Dažas dienas pirms 1. maija Latvijas Krievu savienības mājaslapā parādījās Tatjanas Ždanokas aicinājums "Visi uz majovku!" (все на маёвку!). Izrādās, par "majovkām" 20. gadsimta sākumā cara Krievijā dēvēja nelegālo kreiso organizāciju rīkotos pavasara piknikus, kuru aizsegā notika pasākuma dalībnieku politiskā izglītošana. Par ko izvērtās 1. maija saiets Esplanādē pie Raiņa pieminekļa, mēs zinām – tā bija "krievu pasaules" slavināšana.

Tas viss jau bija pasludināts mītiņa pieteikumā – "Mēs pret 9. maija aizliegšanu! Pret uzturēšanās atļauju anulēšanu Krievijas pilsoņiem! Pret izglītības likvidēšanu krievu valodā!" Teksts noslēdzās ar emocionālu uzsaukumu "Par mieru! Par līdztiesību, solidaritāti, taisnību!" Ja Ždonoka un viņas atbalstītāji ar šādu plakātu izietu Maskavas ielās, viņi tiktu aizturēti un apvainoti bruņoto spēku diskreditācijā. Vēl ķecerīgāk šodienas Krievijā skan tradicionālie 1. maija lozungi "Maijs, miers, darbs" ("Май, мир, труд") un "Pasaulei mieru!" ("Миру мир!"), kas padomju varas gados tika vazāti pa ielām un lieliem burtiem rakstīti uz ēku sienām. Pēdējo saukli latviešu mākslinieks Ivars Poikāns iemūžināja 1987. gadā iespiestajā litogrāfijā "Mirumirs". Tā rāda murskulī sapinušos, asiņainās cietumnieku drēbēs tērpušos cilvēkus, dīvaino veidojumu apriņķo Zemes mākslīgais pavadonis. 

Darbs ir pravietisks un šodien asociējas ar Krievijas privāto algotņu armiju "Wagner", kas pa daļai tiek komplektēta no esošiem un bijušajiem cietumniekiem.

Juris Lorencs

Tādus vārdus "Mieru Ukrainai!" pie Raiņa pieminekļa bija velti gaidīt. Toties skaļš "mirumirs" notika Vācijas galvaspilsētā Berlīnē, kur 1. maijā ielās izgāja kreisie radikāļi ar lozungiem: "Revolūcija ir cīņa par sociālismu!", "Apturiet karu pret Krieviju!", "Nedot ieročus Ukrainai!", "Stop NATO!", "NATO jālikvidē!", "Mieram – jā, kapitālismam – nē!". Varam vien mierināt sevi ar to, ka šo demonstrantu nebija īpaši daudz, vien ap tūkstoti, kas esot mazāk nekā iepriekšējā gadā. Labā ziņa ir tā, ka radikālās kreisās kustības Rietumos kļūst aizvien marginālākas, savā ziņā pat traģikomiskas. Viens piemērs – jauni cilvēki (gan sievietes, gan vīrieši) sevi pakļauj labprātīgai sterilizācijai cerībā glābt planētu no globālās sasilšanas. Iniciatīva radusies zaļo kustības "Extinction Rebellion" ("Sacelšanās pret izmiršanu") ietvaros. Dzīvnieks ir svarīgāks par cilvēku, kuru jau tā esot par daudz! Katrs bērns esot potenciāls noziedznieks, kurš gribēšot ēst gaļu, braukt ar auto vai lidot ar lidmašīnu. Tikmēr internetā klejo jauna mēme – kādā Krievijas lidostā nofotografēts vīrs ar mugursomu plecos. 

Somu grezno Georga lentes, "Z" zīme un uzšuve ar uzrakstu "Нам нужен мир. Желательно весь". 

Teikumu varētu tulkot kā tekstu "Mums vajadzīgs miers. Vēlams viss". Taču visdrīzāk somas īpašnieks domā ko citu – "Mums vajadzīga pasaule. Vēlams visa". Jo vārdi "miers" un "pasaule" krievu valodā rakstāmi identiski – "мир". Rodas nepārtulkojama vārdu spēle, ko saprot tikai krievu valodas zinātāji. Bet diezin vai naivie protestētāji, kuri Berlīnes ielās prasa NATO likvidāciju, spēj iedziļināties šajās valodas niansēs. Tikmēr vēsture liecina, ka "krievu miera" gaidītāji parasti komplektā saņem arī "krievu pasauli". Skan vienādi, starpība – milzīga.