Sunny 13 °C
O. 20.05
Salvis, Selva, Venta
SEKO MUMS
Reklāma
Šiem nacionālās gvardes karavīriem kārtējā četrus mēnešus ilgusī atrašanās frontē beigusies, viņi dodas atvaļinājumā uz mājām.
Šiem nacionālās gvardes karavīriem kārtējā četrus mēnešus ilgusī atrašanās frontē beigusies, viņi dodas atvaļinājumā uz mājām.
Foto: Atis Klimovičs / Latvijas Mediji

Ukraiņu karavīriem regulāri vaicāju, kāda ir situācija frontē, un, tā kā esam diezgan ilgi pazīstami, viņi nekautrējas runāt godīgi un ar krietnu devu ironijas pasaka: "Stabili sūdīga."

Reklāma

Trūkst ieroču, faktiski visu veidu munīcijas, par maz aviācijas, kas varētu nopietni uzbrukt pretiniekam, un būtiski – arī kājnieku, bez kuriem nav iespējams iztikt arī modernajā 21. gadsimta karā. Tomēr fronte turas, krievu ieguvumi diezin vai atsver viņu zaudējumus, kuru iemesls lielā mērā ir tā sauktie gaļas triecieni. Grūti aptvert, ka savi cilvēki krievu komandieriem nerūp nemaz. 

Pilnīgi atšķirīga attieksme pret saviem kritušajiem biedriem valda ukraiņu pusē. Viņi, ja vien iespējams, centīsies bojāgājušos izvest no kaujaslauka. Tiesa, aizvien biežāk var dzirdēt ukraiņus sakām, ka tas neesot iespējams. Tik draudīgi ir karalauka apstākļi, un saprotami, ka kritušie biedri paliek guļam, ja pie viņiem faktiski nav iespējams nokļūt. Jauni kritušie ir pārlieku augsta cena par nogalināto izvešanu, tādēļ no tā atsakās.

Tā ir realitāte un kara ikdiena vienai Ukrainas sabiedrības daļai, to vairāk vai mazāk zina karavīru tuvinieki, bet daļa citu cilvēku dzīvo tā, it kā šis karš uz viņiem neattiektos. Šie cilvēki un karavīri ir divas atšķirīgas pasaules, tās, visdrīzāk, nekad nesapratīsies. Vieni ir gatavi ziedot savu dzīvību, bet otriem vienīgais un galvenais ir pašu labklājība, vēlēšanās dzīvot tādā pašā komfortā kā pirms Krievijas sāktā pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai 2022. gada sākumā. Kā var nesaprast, ja fronte nenoturēsies un krievi uzvarēs, tad lielākais vairums zaudēt visu, kas viņiem svarīgs?! Tā vaicā viens otrs ukraiņu karavīrs. Daudzi man stāstījuši, ka vairs neuztur sakarus ar tādiem ļaudīm, kas izvairījušies no armijas un arī nepalīdz saviem karavīriem.

Skats Kijivas centrā pie Neatkarības laukuma – katrs karodziņš par godu kritušam Ukrainas aizstāvim.

Ko darīt ar gūstekņiem?

Jau krietni pāri pusnaktij, kad savā mašīnā no Hostomeļas, kur esmu apmeties, vedu mājup uz Irpiņu divus Igorus. Viens no viņiem, ko pazīstu jau sen, karo pret krieviem trīsdesmit gadus. Sācis Abhāzijā, tad cīnījies Čečenijā, bet tagad jau gadiem aizstāv savu dzimteni. Otrs patiesībā nemaz nav ukrainis, bet par tādu apzināti kļuvis. Viņa vectēvam, turīgam cariskās Krievijas pilsonim, padomju vara savulaik atņēmusi visu īpašumu, pašu represējusi, tādēļ nav pārsteigums, ka Igora vecāki bijuši naidīgi noskaņoti pret šo varu. Reiz māte viņam teikusi, lai nekad neatgriežas tādā valstī, kāda ir Krievija. Tas bijis jau pēc pārcelšanās uz Krimu. Tur Igors nodzīvojis neilgi, līdz 1994. gadam. Jau tolaik bijis noprotams, ka Krievijai attiecībā uz šo pussalu ir savi plāni.

Abi Igori runā ukraiņu valodā, taču tas man nesagādā problēmas. Jau krietni sen saprotu gandrīz visu. 

Par Ukrainas valsts nākotni gan mums ir atsķirīgi viedokļi – nepiekrītu Krievijā uzaugušā Igora viedoklim, ka it nekas nav pozitīvi. 

Mana pārliecība veidojusies nepilnu trīsdesmit gadu laikā, regulāri ik gadu braucot uz šo valsti. Šajā laikā esmu apceļojis daudzus reģionus, vērojis, kā patiešām uzlabojas dzīve – sākot ar precēm veikalos, jauniem uzbūvētiem ceļiem, laipnu apkalpošanu iestādēs un krodziņos, bet pats galvenais – saticis daudz strādīgu un talantīgu jaunu cilvēku, kas ne tikai vēlas dzīvot pa jaunam, bet to arī dara.

Igors pirms Krievijas iebrukuma 2022. gada 24. februārī nodrošinājis Irpiņas pašvaldības vadītāju drošību, labi pazīst šos cilvēkus, tādēļ ir skeptisks par viņu vēlēšanos strādāt godīgi. Šī kritiskā attieksme gan nebija šķērslis, lai kara sākumā Igors aktīvi iesaistītos karā. Vadījis nelielu teritoriālās aizsardzības vienību, kurā nav bijis neviena profesionāla karavīra. Droši vien bieži izšķiroša nozīme ir motivācijai, varbūt ar to var izskaidrot šīs vienības panākumus – spējuši uzveikt pat krievu specvienības. Kara sākumā tika iesūtīts daudz diversantu grupu – tā noprotami ir krievu parastā taktika. Reiz Igors gājis kopā ar dažiem savas vienības karavīriem. Ieraudzījuši trīs civilā apģērbā fiziski trenētus vīrus un uzsaukuši viņiem: "Slava Ukrainai!" Viņi nav atbildējuši kā ierasts: "Slava varoņiem!", vien atsaukušies ar "Slava!" Ukraiņi atklājuši uguni un noguldījuši visus trīs. Tā arī bijis – tie bijuši krievu diversanti, zem jakām visiem trijiem bijušas pistoles.

"Es savējiem teicu, lai nevienu krievu neņem gūstā. 

Kādēļ gan – lai viņi mums vientiesīgi stāstītu, ka nav gribējuši karot, ka braukuši uz nez kādām mācībām? Bet pēc tam, kad viņus atbrīvo un samaina, atkal atgriežas ierindā un karo."

Reiz Igors un divi viņa biedri melnām sejām un tādu pašu apģērbu braukuši uz bāzi cauri prāvai Kijivas daļai. Posteņos tikai pavaicājuši – no kurienes esat? Atbildējuši – no Irpiņas. Ar to bijis pietiekami, lai ļautu turpināt ceļu. Uz formas visiem trim bijuši nomelnējuši asinstraipi. "Mums nebija nekādas izvēles, pārsteidzām krievu vienību un visus likvidējām. Un to izdarījām trijatā, visiem pāri piecdesmit gadiem, bet viņi – tādi jauni – divdesmit, divdesmit divus, divdesmit piecus gadus veci. Bet ko lai dara, viņi taču atnāca šurp, lai slepkavotu."

Reklāma
Reklāma

Runājam par Krieviju, Trampu un NATO, par to, vai Krievijai ir izdevīgs pamiers. Arī krievi ir noguruši, taču pagaidām, šķiet, viņi vēl negrasās apstāties. Abi Igori šaubās, vai NATO ir gatava karam ar Krieviju. Šobrīd Eiropā nav otras tik spēcīgas armijas, kāda ir Ukrainas rīcībā. Tiesa, bez Rietumu ieročiem viņiem nenoturēties, atzīst trīsdesmit gadus karojošais Igors, kas vada sava bataljona izlūkus.

No juristes par izlūku

Ceļā uz Donbasu piezvanu Pūcei (ukraiņu valodā Sova), tāds ir viņas segvārds, ar kuru neesam tikušies vairākus gadus. Nākas nogriezties no Kijivas–Harkivas trases, pa kuru iespējams braukt labā ātrumā, un pēc kādiem trīsdesmit kilometriem sasniedzu nelielo Voržicu, apdzīvoto vietu Poltavas apgabalā ar nedaudz vairāk par pāris tūkstošiem iedzīvotāju. Ir dienas vidus, nolemju izdarīt to, ko neesmu paspējis pirms braukšanas uz Ukrainu. Palūdzu nomainīt rokaspulkstenim bateriju, kā arī aizeju uz frizētavu. Izdevīgi – tieku nofrizēts par 170 grivnām jeb nepilniem četriem eiro.

Lilija jeb Pūce pie ukraiņu karavīra kapa.

Nepilnus sešdesmit gadus vecā sieviete Lilija jeb Pūce par saviem piedzīvojumiem varētu stāstīt kaut vai visu nakti, un tas būtu ļoti aizraujoši. Uz manu jautājumu, kā vērtē situāciju, viņa atbild gluži vienkārši: "Karš ir normāla parādība. Vai tad, dzīvojot līdzās tādam kaimiņam, varētu cerēt uz kaut ko citu?" Viņas viedoklis man šķiet būtisks, jo zinu, ka tas pamatojas gan pieredzē, gan analizējot atsevišķus notikumus un lietas kopsakarībā. Pirms kara sekmīgā juriste dzīvoja Doneckā, bija izaudzinājusi meitu un dēlu, uzcēlusi māju, mierīgi un pārliecināti raudzījās nākotnē. Taču savās prognozēs kļūdījās, viņai karš sākās jau 2014. gada pavasarī.

Lilijas kontakti un zināšanas ļāva kļūt par svarīgu izlūku, ilgu laiku viņa sekmīgi vācot informāciju par situāciju tā saucamo separātistu kontrolētajā teritorijā. 

Tikai laimīga apstākļu sakritība ļāva izvairīties no aresta, kā teica pati sieviete, tad viņa tiktu ilgi un šaušalīgi spīdzināta. Kā var noprast, pēc tam vairākus gadus nodarbojās ar izlūkinformācijas vākšanu ienaidnieka teritorijā. To palīdzēja iegūt tur dzīvojušie ļaudis. Diemžēl tagad viņu ir ievērojami mazāk un daudz grūtāk esot arī nodot dažādas ziņas.

Lai vieglas smiltis, karavīri…

Ko Lilija domā par mobilizāciju un problēmām, kas ar to saistītas? "Mans viedoklis ir gluži vienkāršs – katrai ģimenei būtu jānosūta uz armiju vismaz viens cilvēks. Taču tā nav. Visai valstij jādzīvo kā kara apstākļos, ir jāpasludina kara stāvoklis, bet vara to nevēlas. Visiem neatkarīgi no tā, esi vai neesi armijā, jāiegulda savs darbs aizsardzībā. Piemēram, ja esi civilais darbinieks kādā uzņēmumā, tad sešas stundas strādā un tādējādi nopelni savu algu, bet divas stundas strādā bez atlīdzības, un viss šajā laikā nopelnītais tiek nodots valsts aizsardzības budžetā," viņa uzskata.

Lilija ir stingri pārliecināta, ka viss galvenokārt izšķiras karalaukā un tikai pēc tam svarīgāko lomu sāk spēlēt politiķi. Mūsu sarunā viņa necenšas apsūdzēt Rietumus nepietiekamajā un novēlotajā militārajā palīdzībā. Kamēr pati Ukraina nedzīvos, kā kara apstākļos klājas, neesot pareizi it visā vainot sabiedrotos. Pati ļoti daudz ziedojusi šim karam, zaudēta visa iedzīve Doneckā, no viņas divstāvu mājas palikušas vien kailas sienas, par iedragāto veselību pat nenākas runāt. Kad noprasu, ko dara dēls, ar neslēptu lepnumu atbild, ka jau divus gadus karo Ukrainas armijas 59. brigādes sastāvā. Šobrīd tā atrodas vienā no karstākajiem frontes iecirkņiem pie Pokrovskas.

Kad esam iedzēruši kafiju, ierosinu aizbraukt uz Voržicas kapsētu, kur redzamas vairākas kapu kopas ar Ukrainas karogiem. Tur apglabāti kritušie karavīri. Mēs raugāmies uz kapa pieminekli ar pavisam jauna karavīra seju un, par to iedomājos tikai vēlāk, jūtamies neērti. Esam ievērojami vecāki un dzīvi. Lai vieglas smiltis, karavīri…

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.

Līdzfinansē LR Kultūras ministrija.

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
DDvestkopa

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma