Trīs desmitgades ilgstošā Latvijas iedzīvotāju skaita nemitīga samazināšanās, pērn noslīdot pat zem 1950. gada jeb pēckara laika rādītājiem, beidzot likusi valdībai sarosīties un izvirzīt ģimenes atbalsta jautājumus par vienu no gada prioritātēm.
Demogrāfijas veicināšanas plāna izstrādāšana neapšaubāmi ir apsveicama un, cerams, nesīs augļus, jauniem, veselīgiem cilvēkiem izlemjot laist pasaulē vairāk bērnu. Tomēr ir vēl daži medicīniski aspekti, kuru atrisināšana ļautu paaugstināt dzimstību. Vēlos ieskicēt gan šos izaicinājumus, gan iespējamos risinājumus.
Viena no redzamākajām problēmām ir saistīta ar neauglību. Ginekoloģijā strādājot jau vairāk nekā 27 gadus, esmu sastapies ar neskaitāmiem pāriem, kuri ļoti vēlas tikt pie bērniņa, taču ieņemšanai ir dažādi šķēršļi. Daudziem esam palīdzējuši tikt pie pozitīva rezultāta, tomēr esmu pārliecināts, ka jaundzimušo skaits būtu vēl lielāks, ja pacienti varētu saņemt tieši viņiem piemērotāko palīdzību.
Ļoti svarīgi būtu atcelt ierobežojumus tiem pāriem, kuri jau veiksmīgi izmantojuši valsts apmaksātas mākslīgās apaugļošanas jeb IVF - ICSI procedūras. Ja ģimenei šādā veidā izdevies tikt pie bērniņa, tad valstij vajadzētu turpināt subsidēt mākslīgo apaugļošanu arī nākamo mazuļu ieņemšanai. Tas attiecas kā uz jaunu procedūru veikšanu, tā arī sasaldētu jeb vitrificētu embriju izmantošanu atkārtotu embriotransfēru gadījumā. Šobrīd valsts apmaksā tikai divas mākslīgās apaugļošanas procedūras katram pārim, kas automātiski nozīmē bērnu skaita limitu attiecīgajā ģimenē. Ja pāris vēlas laist pasaulē vairāk bērnus un var atļauties tos izaudzināt, tad to vajadzētu atbalstīt. Šobrīd domu par nākamo atvasi bieži vien apslāpē atklāsme, ka mākslīgās apaugļošanas izmaksas ir mērāmas tūkstošos eiro.
Ārstēšanas gaitā nākas saskarties ar dažādiem izaicinājumiem, un ne vienmēr mākslīgās apaugļošanas manipulācijas uzreiz vainagojas ar veiksmīgu rezultātu. Šādos gadījumos īpaši svarīgs ir psiholoģiskais atbalsts, lai saglabātu motivāciju turpināt ārstēšanu neveiksmju gadījumos. Tāpēc būtiski ir iesaistīt speciālistu komandu - psihologus, psihoterapeitus un koučus, kas var sniegt emocionālu un mentālu atbalstu visā ārstēšanas laikā.
Vēl viena kliedzoša problēma ir saistīta ar mākslīgās apaugļošanas procedūrā iegūtajiem embrijiem. Mēdz būt, ka procesā pāris iegūst vairākus, piemēram, 4 embrijus, taču izvēlas laist pasaulē divus bērnus.
No abiem pārējiem embrijiem topošie vecāki atsakās un saskaņā ar spēkā esošajiem likumiem, tos burtiski jāizmet atkritumos.
Tā nedrīkst būt! Jāmaina Seksuālās un reproduktīvās veselības likums, un jāparedz, ka pirms mākslīgās apaugļošanas procedūras uzsākšanas pārim jāveic donoriem nepieciešamie izmeklējumi, un, līgumā par valsts apmaksātu medicīnisko apaugļošanu būtu jāiekļauj iespēja veikt atzīmi par to, ka neizmantotos embrijus drīkst nodot valsts genofonda programmā. Viena embrija iegūšana izmaksā aptuveni 3,5-4 tūkstošus eiro, tādēļ to iznīcināšana ir nesaimnieciska, neapdomīga un pārsteidzīga rīcība. Neizmantotos embrijus vajadzētu būt iespējai nodot citiem pāriem, kuri vēlas tikt pie bērniem, un ļaut tiem nākt pasaulē.
Valsts līmenī nopietni būtu jādomā par atbalstu 25 - 35 gadu vecām sievietēm olšūnu sasaldēšanai un uzglabāšanai, kā arī jāveido mehānisms olšūnu nodošanai tām sievietēm, kurām pašām olšūnu resursi izsīkst. Šobrīd gada maksa par sasaldēto olšūnu uzglabāšanu ir ap 180 eiro, kas daudzas jaunas sievietes attur no ģenētiskā materiāla uzkrāšanas. Taču tas būtu nepieciešams, jo īpaši tām sievietēm, kuras atliek ģimenes dibināšanu, lai veidotu karjeru, vai citu iemeslu dēļ.