Latvijas sabiedrība vispozitīvāk vērtē nesenāko vēstures posmu – atmodu un atjaunotās Latvijas valsts laiku kopš 1991. gada; samazinās arī nostalģija pēc padomju varas laika, bet visnegatīvāk Latvijas vēsturē tiek vērtēts Otrā pasaules kara posms.
Tā liecina jaunākā Latvijas sociālās atmiņas monitoringa aptauju rezultāti. Tajā pašā laikā pētnieki vērš uzmanību uz negatīvu tendenci, kad pēdējos gados audzis to cilvēku īpatsvars, kas vēstures jautājumos nevēlas pozicionēties vai kam nav viedokļa, tātad arī zināšanu par attiecīgo laiku vēsturē.
No pagājušā gada novembra līdz šī gada februārim veiktais Latvijas sociālās atmiņas monitorings ir jau trešais, ko veikuši Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošie pētnieki Andris Saulītis un Mārtiņš Kaprāns (pētījums pilnībā pieejams LU FSI tīmekļa vietnē). Līdz šim pēdējo veica 2017. gadā, kas ļauj salīdzināt rezultātus, kaut jautājumi nav bijuši pilnībā vieni un tie paši. Šoreiz dažādos Latvijas reģionos, dažādās vecuma grupās aptaujāti 2023 respondenti vecumā no 18 gadiem. Aptauja veikta ar Valsts pētījumu programmas atbalstu.
M. Kaprāns uzsver, ka pēdējos astoņos gados bijuši daudzi notikumi, kas ietekmējuši sabiedrības noskaņojumu. Liels pagrieziena punkts, protams, ir Krievijas iebrukums Ukrainā, kam sekoja padomju režīmu slavinošo piemiņas objektu demontāžas vilnis Latvijā.
Rezultātu varētu būt ietekmējusi arī Covid-19 pandēmija, jo tā ierobežoja cilvēku iespējas pulcēties, tātad piedalīties piemiņas pasākumos.
Kā svarīgs moments tāpat minama vēstures mācību priekšmeta atgriešanās skolās un pēdējā laikā demonstrētās vēsturiskās filmas, tajā skaitā par padomju okupācijas laiku. Piemēram, seriāls "Padomju džinsi".
Lai noskaidrotu, cik godīgi ir cilvēki savās atbildēs Krievijas un Ukrainas kara notikumu dēļ, viens no jautājumiem attiecies arī uz iespēju brīvi paust viedokli par vēstures notikumiem, ja respondenta domas atšķiras no valsts oficiālās nostājas. Aina ir ļoti polarizēta. Brīva viedokļa paušanas iespējai piekrīt vai drīzāk piekrīt 51% aptaujāto. Savukārt 40% ieskatā šāda iespēja netiek nodrošināta. Optimistiskākā šajā ziņā ir jaunā paaudze 18–33 gadu vecumā un tie, kam dzimtā ir latviešu valoda. Krievvalodīgā daļa ar vidējo izglītību un vidējās un vecākās paaudzes aptaujātie ir pesimistiskāki.
33% padomju fanu
Vispozitīvāk Latvijas sabiedrība vērtē atmodu un valsts atjaunošanas laiku. Par šiem periodiem pozitīvu vērtējumu aptaujā sniedz aptuveni katri divi no trim respondentiem. Turklāt gadu gaitā visizteiktāk mainījies noskaņojums krieviski runājošajos, kur pozitīva attieksme kopš 2017. gada pieaugusi pat par 20 procentpunktiem līdz 53%. Zīmīgi, ka pozitīvas atbildes visbiežāk sniedz tie, kuri ir apmierināti ar savu dzīvi šobrīd. 2017. gadā apmierināta bijusi puse aptaujāto, bet šobrīd jau divi no trim. Pētījuma autori aizrāda, ka aptaujātā neapmierinātība ar savu šābrīža dzīvi nenozīmē, ka viņš ilgojas pēc padomju laikiem.
Arī starpkaru Latvijas posmam no 1918. līdz 1940. gadam ir augsti pozitīvs vērtējums, turklāt Kārļa Ulmaņa autoritārisma periods pēc 1934. gada saņēmis pat lielākas simpātijas nekā parlamentārās demokrātijas laiks līdz tam. Turpretī visnegatīvāk Latvijas vēsturē vērtēts Otrā pasaules kara posms. 79% vai aptuveni četri no katriem pieciem respondentiem to atzinuši par sliktu vai ļoti sliktu.