EK pārskata regulu
Eiropas Komisijā "Latvijas Avīzei" skaidro: "Pašlaik atrodamies konsultāciju posmā. Šī regulējuma pārskatīšana bija paredzēta jau iepriekš, tā nav pēkšņa iniciatīva. Ekodizaina regula paredz tās regulāru pārskatīšanu, un šī ir viena no tām reizēm. Un, protams, mēs neaizliedzam krāsnis."
"EK nav ierosinājusi jaunas prasības telpu sildītājiem un apsildes katliem. Mēs arī neplānojam pakāpeniski atteikties no krāsnīm, kas kurināmas ar malku, oglēm vai granulām," norāda komisijas preses dienestā.
"Ekodizaina regula paredz regulāri pārskatīt esošos pasākumus attiecībā uz cietā kurināmā lokālajiem telpu sildītājiem un katliem.
Patlaban ir sākta apspriešanās ar ražotājiem un citām ieinteresētajām pusēm par konkrētiem politikas risinājumiem."
Runājot par ekodizaina regulējumu kopumā, jāatzīmē, ka jauni standarti tiek attiecināti tikai uz jaunām ierīcēm, nevis uz ražojumiem, ko iedzīvotāji jau ir uzstādījuši savās mājās. Tas nozīmē, ka vecās malkas krāsnis nebūs ne jāpārbūvē, ne jānojauc neatkarīgi no tā, kādi ekodizaina standarti tiek pieņemti.
"Galvenais mērķis ir aizsargāt iedzīvotāju veselību," atzīmē EK. "Piesārņotāju emisijas joprojām ir viens no lielākajiem ES iedzīvotāju veselības apdraudējumiem, ko rada vides faktori." Komisijā uzsver, ka pagaidām nav pieņemta galīgā nostāja: "Mēs izpētīsim visus priekšlikumus un alternatīvas, pievēršot uzmanību arī šo ierīču pieejamībai cenas ziņā. Dalībvalstis balsos par šiem pasākumiem, tikai pēc tam komisija pieņems jaunu dokumentu."
Ekodizaina regulas kā jumta dokumenta ietvaros pakāpeniski paredzēts izvērtēt un ieviest jaunus standartus visplašākajam preču lokam. Tāpat kā līdz šim prasības konkrētām preču grupām tiks ietvertas atsevišķās regulās. Daudzām ar enerģiju saistītām preču grupām, piemēram, telpu sildītājiem, ekodizaina prasības jau ir noteiktas saskaņā ar agrāko regulējumu. Taču, attīstoties tehnoloģijām, tiek rosināta līdzšinējo standartu pārskatīšana. Gala lēmums par jaunu prasību ieviešanu tiek pieņemts ilgākā apspriešanas un saskaņošanas procesā, tostarp uzklausot iesaistītās nozares.
Arī iespējamie jaunie standarti malkas krāsnīm vispirms tiek apspriesti ar ieinteresētajām pusēm, to vidū – arī ar ražotājiem, bet grozījumi tiks pieņemti atbilstoši šo apspriežu iznākumam,
skaidro EK. Pēc tam sekos priekšlikumu pieņemšanas process, kas ietver starpdienestu apspriešanos, tiesību akta publicēšanu Eiropas Komisijas oficiālajā tīmekļvietnē atsauksmju sniegšanai (šajā posmā komentārus var sniegt ikviens iedzīvotājs vai uzņēmums); vēl pēc tam – grozījumu iesniegšana Pasaules Tirdzniecības organizācijai un dalībvalstu balsojums regulatīvajā komitejā.
Tikai tad, ja dalībvalstis konkrēto tiesību aktu atbalsta, EK to pieņems un publicēs ES oficiālajā vēstnesī. Kā uzsver EK preses dienestā, tas var notikt tikai tādā gadījumā, ja sekmīgi norisinājusies jauno normu izvērtēšana, kuras laikā pret tiesību aktu var iebilst gan ES Padome, gan parlaments.
