20. maijā pasaulē lielākajā izstādē "EXPO 2025 Osaka" Japānā ar bagātīgu, īpaši šim pasākumam radītu kultūras programmu un stratēģiski nozīmīgu biznesa forumu tika aizvadīta Latvijas Nacionālā diena "Voice and Echo". Aplūko foto!
Tās ievaros izstādes apmeklētājiem bija iespēja sadzirdēt Latvijas balsi pasaulē - mūsdienīgā un unikālā veidā iepazīt un piedzīvot mūsu kultūras dažādību, nacionālās vērtības un radošumu, kā arī uzzināt par tehnoloģiskajiem sasniegumiem un inovāciju potenciālu globālā mērogā.

Šis gads mūsu valstij iezīmē būtisku atskaites punktu, jo aprit 100 gadi, kopš Latvija pirmo reizi piedalījās pasaules izstādē EXPO. Latvijai nozīmīgāko, Nacionālās dienas pasākumu svinīgi atklāja Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, kurš uzsver, cik būtiska loma ekonomiskās diplomātijas attīstībā un valsts tēla stiprināšanā ir Latvijas dalībai šāda līmeņa starptautiskā notikumā.
"EXPO ietvaros Latvija prezentē savus inovatīvos sasniegumus, kas kalpo videi un cilvēkiem, un atver durvis jaunām sadarbības iespējām. Vēlos teikt lielu paldies visiem šī lielā notikuma veidotājiem, īpaši Japānai un Osakas pilsētai, kas ir izcili noorganizējusi šo pasaules mēroga izstādi," akcentēja Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.
Latvijas kultūra spēcīgi atbalsojas Japānā
Nacionālajā dienā Latvijas kultūras daudzveidību spilgti parādīja īpaši tai radīta multimediāla performance "’ECHO / ATBALSS", kas 40 minūšu garumā caur mūziku, deju un iespaidīgiem vizuālajiem risinājumiem ļāva izdzīvot Latvijas stāstu diennakts cikla un gadalaiku ritējumā. Tā tapšanā piedalījušies virkne mākslinieku no Latvijas un Japānas, tādējādi apliecinot kopīgo abu valstu kultūrās un parādot, cik harmoniski spēj sadzīvot daba un tehnoloģijas, tradīcijas un inovācijas.
Priekšnesuma radošā koncepta autors ir Guntis Ērglis-Lācis kopā ar muzikālo virsvadītāju Reini Sējānu, horeogrāfi Dagmāru Bārbali, tērpu mākslinieci un scenogrāfi Annu Heinrihsoni, kā arī japāņu mūziķi un producenti Jošaki Okavu (Yoshiaki Okawa). Tajā piedalījās tautas deju ansamblis "Vektors", stīgu kvartets "Sinfonietta Rīga", mūziķi Reinis Sējāns, Edgars un Kristīne Kārkļi, Ilona Dzērve, Mārtiņš Miļevskis, Jošaki Okava (Yoshiaki Okawa) un citi.
"Strādājot pie šī priekšnesuma, atklāju pārsteidzoši daudz kopīga Latvijas un Japānas tradīcijās, un tieši šo pavedienu izvēlējos kā motīvu gan mūzikas, gan instrumentu izvēlē. No klasiskās un kormūzikas līdz elektronikai un laikmetīgajam skanējumam - kopā ar Latvijas un Japānas kolēģiem radījām spilgtu un emocionālu stāstu, kas neticami skanīgi atbalsojas starp divām kultūrām un apliecina, cik ģeogrāfiski tālu, bet mūzikā, tradīcijās un vērtībās tuvu mēs esam. Šis priekšnesums ir pierādījums tam, ka kultūra var kļūt par tiltu starp tautām, dabu un cilvēkiem, apliecinot, ka arī Baltijas paviljona koncepcija "We are one!" nav tikai frāze, bet īsta, dzīva filozofija," atklāj priekšnesuma muzikālais virsvadītājs Reinis Sējāns.
Iespaidīga interese par Latviju - no tradicionālām līdz digitālām aktivitātēm
Nacionālās dienas rītā, piedaloties Valsts prezidentam, ekonomikas ministram un Latvijas oficiālajai biznesa delegācijai, notika Dziesmu un deju svētku iedvesmots gājiens, kurā ar lielu interesi piedalījās arī izstādes apmeklētāji. Gājienu krāšņoja mūsu valsts tradicionālā mūzika Latvijas mākslinieku dzīvajā izpildījumā un dažādu novadu tautastērpi, ko demonstrēja tautas deju ansamblis "Vektors".