Eiropas Investīciju bankas (EIB) galvenā ekonomiste Debora Revoltella stāsta, ko par uzņēmējdarbības vidi atklāj jaunais EIB investīciju ziņojums.
Ko par uzņēmējdarbību Eiropas Savienībā ir atklājis Eiropas Investīciju bankas tikko publicētais investīciju ziņojums?
D. Revoltella: Pirmais fakts – investīciju apjoms Eiropā ir mūs patīkami pārsteidzis. Iepriekšējās krīzēs, piemēram, 2008.–2009. gada krīzes laikā, investoru uzvedība bija citāda un investīciju apjoms ekonomikā strauji kritās. Šoreiz ir citādi – par spīti augsto procentlikmju politikai un enerģētiskajai krīzei, investīciju apjoms Eiropas ekonomikā ir pieaudzis.
Vai tam ir kāds izskaidrojums?
ES domāju, ka te ir vērojami divi faktori – pirmkārt, uzņēmēji arvien vairāk pievēršas zaļajai pārejai, ir sapratuši, ka tā ir neizbēgamā nākotne un tādēļ piešķīruši šāda rakstura investīcijām prioritāti. Savukārt sabiedriskajā sektorā investīcijas ļoti ir veicinājis Atveseļošanās un noturības fonds – šobrīd investīcijas no šī fonda līdzekļiem visā Eiropā notiek pilnā sparā.
Runājot vēl par privāto sektoru – investīcijas ir veicinājis arī tas, ka visā Eiropā uzņēmumiem pēc Covid-19 krīzes un valstu sniegtā atbalsta ir samērā daudz naudas kontos – šis naudas buferis daudziem uzņēmumiem ļauj mīkstināt augsto procentu likmju politikas sekas, jo mazinājis nepieciešamību pēc aizdevumiem. Rezultātā mēs redzam arvien lielāku privātā sektora energoefektivitāti, augošus pūliņus digitalizācijas virzienā, kā arī vērtības audzēšanas ķēdes lielāku diversifikāciju, kas uzņēmumus padarīs noturīgākus pret nākotnes krīzēm. Taču vienmēr ir kāds "bet" – un šoreiz tādu ir vesela virkne.
Jākonstatē, ka pasaules ekonomikas stāvoklis pasliktinās, uzņēmumu naudas buferi sadilst, bet augsto procentu likmju politika joprojām nav mīkstinājusies.
Šo apstākļu kombinācija pamazām sāks iekost privātajiem uzņēmumiem, savukārt Covid-19 un enerģētiskās krīzes laikā ieviestie finanšu atbalsta instrumenti daudzās valstīs pārstāj darboties. Tādēļ, skatoties nākotnē, pašreizējo investīciju vilni uzturēt varētu būt grūtāk. Vissarežģītākais šobrīd šķiet 2026. gads, bet valstīm, kas ir ES struktūrfondu līdzekļu saņēmējas, tas varētu būt dažus gadus vēlāk.
Kāpēc sarežģīts būs tieši 2026. gads?
Tādēļ, ka šajā gadā beigsies Atveseļošanās un noturības fonda darbība un ar to saistītās investīcijas – ar šo līdzekļu palīdzību šobrīd tiek īstenoti daudzi projekti Eiropā. Tādēļ vēl jo vairāk svarīgi šobrīd ir koncentrēties uz šo līdzekļu efektīvu apguvi. Visā Eiropā vērojams, ka valdības šobrīd prioritizē tieši darbu ar Atjaunošanas un noturības fonda līdzekļiem. Tām valstīm, kas ir struktūrfondu līdzekļu saņēmējas, pēc tam būs vēl daži gadi struktūrfondu līdzekļu izmantošanai.
Tas, vai mēs spēsim efektīvi šos līdzekļus izmantot, lielā mērā atkarīgs no valstu spējas samazināt administratīvās barjeras un citus šķēršļus.
Savukārt privātajā sektorā bažas rada inovatīvo privāto uzņēmumu spēja piesaistīt nevis sākotnējās investīcijas, bet gan otrās kārtas investīcijas – tas parasti ir sarežģītākais jauno uzņēmumu attīstības posms.
Es tieši gribēju vaicāt – EIB grupa, kurā ietilpst arī Eiropas Investīciju fonds, 2023. gadā ir piešķīrusi finansējumu 88 miljardu eiro apmērā vairāk nekā 900 projektu. Taču vienlaikus EIB cer, ka šis finansējums piesaistīs privātās investīcijas aptuveni 320 miljardu eiro apmērā, radot 400 000 uzņēmumu un 5,4 miljonus darba vietu. Ņemot vērā, ka EIB piešķir finansējumu, lielā mērā balstoties uz politiski izvirzītiem mērķiem – zaļo transformāciju un digitalizāciju, bet privātie uzņēmumi investējot primāri izvērtē peļņas iespējas, tad jautājums ir – vai piepildās cerības ar EIB investīcijām aktivizēt arī privātās investīcijas?