Clear 13.1 °C
O. 27.05
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
SEKO MUMS
Reklāma
Vēja un saules mikroģenerācijas hibrīds sastāv no vēja ģeneratora un saules paneļiem.
Vēja un saules mikroģenerācijas hibrīds sastāv no vēja ģeneratora un saules paneļiem.
Foto: Shutterstock / Latvijas Mediji

Pēdējos gadus saules paneļi kļuvuši par neatņemamu ainavas elementu gan pilsētās, gan laukos. Bet kā ar vēju? Lielie ģeneratori pierasti redzami jūras tuvumā, bet vēja mikroģeneratorus Latvijas ainavā gandrīz nemana. Ja gada laikā ir pāris uzstādītu, vairums no tiem tiek aprīkoti ar saules paneļiem.

Reklāma

Pāris iekārtu gadā

Vispopulārākais risinājums ražot elektroenerģiju mājsaimniecības vajadzībām ir saules paneļi. Latvijā vēja mikroģenerācijas iekārtas (ar ražošanas jaudu līdz 11,1 kilovatam) kā viens no alternatīviem elektroenerģijas ieguves avotiem ir ļoti reti sastopamas. Patlaban elektrosadales infrastruktūrai (publiskajam elektrotīklam) kopumā pievienoti 22 vēja mikroģeneratori, bet 14 ir mikroģenerācijas hibrīdi – vēja un saules paneļu tehnoloģiju apvienojums.

Latvijā ir uzstādīti gandrīz 23 500 mikroģeneratoru, sasniedzot 198 megavatu (MW) jaudu. No tiem vēja mikroģeneratori neveido pat 1% no kopējā skaita. Vairāk nekā 99% gadījumu mājsaimniecībām kā mikroģenerācijas iekārtu izvēlas saules paneļus.

Pieprasījums pēc vēja mikroģeneratoriem Latvijā kopumā nekad nav bijis liels, un tie vairāk ierīkoti lauku teritorijās:

  • 2023. gadā – četri vēja mikroģeneratori un septiņi hibrīdi (vējš–saule),
  • 2024. gadā – tikai viens jauns vēja mikroģenerators un viens jauns hibrīds,
  • 2025. gada pirmajā ceturksnī – tikai viens vēja–saules mikroģenerators.

Sadales tīkla (ST) infrastruktūrai pievienotas gan horizontālās, gan vertikālās ass vēja mikroģenerācijas iekārtas. Vertikālā ass raksturīga mazjaudīgākiem, bet horizontālā – jaudīgākiem mikroģeneratoriem.

Niecīgais pieprasījums pēc šādām iekārtām, visticamāk, saistīts ar izmaksām. Tās ir gana dārgas, turklāt ekspluatācijā sarežģītas – tā ir būve ar rotējošiem elementiem un augstu uzstādītu ģeneratoru, kam nepieciešams pamatīgāks, rūpīgi izbūvēts pamats. Tāpat jāņem vērā, ka vēja mikroģenerators izmainīs ainavu un īpašuma izskatu.

Vēja mikroģenerācijas iekārtas ar vertikālo asi uz degvielas stacijas jumta Krasta ielā 68 Rīgā.

Trūkumi un ieguvumi

Kā katrai iekārtai, arī vēja mikroģeneratoriem ir savi plusi un mīnusi. Šai tehnoloģijai ir plašas izmantošanas iespējas, nodrošinot enerģijas ražošanu gan dienā, gan naktī, kamēr vien pūš vējš. Ieguvums būs lielāks vējainākos reģionos, piemēram, jūras tuvumā. Turpretī saule ir izteikti sezonāls enerģijas avots. Atšķirībā no saules paneļiem vēja mikroģeneratora rotējošie elementi rada skaņu. Bieži vien tieši tāpēc privātmāju īpašnieki dod priekšroku citiem risinājumiem.

Mūsdienās saules sezonalitātes jautājumu – vismaz daļēji – var kompensēt enerģijas uzkrāšanas risinājumi, tāpēc sagaidāms, ka saules paneļi arī nākotnē saglabāsies kā populārākā tehnoloģija mazajiem elektrības pašražotājiem, sistēmu papildinot ar akumulatoru.