Ražotāji prognozē drūmas sekas
Līdz ar to arī raksta sākumā minētais CEFACD paziņojums uztverams kā iesaistītās nozares viedoklis par iespējamām izmaiņām vietējās apkures ierīču standartos. Ražotāji uzskata, ka priekšlikumu projekts ietver tiem nesasniedzamus standartus, kas turklāt būtu jāievieš nereālos termiņos – no 2027. gada 1. jūlija. Tāpēc nozares organizācija aicinājusi EK noteikt saprātīgus jauno tehnoloģiju testēšanas standartus, kā arī reālistiskāku piecu līdz septiņu gadu ieviešanas periodu.
Šī nav pirmā reize, kad Eiropā noteikti jauni iekārtu standarti, pārejot uz arvien tīrākām un efektīvākām krāsnīm.
Jau pirmā Ekodizaina direktīva, ko tagad pakāpeniski aizstāj jaunā regula, ietvēra ražojumu efektivitātes palielināšanu, lai siltumenerģijas ražošanai būtu nepieciešams mazāk kurināmā. Tas ietvēra arī ierīču sadegšanas tehnoloģijas uzlabojumus, samazinot emisijas.
Uz Ekodizaina regulas pamata šā gada martā un pēcāk reizi trīs gados Eiropas Komisijai jāsagatavo darba plāns, kurā jānosaka produktu grupas, uz kurām ar laiku tiks attiecinātas jaunās ilgtspējīgu produktu prasības.
Prioritāri EK uzmanības lokā ir tādi produkti kā dzelzs un tērauds, alumīnijs, tekstilizstrādājumi (īpaši apģērbs un apavi), mēbeles (arī matrači), riepas, mazgāšanas līdzekļi, krāsas, smērvielas un ķimikālijas. Gaidāms, ka pirmās produktu grupas, kurām tiks noteikti jauni standarti uz Ekodizaina regulas pamata, tiks apstiprinātas 2026. gadā. Šīs prasības būs jāsāk piemērot no 2027. gada.
Jāatgādina, ka līdzšinējā ekodizaina regulējuma ietvaros, piemēram, ar 2009. gadu, no aprites pakāpeniski tika izņemtas kvēlspuldzes.
Eiropā pieejamo putekļu sūcēju jauda tika mazināta pat divos piegājienos: 2014. gadā – līdz 1600 vatiem, bet no 2017. gada 1. septembra tirdzniecības vietās pieejamo putekļu sūcēju jauda nedrīkst pārsniegt 900 vatus.
Kas ir ekodizains?
- Ekodizains ir pieeja, ar ko tiesību aktos tiek noteiktas ilgtspējas prasības, kas jāņem vērā produkta projektēšanas procesā, lai izstrādātu preces, kas veicinātu ilgtspējību, samazinot produktu ietekmi uz vidi visa tā aprites cikla laikā, ņemot vērā arī ražojuma funkcionalitāti, kvalitāti, drošumu, cenu u. c.
- Ekodizaina regulējuma mērķis ir izveidot ES mēroga noteikumus, lai uzlabotu tirgū pieejamo ražojumu energoefektivitāti, ilgtspēju un ietekmi uz vidi kopumā.
- Ekodizaina regula spēkā stājās 2024. gada 18. jūlijā, un tā līdz 2026. gada 31. decembrim pakāpeniski aizstās līdzšinējo regulējumu šajā jomā.
- 2009. gada Ekodizaina direktīva jau līdz šim noteica energoefektivitātes prasības ar enerģiju saistītiem ražojumiem, piemēram, datoriem, ventilatoriem, veļas mašīnām, tālruņiem, aukstumiekārtām un gaismas avotiem.
Ko paredz jaunā Ekodizaina regula?
- Būtiski paplašināt produktu klāstu, uz kuriem var tikt attiecinātas jaunās prasības. Faktiski Ekodizaina regulas tvērumā var tikt iekļauts gandrīz jebkurš produkts vai starpprodukts.
- Ieviest digitālās produktu pases, kas gan komersantiem, gan patērētājiem sniegs detalizētu informāciju par produktu sastāvu, labojamību un pārstrādājamību.
- Aizliegumu iznīcināt nerealizētus tekstilizstrādājumus un apavus, kas ļaus būtiski samazināt atkritumu daudzumu un veicināt ilgtspējību.
- Ekodizaina kritērijus piemērot publiskajos iepirkumos, lai stimulētu zaļo produktu publisko iepirkumu.
Avoti: EK, EM.
Līdzfinansē LR Kultūras ministrija.