībā. Zinu, ka daudziem ļoti nepatika "Grega dienasgrāmatas", kas būtībā ir komikss ar minimālu teksta daudzumu, tomēr varēja vērot, ka pēc tam bērns, kurš bija šausmīgi lepns, ka ir izlasījis veselu grāmatu, lai gan teksta tur bija labi ja padsmit lappuses, pēc tam izvēlējās kaut ko vairāk, un vēl vairāk. Tāpēc prāta elastība ir jātrenē jau agrīnos gados. Ja cilvēks nekad neko nav lasījis, viņš nevar pusmūžā paņemt Imanuelu Kantu. Paņemt var, bet nezinās, ko ar to darīt.

D. Brakmane: Jā, lasīšanas muskuļa trenēšana arī bibliotekāram ir ļoti liela atbildība. Mums nāk bērni no skolām ar uzdevumu, ka jāizlasa grāmata ne plānāka par 200 lappusēm. Bērns gaida, ka mēs viņam ieteiksim, jo plauktu ir daudz un viņi neprot tajos orientēties. Tad ir tā lielā atbildība un uztraukums, ka tikai es šo bērnu neaizbaidītu no lasīšanas. Jo, ja viņš piedāvātajā grāmatā neko nesapratīs vai viņam nepatiks, viņam radīsies priekšstats, ka visas grāmatas ir tādas, un vairs neķersies klāt. Jā, un arī bērni vēlas latviešu autorus.

B. Simsone: Tas ir par to pašu, ka netrenējies tu nevari skriet ultramaratonu. Pirmkārt, tu sev sabeigsi veselību, otrkārt, sāksi ienīst sportu.

Vai lasītāji aug

G. Roze:Bet vai ir iespējams veidot pieauguša lasītāja gaumi, iesakot viņam, piemēram, vienkārša krimiķa vietā "Rozes vārdu", kas arī ir detektīvs, tikai, kā teica Bārbala, ar apraktā zelta līmeņiem.

L. Linkeviča: Tā kā esmu liela pļāpa, parunāju ar bibliotekārēm, kamēr nav citu apmeklētāju. Izrādās, katrā Rīgas mikrorajonā ir raksturīga lasītāju gaume. Manā piemājas bibliotēkā, kas ir gandrīz centrā, neaiziet romāni ar odziņu, tur pārsvarā ņem dāmu romānus. Savukārt bibliotekārei patīk tās grāmatas, kas trenē lasīšanas muskuli. Un, zinot savus lasītājus, viņa mēģina tādas "iebarot". Reiz viņa ar šoku stāstīja: "Es mēģināju ieteikt X, paņēma labprāt, bet pēc divām dienām atnesa atpakaļ ar pārmetumu – ko tu man esi iedevusi!" Tā bijis vairākas reizes, tāpēc man radies iespaids, ka cilvēki, kas lasa kaut ko vienu, nemaz negrib pamēģināt ko citu.

B. Simsone: Jo tā ir piepūle un cilvēkiem ļoti nepatīk piepūlēties. Patīk, ka visu iebaro gatavu, tas taču ir cilvēka dabā.

D. Brakmane: Domāju, ka lasītāji aug gan. Varbūt lēnām, bet aug.

G. Roze: Visbeidzot mēs varētu vienoties vai nevienoties, vai vispār ir vērts veidot lasītāja gaumi, vairot ultramaratonistus. Varbūt ir labi tā, kā ir, ka vieglo literatūru lasa daudz, bet tādu, kur jāpiepūlē smadzenes, – neliela daļa.

G. Tālers: Šis muskulis nav jāveido uzmācīgā veidā, bet ir jārada iespēja lasītājam pašam izaugt. Un, kad viņš būs sasniedzis līmeni, kad gribēs ko vairāk, tad viņš šo piedāvājumu pamanīs un tas viņu uzrunās. Bet, ja viņš kā muša ir sasniedzis kupola griestus, kā pirmīt "dzejnieku duelī" Rokpelnis ar Dragi salīdzināja, tad viņš caur stiklu varbūt pat redzēs nākamo līmeni, bet paliks turpat, kur ir. Taču iespējai ir jābūt.

L. Linkeviča: (Smaga nopūta.).Es nevīpsnāju, ja kāds lasa "mežģīnes" vai "Kontinenta" literatūru. Labāk, lai viņš vispār lasa, nevis saka: taisiet tās bibliotēkas ciet! Ja viņš lasīs un lasīs, tad tam, kuram tas ir dots, nākamais pakāpiens pienāks.

Aptauja

Vai jūs uztrauc grāmatu veikalu slēgšana mazpilsētās?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.

Ko tu saņemsi:

  • Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
  • Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
  • Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
  • Gata Šļūkas karikatūru
  • Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu

 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
DDvestkopa

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT
PAR SVARĪGO
Reklāma