Vēja ģenerators ar horizontālo asi. Atkarībā no ierīces specifikas ģenerators var būt aprīkots ar trim vai vairāk spārniem.

Saskaņošana un risinājumu ieviešana

Neatkarīgi no izvēlētās ražošanas tehnoloģijas būtiski visu mikroģeneratoru uzstādīšanu paralēlam darbam ar kopējo elektrotīklu (divvirzienu elektroenerģijas apmaiņa) saskaņot, iesniedzot attiecīgu pieteikumu un dokumentāciju klientu portālā: e-st.lv.

Reklāma
Reklāma

Kad saimniekam tiek izsniegta mikroģeneratora pieslēgšanas atļauja, svarīgi ievērot iepriekš saskaņotos iekārtas iestatījumus, tos nemainīt uz savu galvu – pašu mājas iedzīvotāju un apkārtējo kaimiņu drošībai.

Pieslēdzot ģenerācijas iekārtu sadales sistēmai, ražotājs kļūst par daļu no tās. Ja tiek veiktas nesaskaņotas izmaiņas, elektrotīklā iespējams sprieguma pieaugums, kas var sadedzināt elektroierīces. Mikroģenerācijas speciālists atgādina, ka mikroģenerators nav viena no sadzīves elektrotehnikas vienībām, bet faktiski maza elektrostacija, kas jāuzstāda un jādarbina uzmanīgi un atbildīgi.

Svarīgi atcerēties, ka atkarībā no ražošanas tehnoloģijas var atšķirties iekārtu uzstādīšanas un saskaņošanas nosacījumi, ko izvirza vietējā pašvaldība. Pirms apsver vēja mikroģeneratora ieviešanu, noteikti jāpārbauda, vai īpašums un iekārtai izraudzītā vieta atbilst pašvaldības izvirzītajiem nosacījumiem, kā arī vai konkrētā apbūves gabalā vispār drīkst izvietot vēja mikroģeneratoru.

Mājas saimniekiem, kuri izlēmuši par elektroenerģijas pašražošanu, pirms konkrētā risinājuma iegādes jānovērtē ne tikai faktiskais, bet arī plānotais elektrības patēriņš, lai noskaidrotu, cik lielas jaudas mikroģenerators būtu vispiemērotākais. Svarīgi arī padomāt uz priekšu – varbūt tuvākajos gados plānots iegādāties elektroauto vai, piemēram, uzstādīt siltumsūkni.

Kad ir skaidrs, kāds varētu būt maksimālais ikmēneša patēriņš, jāizvēlas atbilstoša mikroģeneratora ražošanas jauda, piemērota esošā elektrības pieslēguma tehniskajiem parametriem (fāžu un ampēru skaitam).

Pēc padoma un konsultācijas ieteicams vērsties pie kvalificētiem mikroģenerācijas iekārtu uzstādītājiem vai elektrospeciālistiem.

Plānojot mikroģeneratora pieslēgšanu, nedrīkst aizmirst par kvalitatīvu invertoru, kas pārveido iekārtas saražoto līdzstrāvu mājsaimniecībā nepieciešamajā maiņstrāvā. Izraudzītajai iekārtai jābūt sertificētai un ST atzītai; visu sertificēto invertoru saraksts pieejams uzņēmuma mājaslapā. To ieteicams pārbaudīt vispirms, lai atvieglotu invertora izvēli.

Zini!

Valsts atbalsta programmas pieejamas gan saules, gan vēja mikroģenerācijas iekārtu uzstādīšanai. Plašāk par nosacījumiem var interesēties Vides investīciju fondā vai mājaslapā:www.ekii.lv.

Uzziņa

Detalizēta informācija par mikroģeneratora pieslēgšanas procesu pieejama Sadales tīkla mājaslapā: www.sadalestikls.lv, sadaļā Pakalpojumi > Elektroenerģijas ražošana > Mikroģeneratora pieslēgšana.

Konsultējis AS Sadales tīkls vecākais korporatīvo klientu attiecību vadītājs, mikroģenerācijas eksperts JURĢIS VINNIŅŠ.

 

Sava enerģija

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Mediji".

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
DDvestkopa

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma