Šos šaujamrīkus dēvē par revolveriem tāpēc, ka to darbības pamatā ir patronām pildīta rotējoša (angļu – revolving) aptvere. Vispirms parādījās arkebūzas, taču tās bija ļoti smagas. Tad uzradās musketes un drīz jau arī pistoles. Pistoļu rašanās laiks pilnībā precīzi nav zināms, taču avotos šis nosaukums sācis parādīties kopš 16. gadsimta sākuma. Lai arī pistoles bija jau maksimāli kompaktas, tomēr šaušanas ātrums joprojām palika niecīgs. Un tad cilvēka ģēnijs izgudroja revolveri jeb, precīzāk sakot, mūsdienu revolvera agrīno analoģiju.
Izveicīgais Semjuels Kolts
Revolvera un pistoles principiālā atšķirība ir veids, kādā notiek patronas padošana un tam sekojošā patronas kapsulas atdalīšana. Proti, revolveris ir vairāklādiņu īsstobra šaujamierocis ar rotējošu aptveri (parasti revolvera aptverē ir 5–7 patronas). Izšauto patronu izņemšana no revolvera notiek caur atvāžamo aptveri. Revolvera izteikta priekšrocība ir tāda, ka tas ir pietiekami drošs un tā izmantošanā praktiski pilnībā izslēgtas kļūmes. Pistolei kārtējās patronas padeve notiek automātiski (no kā, starp citu, tad arī rodas periodiskie misēkļi), savukārt klasiskajam revolverim tas notiek, kā tagad mēdz teikt jaunlatviešu valodā, manuāli jeb tātad ar gaiļa uzvilkšanu. Un tukšās patronas, šaujot ar pistoli, izlido tieši šāviena momentā, bet no revolvera aptveres tās pēc šaušanas pašrocīgi jāizvelk laukā.
Par populārākajiem revolveriem uzskata amerikāņu Kolta sistēmas ieročus, kas vēsturē savu vietu iemantojuši, pateicoties spārnotam nezināma autora aforismam: “Dievs cilvēkus radījis dažādus, bet pulkvedis Kolts viņu izredzes izlīdzināja.” Vai arī šāda frāzes variācija: “Dievs cilvēkus radījis stiprus un vājus, taču Semjuels Kolts viņus padarīja vienlīdzīgus.” Patiesībā jau nu gan diezin vai tas tā ir, jo, piemēram, normāls cilvēks bez ieroča, šķiet, itin nemaz nav vienlīdzīgs ar kādu nelieti, kuram azotē šaujamierocis, ar kuru viņš turklāt var nogalināt absolūti negodīgā veidā no pats sev pietiekami droša attāluma... Taču, lai kā arī būtu, laikam jau jebkurā variantā šī frāze ļoti uzskatāmi atspoguļo Kolta revolvera nozīmi personīgās drošības sajūtas uzturēšanā, kā arī visā tajā, kas kopš tā laika noticis gan pašās ASV, gan to izpildījumā ārpus savas valsts robežām.