Par Eiropas Savienības aizsākumu uzskata piecus gadus pēc Otrā pasaules kara beigām, 1950. gada 9. maijā parakstīto Šūmana deklarāciju. Šo datumu mūsdienās atzīmē kā Eiropas dienu.
Pēc Otrā pasaules kara Eiropa bija fiziski un morāli sagrauta. Aukstā kara sākums un bailes no padomju ekspansijas Rietumeiropai uzspieda nepieciešamību pēc vienotības un sadarbības. Šajos apstākļos Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans nāca klajā ar drosmīgu un revolucionāru priekšlikumu par Francijas un Vācijas ogļu un tērauda ražošanas apvienošanu.
Tas uz visiem laikiem mainīja Eiropas likteni, jo kļuva par Eiropas sadarbības pamatu, balstītu uz aicinājumu sadarboties Vāciju un Franciju jeb valstis, kas iepriekš bija konkurentes un ienaidnieces.
Lai gan līdzīgas idejas bija izskanējušas jau iepriekš (piemēram, Viktors Igo vai Vinstons Čērčils bija runājuši par "Eiropas Savienotajām Valstīm", Aristīds Briāns ierosināja veidot Eiropas federāciju), tieši Šūmana priekšlikums bija konkrēts, īstenojams un izteikts īstajā brīdī.
Lai arī sākotnēji priekšlikums koncentrējās tikai uz ogļu un tērauda nozari, tomēr ideja bija plašāka – par Eiropas integrāciju, pakāpeniski kļūstot stiprākai arī citās jomās.
Izveidojās Eiropas Ogļu un tērauda kopiena, pēcāk Eiropas Ekonomikas kopiena un vēlāk – Eiropas Savienība.
Mūsdienās Eiropas Savienības pamatvērtības, kas tikušas uzturētas gadu desmitiem, piemēram, miers un demokrātija, tiek no jauna pārbaudītas.
Šonedēļ Eiropas Parlamentā notika īpaša sēde, atzīmējot arī Otrā pasaules kara beigu 80. gadadienu, ko Eiropā svin 8. maijā. Savā uzrunā Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena norādīja, ka "Miers ir Eiropas projekta pamatā, un šodien tas atkal tiek pārbaudīts – Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā ir uzbrukums Eiropas vērtībām". Eiropas Padomes priekšsēdētājs Antonio Kosta norādīja, ka "miers ir mantojums, bet arī mūsu atbildība". Viņš aicināja Eiropas Savienības dalībvalstis un to partnerus palikt vienotiem pret Krievijas agresoru, uzsverot, ka tas ir labākais veids, kā godināt tos, kuri pirms 80 gadiem aizstāvēja brīvību.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.
Ko tu saņemsi:
- Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
- Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
- Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
- Gata Šļūkas karikatūru
- Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu