Pēdējos gadus saules paneļi kļuvuši par neatņemamu ainavas elementu gan pilsētās, gan laukos. Bet kā ar vēju? Lielie ģeneratori pierasti redzami jūras tuvumā, bet vēja mikroģeneratorus Latvijas ainavā gandrīz nemana. Ja gada laikā ir pāris uzstādītu, vairums no tiem tiek aprīkoti ar saules paneļiem.
Pāris iekārtu gadā
Vispopulārākais risinājums ražot elektroenerģiju mājsaimniecības vajadzībām ir saules paneļi. Latvijā vēja mikroģenerācijas iekārtas (ar ražošanas jaudu līdz 11,1 kilovatam) kā viens no alternatīviem elektroenerģijas ieguves avotiem ir ļoti reti sastopamas. Patlaban elektrosadales infrastruktūrai (publiskajam elektrotīklam) kopumā pievienoti 22 vēja mikroģeneratori, bet 14 ir mikroģenerācijas hibrīdi – vēja un saules paneļu tehnoloģiju apvienojums.
Latvijā ir uzstādīti gandrīz 23 500 mikroģeneratoru, sasniedzot 198 megavatu (MW) jaudu. No tiem vēja mikroģeneratori neveido pat 1% no kopējā skaita. Vairāk nekā 99% gadījumu mājsaimniecībām kā mikroģenerācijas iekārtu izvēlas saules paneļus.
Pieprasījums pēc vēja mikroģeneratoriem Latvijā kopumā nekad nav bijis liels, un tie vairāk ierīkoti lauku teritorijās:
- 2023. gadā – četri vēja mikroģeneratori un septiņi hibrīdi (vējš–saule),
- 2024. gadā – tikai viens jauns vēja mikroģenerators un viens jauns hibrīds,
- 2025. gada pirmajā ceturksnī – tikai viens vēja–saules mikroģenerators.
Sadales tīkla (ST) infrastruktūrai pievienotas gan horizontālās, gan vertikālās ass vēja mikroģenerācijas iekārtas. Vertikālā ass raksturīga mazjaudīgākiem, bet horizontālā – jaudīgākiem mikroģeneratoriem.
Niecīgais pieprasījums pēc šādām iekārtām, visticamāk, saistīts ar izmaksām. Tās ir gana dārgas, turklāt ekspluatācijā sarežģītas – tā ir būve ar rotējošiem elementiem un augstu uzstādītu ģeneratoru, kam nepieciešams pamatīgāks, rūpīgi izbūvēts pamats. Tāpat jāņem vērā, ka vēja mikroģenerators izmainīs ainavu un īpašuma izskatu.
Trūkumi un ieguvumi
Kā katrai iekārtai, arī vēja mikroģeneratoriem ir savi plusi un mīnusi. Šai tehnoloģijai ir plašas izmantošanas iespējas, nodrošinot enerģijas ražošanu gan dienā, gan naktī, kamēr vien pūš vējš. Ieguvums būs lielāks vējainākos reģionos, piemēram, jūras tuvumā. Turpretī saule ir izteikti sezonāls enerģijas avots. Atšķirībā no saules paneļiem vēja mikroģeneratora rotējošie elementi rada skaņu. Bieži vien tieši tāpēc privātmāju īpašnieki dod priekšroku citiem risinājumiem.
Mūsdienās saules sezonalitātes jautājumu – vismaz daļēji – var kompensēt enerģijas uzkrāšanas risinājumi, tāpēc sagaidāms, ka saules paneļi arī nākotnē saglabāsies kā populārākā tehnoloģija mazajiem elektrības pašražotājiem, sistēmu papildinot ar akumulatoru.
Saskaņošana un risinājumu ieviešana
Neatkarīgi no izvēlētās ražošanas tehnoloģijas būtiski visu mikroģeneratoru uzstādīšanu paralēlam darbam ar kopējo elektrotīklu (divvirzienu elektroenerģijas apmaiņa) saskaņot, iesniedzot attiecīgu pieteikumu un dokumentāciju klientu portālā: e-st.lv.